Такозвана Независна држава Хрватска (НДХ) формирана је у априлу 1941. под патронатом Немачке и Италије на рушевинама разорене краљевине Југославије. Када је два месеца касније почела немачка инвазија на Совјетски Савез, НДХ је без проблема могла остати по страни у том конфликту јер је Источни фронт био далеко, а Хитлеру за тај рат нису биле потребне хрватске оружане снаге, пише Russia beyond.
Па ипак, 23. јуна, тј. одмах сутрадан након почетка операције „Барбароса“, лидер хрватских усташа Анте Павелић званично је изразио фиреру жељу да се НДХ придружи борби „свих слободољубивих нација против комунизма“ и спремност да на Источни фронт пошаље своју војску. Хитлер је тај предлог прихватио.
Анте Павелић и војници 369. пука.
Archive photoДео Хрвата није подржао страну окупацију и усташе, па се придружио партизанима Јосипа Броза Тита који су кренули у оружану борбу против локалних усташа, немачких нациста и италијанских фашиста након што је Немачка 22. јуна 1941. напала СССР. Та борба се брзо захуктавала и у наредним месецима је захватила велики део Југославије.
Титова партизанска армија је током рата прерасла у најмоћнији и најбоље организовани покрет отпора у европским земљама које су биле под окупацијом нацистичке Немачке и њихових савезника. Сматра се да у партизанском отпору на територији Југославије 1941. учествовало је 80.000, а 1945. године 800.000 бораца.
Хрватска легија
Адолф Хитлер и Анте Павелић, лидер Независне државе Хрватске. Сусрет приликом Павелићеве државне посете Бергхофу у Баварској. Немачка.
Public domainЗбог тога је већи део оружаних снага НДХ био принуђен да остане на територији Југославије и да се заједно са немачким и италијанским окупаторима бори против Титових партизана и Михајловићевих четника који су на почетку рата покушавали да координишу своје акције. Усташки режим је у борбу против СССР-а послао добровољце.
Други светски рат, Хрватска легија 1942. Нацистичка пропаганда приказује Хрватске волонтере који пролазе обуку за пријем у Вермахт. Фотографија је снимљена у јануару 1942. године.
Getty ImagesЗа борбу против Црвене армије формиран је 369. појачани пешадијски пук који је бројао 4.000 људи, познат и као Хрватска легија. Главнину пука су чинили Хрвати, али је било доста и босанских муслимана.
Војници брдске СС дивизије „Ханџар“ на молитви.
Немачки савезни архив (Бундесархив)Пук је званично припадао 100. лакој пешадијској дивизији Вермахта (од 6. јула 1942. јегерској). Хрвати су носили немачку униформу, а на левом рукаву су имали пришивак са црвено-белом шаховницом и натписом „Hrvatska“. Исти такав знак су носили на левој страни шлема.
Пук је добио ознаку „појачани“ зато што му је додата артиљеријска батерија са осамнаест оруђа калибра 105 мм.
Стаљинградски пакао
Заробљеници код Стаљинграда.
Аркадиј ШајхетПочетком октобра 1941. године хрватски легионари су стигли у Украјину, где су се придружили групи армија „Југ“. „Немци се лоше опходе са нама“, написао је касније војник Марко Блашковић из чете за противтенковску одбрану кога су Руси заробили: „Када дођемо у село они заузму све станове, а ми морамо да спавамо напољу. То често изазива негодовање Хрвата. У поређењу са Немцима Хрвати добијају и лошију храну“.
Хрватска легија је ушла у Стаљинград 27. септембра 1942. године као део 100. јегерске дивизије. Била је то једина страна савезничка јединица којој су Немци дозволили да учествује у градским борбама, док су друге сличне јединице (на пример, италијанске и румунске) остале у позадини или су покривале са крила Шесту армију Фридриха Паулуса.
Легионари су то схватали као велику част па су свим силама јуришали у правцу Волге, на чијој обали су водили крваве битке за металуршку фабрику „Црвени октобар“ (Красный октябрь).
Долазак немачке војске у Загреб.
Public domainКомандант 2. батаљона Иван Корић је овако описао учешће своје јединице у Стаљинградској бици: „Напредовали смо према положајима 227. пука пузећи кроз огромне канале које су направиле бомбе. Совјетски авиони су нас лако уочавали на месечини и бацали на нас фосфорне бомбе које су после експлозије гореле јарким пламеном. Многи моји војници су живи изгорели. Био је то језив призор. И здрави и рањени су скакали и трчали да спасавају запаљене другове... Мој батаљон, сада придружен 227. пуку, напредовао је са великом муком, борећи се за сваку зграду“.
Постоји верзија по којој је немачки Генералштаб у знак поштовања према савезницима планирао да 100. јегерску дивизију преименује у 100. немачко-хрватску јегерску дивизију. Међутим, када је 19. новембра 1942. године изненада почела велика совјетска контраофанзива никоме више није било до тога.
После тешких зимских борби легија је практично престала да постоји. Преживели су доспели у совјетско заробљеништво. Око хиљаду легионара је успело да се евакуише из Стаљинграда ваздушним путем. Они су се придружили новој 369. хрватској пешадијској („Ђаволској“) дивизији која је учествовала у борбеним дејствима против Титових партизана на Балкану. На Источни фронт се више нису враћали.
Хрватски војници који служе Вермахту на Источном фронту.
Getty ImagesТреба истаћи да се нису сви војници НДХ борили у немачким трупама. На молбу Италијана, у СССР је упућена хрватска Лака транспортна бригада која је бројала 1.200 људи. Та јединица се придружила италијанској Осмој армији. У децембру 1942. је потпуно уништена.
Хрватске ваздухопловне и морнаричке легије
Почетком октобра 1941, отприлике у исто време као и 369. појачани пешадијски пук, групи армија „Југ“ се придружила и 4. ловачка група, део Хрватске ваздухопловне легије. Ти хрватски пилоти у авионима Месершмит Bf 109 заслужили су високе похвале немачке команде.
Немачки ловац Месершмит Bf 109 (Ме 109).
Немачки савезни архив (Бундесархив)До повратка на Балкан у јулу 1944. године Хрвати су успели да оборе 283 совјетска авиона. Четрнаест хрватских пилота је добило статус „аса“ (за најмање пет оборених авиона), а четворица су награђена Гвозденим крстом I и II степена.
Најуспешнији хрватски пилот је био Мато Дуковац. Он је оборио 44 совјетска авиона. Међутим, 20. септембра 1944. је заробљен од стране Црвене армије. Касније је Дуковац служио као инструктор у совјетском и југословенском ратном ваздухопловству.
Мато Дуковац
Public domainПета бомбардерска група је дејствовала северније од својих сабораца из ловачке групе. Била је опремљена немачким авионима Dornier Do17, а учествовала је у бомбардовању Лењинграда и Москве.
Пилоти Вермахта са Гвозденим крстом првог степена, март 1942.
Getty ImagesОд јесени 1941. је на Црном мору дејствовала Хрватска морнаричка легија, која је постала саставни део Кригсмарине. Као и пешадинци и пилоти, морнари су такође носили немачку униформу са препознатљивим пришивком у облику хрватског грба на рукаву.
Кригсмарине (Ратна морнарица Вермахта)
Немачки савезни архив (Бундесархив)Легија је имала на располагању миноловце и брзе јуришне чамце. Бавила се постављањем мина, чувањем морске обале и ловом на совјетске подморнице. У пролеће 1944. је распуштена, а морнари су отишли да се боре на Јадрану.
Борис Јегоров, Russia beyond
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41
На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат
2022-11-11 17:00:23
Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.
2022-10-14 09:35:22
Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?
2022-10-08 12:04:03
Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...
2022-10-02 09:30:10
Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....
2022-09-21 13:58:12
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
2022-08-07 09:35:17
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42
Колумна Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за Глас Српске
2022-05-08 08:39:52