Након ескалације сукоба у Украјини у фебруару 2022. године, западне државе замрзле су око 300 милијарди долара руске суверене имовине, од чега се приближно 213 милијарди налази у бриселској клириншкој кући Euroclear. Та средства су већ генерисала милијарде у каматама, од којих је Euroclear већ пребацио 1,55 милијарди евра (1,63 милијарде долара) директно Украјини у јулу прошле године.
У интервјуу за француски La Tribune Dimanche у суботу, Лекорну је изјавио да ће „захваљујући каматама од замрзнуте руске имовине, искористити и нова средства у вредности од 195 милиона евра“. Он је открио да ће Париз та средства употребити за финансирање испоруке Кијеву артиљеријских граната калибра 155 мм и бомби које су компатибилне са ловцима Мираж 2000, које је Француска већ испоручила Украјини.
Званичник је додао да Француска такође планира да испоручи неодређен број борбених оклопних возила, укључујући AMX-10 RC.
Володин, председник Државне думе, доњег дома руског парламента, осудио је овај потез, рекавши да он представља кршење међународног права.
„Очигледна хистерија, рођена из немоћи, коначно је надвладала разум“, изјавио је Володин у недељу.
Реагујући на сличан потез Велике Британије у петак, Володин је упозорио да ће Лондон „морати да врати Русији оно што сада тако великодушно поклања“, додајући да Москва има „све разлоге да одговори истом мером“.
Ове изјаве уследиле су убрзо након што је украјински премијер Денис Шмигал потврдио да је Кијев добио прву траншу од око 1 милијарду долара из Лондона, осигураних приходима од руске имовине.
Крајем прошле године, Сједињене Државе су такође пребациле прву рату од 1 милијарде долара у оквиру зајма од 20 милијарди долара, обезбеђеног каматама на замрзнуту руску имовину.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков тада је изјавио да је „тај новац украден од нас. Наша средства су замрзнута апсолутно незаконито, против свих норми и правила“. Додао је да ће Русија исцрпети све правне механизме како би заштитила своју имовину и права.
Док Кијев већ дуго притиска своје западне савезнике да директно конфискују замрзнуту руску имовину ради финансирања своје војске и обнове, више чланица ЕУ, посебно Немачка, Француска и Италија, оклевају да то учине, позивајући се на правне недоумице. Међународни монетарни фонд такође је упозорио да би заплена ових средстава без јасне правне основе могла нарушити поверење у западне финансијске институције на глобалном нивоу.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.