vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
04. нов. 2023, 22:26 / Економија

РТ: БРИКС трговина расте уочи проширења – Блумберг

Још шест држава ће се придружити групи у јануару 2024. године

РТ: БРИКС трговина расте уочи проширења – Блумберг
© Global Look Press / Cfoto
РТ: БРИКС трговина расте уочи проширења – Блумберг
© Global Look Press / Cfoto

 

Пет садашњих чланица БРИКС групе повећало је трговину за 56 одсто од 2017. до 2022. године, достигавши промет у вредности од око 422 милијарде долара прошле године, известио је Блумберг у петак.


БРИКС тренутно чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, али ће му се следећег јануара придружити Аргентина, Египат, Етиопија, Иран, Саудијска Арабија и УАЕ. Одлука о пријему нових чланова донета је током августовског самита групе у Јоханесбургу.

Према проценама аналитичара, проширена група ће представљати скоро половину глобалне производње до 2040. године, удвостручавајући удео Групе седам (Г7), коју чине САД, Канада, Велика Британија, Француска, Италија, Немачка и Јапан.

Раније ове године, руски председник Владимир Путин је тврдио да је БРИКС већ надмашио државе Г7 у погледу паритета куповне моћи (ППП) њиховог становништва.

Експерти предвиђају да ће комбиновани бруто домаћи производ (БДП) проширеног БРИКС-а у смислу ППП износити отприлике 65 билиона долара. Ово би повећало удео групе у глобалном БДП-у са тренутних 31,5% на 37%. Поређења ради, удео Г7 је тренутно око 29,9%.

БРИКС је првобитно био 'БРИК', термин који су сковали економисти користећи прво слово четири нације – Бразила, Русије, Индије и Кине – за које се сматрало да имају потенцијал да доминирају светском економијом у 21. веку. Ове земље су се први пут окупиле 2006. године, а касније су поздравиле Јужну Африку као нову чланицу, додајући слово „С“ акрониму.

Првобитно формирана углавном у сврху истицања могућности улагања међу члановима, група је постала кључна у изградњи новог „мултиполарног“ светског поретка који ће помоћи да се да јачи глас Глобалном југу.

Група БРИКС је 2014. године основала сопственог међународног зајмодавца, Нову развојну банку (НДБ), која је виђена као алтернатива финансијским институцијама у којима доминирају САД, као што су ММФ и Светска банка. Обезбеђује финансирање пројеката инфраструктуре и одрживог развоја.

Банка је званично почела са радом 2015. године, а касније су јој се придружили Бангладеш, УАЕ, Египат и Уругвај.
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: RT (ж)

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација