Русија је издвојила више од милијарду долара за обнову електромреже и индустријских постројења у Сирији, изјавио је директор руско-сиријског координационог центра за повратак избеглица Михаил Мизинцев.
„Више од милијарду долара издвојено је у хуманитарне сврхе, обнову електромреже и постројења за индустријску производњу, као и верских објеката“, рекао је Мизинцев на Међународној конференцији за повратак избеглица у Сирију.
Додао је да руска министарства константно промовишу пројекте у важним областима као што су образовање и здравствена заштита, стамбена изградња, научно-технолошка сарадња.
Сви избеглички кампови у Сирији треба да се расформирају како би се решио проблем избеглица у земљи, сматра Мизинцев.
Он је објаснио да су кампови за интерно расељена лица извор људских ресурса за илегалне оружане групе, а да њихове становнике треба вратити у места по њиховом избору и прилагодити их нормалном животу.
Мизинцев је такође позвао на строго поштовање међународног права и принципа УН и „да се што пре обезбеди предаја контроле над илегално окупираним територијама на легитимну владу Сирије“.
Он је подсетио да у Сирији постоје стотине избегличких кампова, а да су највећи у областима које влада не контролише. Најпознатији су „Рукбан“ и „Ел Хол“, а Русија је више пута позивала Сједињене Америчке Државе да их распусте.
Нелегално присуство војних контингената из различитих земаља у Сирији спречава повратак избеглица, истакао је Мизинцев и додао да је у областима које нису под контролом легалне владе развила тешка ситуација.
Као пример навео је америчку војну базу Ел Танф, око које је организована зона безбедности у пречнику од 55 километара.
„Под њеним окриљем илегалне оружане групе настављају своје терористичке активности. Њихови милитанти такође надгледају камп ‘Рукбан’ који се овде налази, где више од четири хиљаде људи живи у тешким условима“, нагласио је Мизинцев.
Истовремено, хуманитарна помоћ која се доставља „Рукбану“ завршава у рукама локалних милитаната.
Нелегална окупација сиријских територија такође провоцира пљачку природних ресурса који припадају сиријском народу, а приход од њихове продаје иде за милитанте.
Кампање западних земаља за ширење лажних вести о ситуацији у Сирији доводе до тога да многи Сиријци одлажу повратак у домовину. Међутим, око 1,3 милиона Сиријаца желело би да се врати кући из 15 земаља, истакао је Мизинцев.
Према његовим речима, Запад и земље Блиског истока се „уздржавају под измишљеним изговорима да у потпуности укључе Сирију у процес обнове, али и даље„ улажу новац и достављају хуманитарну помоћ у подручја која контролише опозиција“.
Истовремено, Европа издваја огромне ресурсе за хуманитарне програме за избеглице са Блиског истока и они се ту насељавају, додао је Мизинцев.
Бртуто домаћи производ (БДП) Кине, друге највеће светске економије, предвиђа се да ће се ове године повећати за 8,2 одсто, настављајући да надмашује глобалне играче, укључујући...
Одговарајући на појачану потражњу у путничком авио-саобраћају између Србије и Црне Горе, „Ер Србија“ је повећала капацитете за путовања између две земље, увођењем додатних летова и...
Консултантска компанија „Рамбол“ морала је да одустане од учешћа у завршетку изградње „Северног тока 2“ због претњи америчких санкција, пише дански „Политикен“.
„Компанија 'Рамбол' је постала жртва...
Русија ће поново преузети лидерство у глобалном извозу пшенице, упркос предстојећим извозним квотама житарица и порезу на извоз пшенице, саопштило је Министарство пољопривреде САД-а у најновијем...
Амерички Стејт департмент је упозорио на ризик од санкција европским компанијама које, према Вашингтону, помажу Русији у изградњи гасовода "Северни ток 2", пренео је Ројтерс позивајући...
Према подацима Републичког завода за статистику, међугодишња инфлација у децембру 2020. износила је 1,3%. На месечном нивоу, потрошачке цене у децембру повећане су за 0,1%, при...
Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда донео је одлуку о успешном завршетку петог, последњег разматрања резултата економског програма Републике Србије.
Програм подржан Инструментом за координацију политике (The...
Светска банка је у објављеним глобалним економским прогнозама ублажила процену пада БДП-а Србије у 2020. години на 2,0 посто, у односу на јунску пројекцију од минус...
"Гаспром" је смањио транзит гаса кроз Украјину са око 180 милиона кубних метара дневно крајем децембра на око 130 милиона кубних метара дневно почетком јануара, рекао...
Чланице Организације држава-извозника нафте и друге које не улазе у њен састав (ОПЕК+) договориле су параметре производње у фебруару и марту.
„На крају састанка држава-чланица организације била...