Више од 750 припадника Треће бригаде Копнене војске уз подршку јединица РВ и ПВО синоћ је на „Пасуљанским ливадама“ успешно реализовало до сада највећу вежбу Војске Србије у ноћним условима, на којој су изведене сложене борбене радње тактичке групе током одбрамбене операције ноћу, уз коришћење најсавременијих оптоелектронских средстава која су од недавно усвојена у наоружање наше Војске. Вежба је реализвана у оквиру Здружене тактичке вежбе са бојевим гађањем „Муњевити удар 2021“.
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић одао је признање Копненој војсци и Ратном ваздухопловству на реализацији садржајне и по многим аспектима безбедносно ризичне вежбе и поручио грађанима Србије да је Војска у стању да изврши све своје борбене задатке укључујући и оне који се изводе ноћу у сложеним метеоролошким условима.
– Војска Србије у последњих седам дана у високом интензитету изводи своје вежбовне активности у ваздушном простору, на води, односно пловним унутрашњим путевима, и на копну. Вечерас смо присуствовали реализацији одбрамбене операције у ноћним условима, вежби која је веома захтевна и комплексна са високим елементима када говоримо о учинку ватре по циљу. – изјавио је генерал Мојсиловић.
Он је изразио задовољство не само оствареним ватреним дејством, него и укупним тактичким и борбеним радњама.
– Копнена војска овим доказује да и у ноћним условима може да изводи своја борбена дејства не само у одбрамбеним операцијама, него и у нападним операцијама и то је нешто што учвршћује поверење у борбену технику са којом располаже КоВ и РВ и ПВО и ствара поверење у све задатке које реализује Војска Србије – оценио је начелник Генералштаба.
Он је подсетио да су вежбовне активности започеле пре седам дана провером борбене готовости целокупне Војске Србије.
– Испред нас је још део активности на Бази „Југ“ и најсадржајнији и најдинамичнији део здружено-тактичке вежбе „Муњевити удар“ 27. јуна на Привременом пологону „Пештер“ – нагласио је генерал Мојсиловић.
Вежби су, поред генерала Мојсиловића, присутвовали и државни секретар Бранко Живановић, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Петар Цветковић, командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић, командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковник Душко Жарковић. Командант Треће бригаде Копнене војске бригадни генерал Слађан Стаменковић руководио је вежбом.
Помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић изјавио је да способност да се борбена дејства изводе ноћу, подједнако као и дању, била је и јесте једна од главних предности технолошки развјених војски у односу на оне које то нису. Он је истакао да се тој способности посветила посебна пажња у претходних неколико година током којих су развијена и уведена у наоружање 23 различита оптоелектронска система почев од нишанских справа на пушци, па до сложених осматрачких платформи на средствима у Копненој војци и РВ и ПВО. Према Милорадовићевим речима, још десет средстава те врсте је у завршној фази испитивања.
– Све то употпуњује способност да се осмотре циљеви, да се врше покрети ноћу и да се успешно гађа, што смо могли да видимо на вечерашњој вежби. Задовољство је видети са каквим еланом су припадници 3. бригаде прихватли та средства и како су показали способност њихове употребе – истакао је Милорадовић.
Са јединицама Треће бригаде синоћ су садејствовали и припадници Ратног ваздухопловства и ПВО, тенковски батаљон Т-72 МС, оклопно-извиђачки батаљон БРДМ-2М, део јединица Мешовите артиљеријске бригаде и припадници Војнотехничког института са средствима из развојног програма Одбрамбене индустрије Србије.
Учесници тактичке вежбе су приказали одбрану рејона у ноћним условима, комбинацијом маневра ватром и покретом. У току извршавања борбених дејстава под окриљем ноћи, припадници војске су се ослањали на савремене оптоелектронске системе за осматрање и гађање у ноћним условима, који су имплементирани у оклопна борбена возила точкаше „Лазар 3”, ПАСАРС, „Панцир С-1”, БРДМ-2МС, на тенковима Т-72МС, борбеним возилима пешадије и другим средствима из развоја, хеликоптерима Х-145 и Ми-35, те беспилотним ваздухопловима СН-92 и „врабац”. За решавање додељених задатака ноћу, остатку тактичке групе подршку је пружала ватрена група која је поред ватрене подршке одбране, уз помоћ осветљавајућих пројектила осветљавала бојиште и омогућавала сигурне поготке.
Здружену тактичку вежбу са бојевим гађањем „Муњевити удар 2021", у организацији Копнене војске Војске Србије, на осам локација широм Републике Србије изводе јединице Копнене војске у садејству са Ратним ваздухопловством и ПВО, 72. Бригадом за специјалне операције и 63. Падобранском бригадом, у циљу провере оперативних способности Војске Србије, као одговор на изазове, ризике и претње по безбедност грађана Републике Србије.
Украјинске снаге су током ноћног напада дроновима напале складиште муниције у насељеном месту Торопец у Тверској области. На месту удара се још увек отклањају последице.
Руске снаге настављају да напредују на више праваца у рејону Водјаноја. Северно и североисточно од насеља, руске јуришне групе уз подршку оклопне технике чисте шумске појасеве између јаруга Икрјанаја и Солењенкаја.
Данашње саопштење ФСБ-а Русије о укидању акредитације за шесторо дипломата из састава британске амбасаде у Москви још једна је илустрација правила које ретко има изузетке. Међу представницима страних министарстава спољних послова често се могу наћи припадници обавештајних служби.
Средства противваздушне одбране су уништила и пресрела 144 украјинска дрона током ноћи у девет руских региона, укључујући Московску област, саопштило је Министарство одбране.