Католичка миса у главном граду Босне и Херцеговине за нацистичке савезнике погубљене на крају Другог светског рата није ствар верске слободе, већ најновијег и грозног у низу узнемирујућих покушаја ревизије историје.
Само ће неколицини поклоника бити дозвољено присуство у суботу у катедрали Срца Исусова у Сарајеву, поред свештенства и хрватских ТВ камера. Службу организује Хрватска бискупска конференција, а спонзорише Сабор Хрватске.
Међутим, последњи пут мој родни град је био у саставу Хрватске између 1941. и 1945., када је њоме владао усташки поглавар Анте Павелић. Његова нацистичка Независна Држава Хрватска обе ручке је прихватила учествовала у холокаусту, убијајући подједнако и Јевреје и православне Србе, на начин који је чак згражавао Хитлерове нацисте.
“Mass for #Bleiburg” at Sarajevo’s cathedral aims to commemorate the dead of the #Croat pro-Hitler #Ustaše militia
— Nieczuja (@Nieczuja_clan) May 13, 2020
The #Ustaša regime murdered thousands of Serbs, Jews and Gypsies in Jasenovac concentration camp https://t.co/3pteD5WBui pic.twitter.com/wNGWWICLeT
Три четвртине јеврејског становништва Сарајева завршило је у логору смрти Јасеновац и другим местима. Убиства су се наставила до последњих тренутака рата, када су Павелићеви следбеници покушали да побегну на Запад. Југословенски партизани под вођством комуниста у мају 1945. заробили су их у данашњој Аустрији и стрељали их у близини града Блајбурга.
Од тада је Римокатоличка црква учинила две узајамно контрадикторне ствари: тврдила да то нема никакве везе са Павелићем и његовим геноцидним режимом - док је одликовала оне који су убијени у Блајбургу као "мученике" комунизма, идући тако далеко да описује њихово погубљење као "Крижни пут", богохулно их упоређујући са Христом. На крају је Аустрија блокирала мисе у Блајбургу због нацистичких конотација, а овогодишње затварање граница коронавируса била је само додатна препрека.
Тако је, наравно, Хрватска - чланица ЕУ од 2013. године и садашњи председник Европске комисије, одлучила одржати мису за блајбуршке „жртве“ у Сарајеву, за разлику од, рецимо, своје престонице Загреба.
Хрватско културно друштво у Сарајеву, ХКД Напредак, устврдило је да је миса само „католичка молитва за мртве“ и питање верске слободе и основних људских права загарантираних европским конвенцијама. Хрвати су један од три конститутивна народа у Босни и Херцеговини, који с нелагодом деле земљу са муслиманима и православним Србима у компликованом аранжману који је окончао рат 1992-1995.
Bosnian Catholic cardinal plans to honor Nazi collaborators in memorial service - Jewish Telegraphic Agency https://t.co/GJ0QJLanyM via @jtanews
— Efraim Zuroff (@EZuroff) May 14, 2020
Disgusting glorification of Ustasha criminals!!
Није изненађујуће што се Израел успротивио, саопштивши да догађај представља ревизионизам Другог светског рата. Као и Српска православна црква, додајући да ће прекинуте све контакте са католичком. Високи представник Валентин Инцко, де факто међународни краљ Босне који рутински осуђује Србе као разбијаче мира, овом приликом је остао потпуно тих.
Одговор муслимана је мешовит - док су и националистичка странка на власти и верске власти у великој мери одбациле то као унутрашњу хрватску ствар, неки муслимански активисти су то демантовали као прославу фашизма који је потпуно непримерен. Група је чак организовала протест на месту усташког злочина одмах испред босанског парламента.
Мимо тога што је то елемент тренутне политике, муслимани и Хрвати су неугодни партнери у Федерацији БиХ која чини половину Босне, а миса је такође неугодан подсетник да је било много муслимана међу усташама, укључујући и оне у Блајбургу. На споменику чак стоји и муслимански полумесец поред хрватске шаховнице.
Штавише, поново су се ујединили, иако са међусобним крвавим сукобима, током рата деведесетих против Срба. Политичари босанских Хрвата недавно су истакли да су бројне блајбуршке комеморације одржане без приговора још 1995. године, на 50. годишњицу догађаја.
In reflecting on WWII, we must recognize and remember history in its totality. We call on those organizing the Bleiburg commemoration in BiH to refrain from historical revisionism and retrograde rhetoric.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) May 11, 2020
То би могло објаснити непријатно саопштење Амбасаде САД-а у Сарајеву, која је само упозорила организаторе „да се суздрже од историјског ревизионизма и ретроградне реторике“.
Вашингтон је, чини се, био сила која је помирила Хрвате и муслимане 1994. године и подржао њихову заједничку офанзиву против Срба 1995. године.
Поред тога, САД и данашњи савезници су се укључили у шири сопствени ревизионизам Другог светског рата. Раније овог месеца, Бела кућа је за победу означила само САД и Велику Британију, не помињући Совјетски Савез.
Пентагонова „историја“ рата лажно тврди да су рат почеле нацистичка Немачка и СССР који су заједно напали Пољску. У међувремену, Стејт департмент је издао заједничко саопштење са источноевропским савезницима НАТО-а, од којих су неки били стварне чланице Осовине, којима се подстиче послератна совјетска "окупација".
Ако ово није довољно за успостављање датог обрасца, имајте на уму да се управо на Фејсбуку догодило да се цензурише историјска фотографија подизања соовјетске заставе над Рајхстагом у Берлину. Чешке власти су управо уклониле споменик совјетском генералу који је ослободио Праг, под плаштом мера ограничења забране кретања због коронавируса.
Још у јануару, у говору америчког потпредседника Мајка Пенса и прогласу председника Доналда Трампа изостављено је ко је тачно ослободио нацистички логор смрти у Аушвицу, наиме Црвена армија, а немачке новине су тврдиле да су то учинили Американци, пре него што су убрзо повукли "грешку".
Колико још „грешака“ и „несрећа“ треба да буде како би образац порицања постао кристално јасан чак и најнеопрезнијем посматрачу?
На крају, али не најмање битно, имајте на уму да је амерички естаблишмент тај који осуђује Русију због наводног угрожавања „либералног светског поретка заснованог на правилима“, који су створили савезници на крају Другог светског рата. Ипак, Москва и даље одаје почаст победницима у том рату, док се Вашингтон пребацио на страну побеђених. Од Немачке до Хрватске, а оне су сада добре чланице НАТО-а.
Небојша Малић,
Извор: Восток / РТ
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-08-14 17:00:59
Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.
2023-08-08 23:49:16
Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.
2023-08-01 16:04:59
Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.
2023-07-15 06:37:08
Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.
2023-07-15 06:16:12
Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.
2023-07-14 21:57:57
“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”
2023-07-14 21:40:28
На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.
2023-06-14 23:59:51
Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније
2023-05-27 22:43:19
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-05-05 12:05:55
Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили
2023-04-08 18:03:39
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2023-04-06 15:31:39
У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...
2023-02-04 16:30:22
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
2023-01-14 14:21:32
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41