Одлука Анкаре о куповини руских ПВО система С-400 подстакнута је нежељом њених савезника из НАТО-а, првенствено САД, да продају напредно наоружање Турској, изјавио је министар спољних послова Мевлут Чавушоглу.
"Нужно нам је било потребно јер нисмо имали систем противваздушне одбране. Чак смо имали проблема са куповином обичних пушака из САД-а због забринутости Конгреса. Морали смо га купити од некога", рекао је Чавушоглу у интервјуу за часопис "Цајт".
С-400 Триумф је најнапреднији руски ПВО систем који је направљен за гађање аеродинамичких циљева до 400 км, као и балистичких ракета. Систем може да користи најмање четири типа ракета, прилагођених различитим циљевима. Дивизион С-400 може истовремено да гађа до 36 циљева.
Међутим, Турска је спремна да купи одговарајуће америчке системе, односно ПВО системе "Патриот", ако "америчка влада може гарантовати да ће то Конгрес САД одобрити", рекао је званичник. То неће значити да ће Турска прекинути споразум са Русијом или да неће користити С-400 системе када јој буду испоручени, јер земља тежи да ојача војну и технолошку сарадњу са многим партнерима истовремено, укључујући и европске земље.
"Договор је већ потписан и наставићемо да купујемо производе у будућности. Надамо се у заједничко улагање и трансфер технологија у сектору наоружања", рекао је Чавушоглу.
"Али ако не добијемо ништа од наших савезника, морамо га купити од неког другог.", нагласио је он.
Напомене Чавушоглуа одражавају и ставове турског председника Реџепа Таипа Ердогана, који је обећао да ће се држати споразума о С-400 са Русијом, упркос претњи санкцијама од стране Сједињених Држава. Вашингтон би потенцијално могао да уведе санкције Анкари због споразума, у складу са Законом о санкцијама америчке владе, а који је прошлог августа потписао амерички председник.
"Рекли сте да је уговор са Русијом био грешка. Такође сте рекли да можете увести санкције. Ми нећемо да будемо одговорни према вама. Ми ћемо наставити да радимо на прави начин без икаквих уступака ради остваривања сопствених циљева", рекао је Ердоган раније ове недеље.
У случају било каквих санкција САД, Турска ће "реаговати" на начин другачији од других земаља, изјавио је Чавушоглу, без навођења детаља о могућој одмазди.
"Ако желе да казне Турску санкцијама, онда ће Турска реаговати другачије од Русије или других земаља. Одговорили бисмо. Не би требало да нам прете. Ми смо савезник НАТО-а", упозорио је дипломата.
"Ми ћемо одговорити. Не би требало да нам прете. САД већином прете, говорећи нешто попут: `Не купујте гас из ове или те земље`, то се неће догодити. Бити јак не значи бити у праву", додао је он.
Међутим, изгледа да се Вашингтон и даље труди да поремети споразум о испоруци С-400 без (до сада) увођења санкција или прављења других оштрих потеза, што би могло додатно угрозити већ напете односе са Турском.
"Ми смо у блиској дискусији са Турском у погледу мера и система за противваздушну одбрану које би могли распоредити", изјавио је у четвртак командант америчких снага у Европи и командант НАТО-а у Европи, генерал Куртис Скапароти.
Трампов изасланик стигао на разговоре са Путином – Кремљ
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Путин се захвалио севернокорејским војницима
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској