1. Галицијска битка (август-септембар 1914)
Public domain
Галицијска битка је била одлучујући окршај у конфронтацији између Русије и Аустроугарске на почетку Првог светског рата. У борбама на фронту дугачком 400 километара учествовало је око два милиона војника и 3.500 артиљеријских оруђа, пише Russia beyond.
То је била серија појединачних сукоба у којима су Руси зауставили непријатељску офанзиву и прешли у силовиту контраофанзиву, заузели скоро целу Галицију и део аустријске Пољске. Аустроугарска је изгубила око 350.000 војника, што погинулих, што рањених (то је била трећина њених снага на Источном фронту), и до краја рата се није опоравила од тог ударца. У свим каснијим већим операцијама против Русије Беч се ослањао на помоћ Берлина.
Руски војници са трофејним оружјем.
Public domainКрах Аустроугара је озбиљно умањио и значај победе коју су Немци однели у Источној Пруској. Поред тога, омогућио је да се побољша положај Србије, која је до тог тренутка била под снажним притиском аустроугарских трупа.
2. Битка код Сарикамиша (децембар 1914. – јануар 1915)
Руски ровови у шумама Сарикамиша.
Public domainКрајем 1914. године Трећа армија Османлијског царства интензивно је покушавала да заузме руску Карску област (данас припада Турској). Енвер-паша је извео 90.000 војника против Кавкаске армије (60.000) и јерменских добровољачких одреда.
Турска војска је 29. децембра стегла обруч око Сарикамиша. Заузимање тог града би обезбедило Турцима успех читаве операције. И поред притиска бројнијег непријатеља гарнизон се јуначки бранио, и чак је успео да поврати изгубљену станицу и касарне, и да потисне Турке изван града.
Руски плакат са приказаном победом руске армије у бици код Сарикамиша.
Public domainПосле тог неуспеха Трећа армија је имала велике губитке. Дневно је по неколико хиљада турских војника умирало од смрзавања и глади, а убрзо затим је руска војска кренула у контраофанзиву. Трећа армија је доживела потпуни слом. Изгубила је 80% људства (погинули, рањени, заробљени). Из руског строја је тада избачено 26.000 војника
Победом у Сарикамишкој бици онемогућен је продор Турака на руски Кавказ, а уједно је Британцима олакшана одбрана Суецког канала у Месопотамији (Ираку).
3. Битка за Ерзурум (децембар 1915. – фебруар 1916)
Заплењене турске заставе у Ерзуруму.
Public domainКрајем 1915. године, после фијаска у Галипољу, савезници су одлучили да евакуишу своје трупе са полуострва. Самим тим се Турцима пружила шанса да концентришу све своје снаге на борбу против руске Кавкаске армије.
Руси су, међутим, одмах кренули у офанзиву, не чекајући да непријатељ пребаци своје резерве из Дарданела на Кавказ. Генерал Николај Јуденич је повео 75.000 војника против 60.000 Турака из већ познате Треће армије, која је била обновљена после слома код Сарикамиша.
Трофејно турско оруђе у Ерзуруму који су руске трупе заузеле. Почетак 1916.
Public domainТурци нису очекивали ту офанзиву. Они су мислили да се Руси припремају за прославу Божића и Нове године. Јуденичеви војници су се пробијали кроз сметове и снажне вејавице у непроходним планинама да би на крају однели победу и заузели стратешки важну тврђаву Ерзурум.
Трећа армија је изгубила преко 35.000 војника, док је у руским редовима избачено из строја неколико хиљада људи. Успех ерзумске операције омогућио је Русима да изађу на приступачнији терен и да напредују у дубину Анадолије.
4. Брусиловљева офанзива (јун 1916. – септембар 1916)
Кајзер Вилхелм II на смотри јединица турског 15. корпуса у Источној Галицији, Пољска.
Public domainУ пролеће и лето 1916. године руска армија се припремала за велику офанзиву у Европи. Западни фронт генерала Алексеја Еверта је имао скоро двоструко бројније трупе од непријатеља, па је било планирано да он нанесе главни ударац, док је Југозападни фронт Алексеја Брусилова замишљен као помоћни.
