Њу Делхи разматра учешће у руским нафтним и гасним пројектима на Арктику јер би сарадња са Москвом могла да отвори огромне могућности за Индију у региону богатом ресурсима.
"Успостављамо сарадњу у геолошком истраживању, заједничком развоју нафтних и гасних поља на територијама две земље, укључујући офшор пројекте, који ће временом омогућити Индији да постане прва неарктичка држава која ће вадити ресурсе на Арктику", изјавио је министар спољних послова Сергеј Лавров у интервјуу за "Тајмс оф Индиа".
Индија, једно од највећих и најбрже растућих тржишта гаса, жели да руски гас извлачи на Арктику како би задовољила своје растуће потребе за енергијом. Такође би се могла придружити арктичком гасном пројекту који предводи руски енергетски гигант "Новатек", изјавио је индијски министар за нафту и природни гас Дармендра Прадан.
„Такође проучавамо могућности да учествујемо у будућем пројекту `Новатека` на Арктику. Разматрамо све могућности за добијање гаса из ове регије“, рекао је министар. Интерес за испорукама руског гаса долази док се Индија окреће од заједничких пројеката са суседним Пакистаном. Њу Делхи је одбио да потпише меморандум о разумевању о изградњи гасовода Иран-Пакистан-Индија усред пораста тензија са Исламабадом.
"Не желимо да имамо посла с Пакистаном. Нас више занима руски гас“, рекао је Прадан.
У септембру су руски "Новатек" и индијски "Енерџи глобал" потписали дугорочни споразум о испорукама гаса у Индију. Меморандум о разумевању предвиђа заједничко улагање у будуће гасне терминале две компаније, као и оснивање заједничког предузећа за продају природног гаса купцима у Индији, Бангладешу и другим земљама.
Сирове резерве на руском Арктику привлаче индијске компаније које су спремне и да улажу у велики нафтни пројекат "Восток". Према речима индијског министра, пројекат је „веома занимљив“ за земљу, али није прецизирао колико ће бити уложено. "Восток оил" је заједничко улагање руске државне нафтне компаније "Росњефт" и приватног произвођача нафте "Њефтегазхолдинга", са процењеном производњом до 100 милиона тона.
Извор: Восток / РТ
Лажи о губицима Војске Југославије – Бошко Антић
Председник Србије није издао Русију – како да не
Британска војна помоћ Украјини: Ко стоји иза пропасти украјинских „специјалних операција“?
Израел тражио од САД да се придруже нападу на Иран – наводи Axios
РТ: Нацистички симболи раширени у украјинској војсци – Ле Монд
РТ: Украјинско чланство изостављено из завршне изјаве НАТО самита – Блумберг
Захарова: „Република Косово“ је чедо Запада и плод варварске НАТО агресије уз кључну улогу САД