Деценијама ни Русија ни Кина нису могле да изађу на крај са суровим и немилосрдним хунхузима. Ти бандити су поред уобичајеног разбојништва учествовали и у судбоносним политичким процесима на Далеком истоку.
Уз дивље крике и псовке са језивим маскама демона и чудовишта они су упадали у села, пљачкали и убијали све редом. Кинески бандити познати као „хунхузи“ утеривали су страх у кости становницима североисточне Кине и руског Далеког истока, пише Russia beyond.
Лепо одевени и солидно наоружани
Хунхузи на Сахалину.
Public domainУ Манџурији и руском Приморју су у другој половини 19. и почетком 20. века дејствовале банде које су добиле назив „хунхузи“. Приступали су им лопови, дезертери из армије династије Ћинг и кинески досељеници у Манџурији који нису хтели да раде тешке послове у рудницима.
У банди је могло бити од 2-3 до неколико стотина чланова. За веће акције хунхуски одреди су се удруживали и постајали моћна сила која је могла угрозити чак и мање градове.
Кинеска банда на коњима за време битке код Мукдена (данас Шенјанг).
P. F. Collier & SonТо нису биле одрпане шумске скитнице. Хунхуски бандит је био добро одевен и имао је солидно оружје. Понекад је тешко било разликовати га од обичног трговца.
Од Кине до Русије
Манџурија је била идеално место за деловање бандита. Тај крај је био слабо насељен, а Пекинг је био далеко, тако да влада династије Ћинг није добро контролисала Манџурију а локалне власти нису имале довољно ресурса за ефикасну борбу против хунхуза.
Кућа у којој живе „манзи“ у Усуријској тајги.
Archive photoСлично је било и у суседном Усуријском крају, који припада Русији. Тај регион је био још увек слабо колонизован, а у таквим условима ни граница између Руске империје и империје династије Ћинг није била добро чувана. Тако су хунхузи без проблема продирали у руско Приморје и враћали се у Кину.
А понекад се нису ни враћали, јер су налазили јатаке међу усуријским Кинезима, такозваним „Манзима“. Хунхузи су се тамо често представљали као борци за ослобођење исконских кинеских територија које су заузели западни варвари.
Манзовски рат
Хунхузи су на руској територији пљачкали стоку и остала добра, шверцовали опијум и илегално копали злато. Ово последње је проузроковало први велики оружани окршај између кинеских бандита и руске војске.
Злато је пронађено 1867. године на острвцету Асколд удаљеном 50 км од истуреног војног положаја Владивосток (који је 1880. године постао град). Стотине Манза и хунхуза су кренуле на острво да окушају срећу.
Неколико пута их је растерала посада руског ратног пароброда „Алеут“, али су се они увек поново враћали. На крају је избио оружани сукоб у коме су убијена три морнара. Хунхузи су демонстративно искасапили лешеве наочиглед посаде ратног брода која је журно напуштала то место.
Руско-јапански рат. Заробљени хунхузи код Љаојанга.
TASSУследила је серија окршаја који су познати као Манзовски рат. У пролеће и лето 1868. године Манзи и хунхузи су напали руске истурене војне положаје, опљачкали и спалили неколико села и поклали све хришћанске породице у њима. Руска војска је заузврат спалила неколико насеља Манза где је бандитима пружано уточиште, а средином јула су разбојнички одреди ликвидирани или протерани у Манџурију.
Руски упади у Кину
Припадници обезбеђења Кинеске источне железнице са групом ухапшених хунхуза. Манџурија, почетак 20. века.
Хунхузи су дивљали на руској територији, а затим прелазили границу где их руска војска није могла гонити. То никако није одговарало руским властима, те су понекад козачки одреди гонећи Хунхузе залазили дубоко на кинеску територију.
Руске трупе су 1879. године плански ушле на кинеску територију и спалиле велико утврђење Хунхуза крај језера Ханка.
Руско-јапански рат. Погубљење хунхуза.
MAMM/MDF/russiainphoto.ruПекинг није увек негодовао због таквог повређивања државне границе. Локалним кинеским властима је било далеко важније да се изборе са хунхузима, па су често дискретно молиле Русе да наставе са гоњењем бандита и на кинеској територији.
Хунхузи и политика
Руско-јапански рат. Болничари преносе рањенике.
MAMM/MDF/russiainphoto.ruЗа време Боксерског устанка 1899-1901. године против притисака западних сила хунхузи су се често удруживали са остацима поражених одреда династије Ћинг и борили се против руских трупа. Иако се знало да су разбојници, многи Кинези су их због те борбе третирали као последње браниоце отаџбине од страних агресора.
Хунхуски бандити су се у Руско-јапанском рату 1904-1905. борили као најамници на страни једних и других. Између осталог, вршили су диверзије на Кинеској источној железници у Манџурији. Ту пругу је изградила Русија по наруџбини кинеских власти и њоме су се снабдевале руске трупе на Далеком истоку.
Железничка станица Хуангутун после експлозије. Покушај атентанта на Џанг Цуолина лидера Фенгтианске клике у коме је задобио смртоносне повреде.
Public domainПосле пада Кинеске империје 1911. и Руске империје 1917. године на Далеком истоку је наступио период безвлашћа у коме су се хунхузи осећали као риба у води. Док је у Русији беснео грађански рат они су пљачкали тамошње становништво и с времена на време су се борили као најамници час на страни „белих“, час на страни „црвених“, а понекад и на страни Јапанаца који су се у априлу 1918. искрцали у Владивостоку.
Врхунац своје моћи хунхузи су доживели за време раскола у Кини. Бивши вођа банде Џанг Цуолин је постао владар Манџурије, а до јуна 1928. године је чак управљао целом Кином. Он је за време Руско-јапанског рата поставио свог „колегу“, бандита Џанга Цунгчанга , за губернатора провинције Шандунг.
Кинески генерал и манџурски војсковођа Џанг Цуолин.
Током 1930-их је совјетска власт знатно појачала контролу државне границе са Кином и озбиљно се позабавила проблемом криминала у Приморју. И Јапанци су се ефикасно борили против бандита. Они су 1928. ликвидирали Џанг Цуолина, а три године касније су заузели Манџурију. Већ почетком 1940-их хунхуски бандити нису више имали никаквог утицаја на Далеком истоку.
Руско-јапански рат. Ручак на стражарском месту.
Сергеј Орлов/МАММ/МДФ/russiainphoto.ruБорис Јегоров, Russia beyond.
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-08-14 17:00:59
Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.
2023-08-08 23:49:16
Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.
2023-08-01 16:04:59
Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.
2023-07-15 06:37:08
Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.
2023-07-15 06:16:12
Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.
2023-07-14 21:57:57
“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”
2023-07-14 21:40:28
На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.
2023-06-14 23:59:51
Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније
2023-05-27 22:43:19
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-05-05 12:05:55
Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили
2023-04-08 18:03:39
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2023-04-06 15:31:39
У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...
2023-02-04 16:30:22
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
2023-01-14 14:21:32
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41