Таџикистан и његови савезници одбациће сваки могући упад талибана из суседног Авганистана, са руским трупама спремним да помогну ако буде потребно, рекао је за РТ највиши војни званичник евроазијског регионалног одбрамбеног блока, ОДКБ-a.
Талибани су поставили осматрачнице и контролне пунктове након што су у великој мери заузели подручја на авганистанско-таџикистанској граници, објаснио је командант здруженог Генералштаба, руски генерал-пуковник Анатолиј Сидоров.
„Видели смо талибанске испоставе. Барем за сада не видимо агресију од стране њих“, рекао је Сидоров.
„Они се уопште не крију. Чини се да је ситуација са авганистанске стране прилично мирна.“
Сидоров је рекао да је уверен да је Таџикистан способан да одбије могући упад Талибана.
„Нема сумње да ће таџикистанско погранично и војно особље решити ситуацију“, рекао је он.
„Упркос изузетно екстремном терену и клими, прилично је тешко окупити групу која може представљати претњу територијалном интегритету Таџикистана“, објаснио је Сидоров.
"Морамо да предвидимо мале нападе група од 20, 40, можда 70 људи. Наравно, на њих ће уследити адекватан одговор Таџикистана."
Званичник је додао да су руске трупе стациониране у Таџикистану и снаге за брзи одговор ОДКБ-а спремне да помогну Душанбеу ако буде потребно.
„Морамо бити спрмени“, рекао је он, додајући да су током редовних вежби државе чланице ОДКБ увежбавале размештање додатних снага дуж авганистанске границе.
ОДКБ је основан 1992. године и чине га Русија, Белорусија, Јерменија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан. Отприлике је аналоган НАТО-у који предводе САД.
Таџикистански изасланик при ОДКБ-у Касан Султонов рекао је у среду да је око 1.500 војника авганистанске војске прешло таџикистанску границу бежећи од талибанске офанзиве током последње две недеље. Султанов је затражио од ОДКБ-а да помогне његовој земљи у обезбеђивању границе.
Таџикистански председник Емомали Рахмон раније је наредио мобилизацију 20.000 резервиста.
Делегација талибанског политичког крила састала се у четвртак у Москви са руским званичницима, потврдило је Министарство спољних послова Русије. Талибански преговарач Мохамад Сухаил
Шахин рекао је за новинску агенцију ТАСС да милитанти неће нападати Таџикистан.
Шахин је на друштвеним мрежама написао да талибани никоме неће дозволити да користи тло Авганистана против било које друге земље, нити ће толерисати интервенцију других.
Милитанти су се афирмисали у Авганистану последњих недеља усред наступајућех потпуног повлачења америчких снага. Амерички председник Џо Бајден је у почетку рекао да ће америчке трупе напустити земљу до 11. септембра, али је у четвртак најавио да ће се америчка војна мисија завршити пре 31. августа.
„Нисмо ишли у Авганистан ради изградње земље“, рекао је Бајден, додајући да је на авганистанском народу да одређује будућност земље.
САД преводе западне снаге у борби против Талибана и других милитаната у Авганистану од 2001. године, након инвазије која је започела такозвани "рат против тероризма".
Руске снаге настављају да напредују на више праваца у рејону Водјаноја. Северно и североисточно од насеља, руске јуришне групе уз подршку оклопне технике чисте шумске појасеве између јаруга Икрјанаја и Солењенкаја.
Данашње саопштење ФСБ-а Русије о укидању акредитације за шесторо дипломата из састава британске амбасаде у Москви још једна је илустрација правила које ретко има изузетке. Међу представницима страних министарстава спољних послова често се могу наћи припадници обавештајних служби.
Средства противваздушне одбране су уништила и пресрела 144 украјинска дрона током ноћи у девет руских региона, укључујући Московску област, саопштило је Министарство одбране.