Међутим, Брусиловљеве трупе су кренуле прве. После неочекиваног успеха одлучено је да њихово напредовање у том правцу буде приоритет. Југозападни фронт је био незнатно бројнији од непријатеља (534.000 – 448.000 војника), с тим што у непријатељским редовима углавном нису били Немци, него Аустроугари који су били далеко слабији војници.
Брусилов је одлучио да не концентрише снаге на један правац, него да их распореди у неколико праваца. Цар Николај II је у почетку страховао да таква тактика неће уродити плодом, али је непријатељска одбрана на тај начин пробијена на неколико места. Руси су направили продор од 120 километара и заузели Волињ, део Галиције и Буковину.
Први светски рат. Генерал А. А. Брусилов.
Public domainАустроугарска је била на ивици пораза. Са Балкана су јој послати у помоћ делови турске армије. Пристигле су и свеже немачке снаге, тако да је у августу руска офанзива почела да јењава и полако се преточила у крваве позиционе борбе. Руси су у Брусиловљевој офанзиви имали пола милиона, а Централне силе преко милион погинулих, рањених и заробљених.
И поред успеха ове операције Русима није пошло за руком да пређу Карпате и дотуку Аустроугаре, али је Брусиловљева офанзива ипак знатно уздрмала Немачку, и посебно Аустроугарску, а са друге стране је олакшала положај Француза код Вердена. Одушевљена успехом Руса, и Румунија је ушла у рат на страни Антанте. Додуше, својим учешћем је само правила проблеме савезницима.
Борис Јегоров, Russia beyond
Поново се враћамо теми такозваног „Регистра штете причињене Украјини“. Подсетимо да се управа датог Регистра одлуком Савета Европе налази у Хагу и да су на његовом челу представници саме Украјине, Италије, Пољске, САД, Немачке и Исланда са Финском.
Ако ико има и право и обавезу да се законски огради од НАТО утицаја, онда је то Србија, као највећа жртва НАТО злочина. Покушаји компромиса и сарадње са НАТО лешином, уз позивање на прагматизам и „окруженост“, могу се толерисати само као краткотрајна куповина времена
2024-09-25 18:35:03
Борбена дејства у Украјини још нису ни близу краја, али су земље колективног Запада већ почеле да се баве традиционално најважнијим питањем за њих — финансијским, створивши „Регистар штете, изазване агресијом Руске Федерације против Украјине“.
2024-09-18 17:14:51
У продужетку Кримског рата убијен је Кнез Михаило Обреновић јер се дрзнуо да у сарадњи са Русијом ради на стварању Балканског савеза. На престо је доведен његов рођак Милан, који је Србију потчинио Аустроугарској и плановима Запада да се Балкан претвори у „буре барута“
2024-08-21 18:03:31
Својом економском, моралном и војном моћи, Нови свет који гради светска већина, уз помоћ народа Западне Европе и Северне Америке, ускоро ће принудити екипу из Вашингтона на мир у бившој Украјини и у појасу Газе, али и на одустајање од ратних игара на Балкану
2024-07-12 23:37:28
2. јуна 1999. године, негде у поподневним часовима, јединице 252-ге оклопне бригаде Војске Југославије су обновиле...
2024-07-05 07:46:07
Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда, корист за српски народ ће бити већа
2024-06-13 19:31:41
Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију и живе од побуне против прошлости и традиције осуђују себе на уништење.
2024-05-19 14:31:40
Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници
2024-05-14 22:21:32
Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу
2024-04-15 12:49:26
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2024-04-06 21:31:39
ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији
2024-04-03 19:35:02
Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата
2024-03-11 17:45:31
Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије
2024-02-21 19:52:26
Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.
2024-01-27 23:58:49
Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила
2024-01-26 15:42:47
Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати
2024-01-11 20:35:26
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
2023-11-23 18:13:30
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-08-14 17:00:59
Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.
2023-08-08 23:49:16
Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.
2023-08-01 16:04:59