Повлачење совјетских трупа из Немачке је највећа мирнодопска војна операција у историји.
1. СССР је крајем 1980-их држао у Источној Европи импозантне војне контингенте. На територији Источне Немачке, Мађарске, Пољске и Чехословачке било је размештено око пола милиона војника (не рачунајући стотине хиљада цивила који су опслуживали армију), преко 9.000 тенкова, 5.800 артиљеријских оруђа, 12.000 борбених возила, 1.700 војних авиона, 700 хеликоптера, а такође оперативно-тактички ракетни системи, пише Russia beyond.
Повлачење руских трупа из Естоније. Последњи руски брод у Минској луци код Талина.
Анатолиј Морковкин/TASS2. Драстичне измене у политичком животу СССР-а, а затим и источноевропских држава, потпуно су пореметиле устаљени систем односа између Москве и њених савезница у Источном блоку. Доведено је у питање и само постојање „совјетског НАТО-а“.
Повлачење трупа бившег СССР-а са територије Литваније. Јединица противваздухопловне одбране напуштају територију Литваније.
Алгирдас Сабаљускас/TASS3. Руководство СССР-а је дејствовало у духу Перестројке, тј. тежило је разоружавању и нормализацији односа са Западом, те је кренуло у сусрет својим тадашњим партнерима из Источног блока и жељи тих земаља да се совјетске трупе повуку са њихових територија. Тако се Совјетски Савез 1989-1990. са сваком земљом понаособ договорио на који начин ће се тај процес одвијати и колико дуго ће трајати.
Повлачење трупа из Летоније. Ешалон пред повратак у РФ.
Анатолиј Морковкин/TASS4. Прве јединице Јужне групе (укупно 70.000 војника) почеле су да напуштају Мађарску у јуну 1989. године. „Јужну групу је било лако повући“, написао је касније њен командант, генерал-пуковник Матвеј Бурлаков. „Совјетски Савез је тада још постојао. Надохват руке су нам биле наша Украјина и Русија. Лако смо стигли до границе, а кад пређемо границу већ смо код куће. Војници су, наравно, желели да се врате. Лакше је било служити у Совјетском Савезу него у Мађарској. Практично их нисмо ни пуштали изван круга касарне. Понекад оду на излет у Будимпешту, па опет у касарну. Нисмо могли ни да их распустимо. Плашили смо се Мађара, а и наши војници су могли да направе ршум“.
Војна техника напушта земљу. Повлачење совјетских трупа са територије Мађарске.
Мирослав Лужецки/Sputnik5. Повлачење Централне групе (92.000 војника) из Чехословачке отпочело је 26. фебруара 1990. године, одвијало се у три етапе и трајало годину и по дана. Када су први ешалони са совјетским тенковима кренули из града Френштата у Северној Моравији тамо је било на стотине новинара из целог света. „Они су мислили да ће Чеси засути ’окупаторе’ проклетствима, да ће их гађати трулим парадајзом“, сећа се пензионисани пуковник чехословачке армије Станислав Погоржел. „А заправо је то био дирљив митинг, са оркестром, цвећем и топлим речима на опроштају“.
Повлачење совјетских трупа из Чехословачке, 1989. Пионири из локалне школе топло се поздрављају са совјетским војницима.
TASS6. Осмог априла 1991. године почело је повлачење Северне групе (45.000 војника) из Пољске. Оно је завршено у септембру 1993. Последњи повратници више нису били војници совјетске него руске армије.
В. Кисељов/Sputniк
7. Најкрупнија група совјетских јединица у Европи је била Западна. Она се налазила у Немачкој. Та група је 1990. године бројала преко 300.000 војника, 200.000 цивилног особља, 5.000 тенкова и 1.700 хеликоптера и авиона. Премештање тако великог броја људи и технике била је највећа мирнодопска војна операција у историји.
Утовар совјетске војне технике на трајект „Композитор Мусоргски“ у Росточкој луци. Повлачење совјетских трупа из Немачке.
Борис Бабанов/Sputnik8. Када је добио наређење да повуче трупе, командант Западне групе Борис Сњетков одбио је да га изврши: „Ја нећу да изведем групу! Маршал Жуков је основао Групу совјетских окупационих трупа у Немачкој, стварали су је угледни генерали, а ја, петнаести командант, да је растерам?! Ја тиме нећу да се бавим!“ Због тога је смењен, а на његово место је постављен генерал-пуковник Матвеј Бурлаков, који је пре тога био на челу Јужне групе совјетских трупа.
Повлачење совјетских трупа из Источне Немачке.
Јуриј Абрамочкин/Sputnik9. Повлачење трупа из Немачке завршено је 1994. године. Руководство двеју земаља одлучило је да свечано обележи овај догађај, па су 31. августа у парку Трептов војници немачке и руске армије у присуству председника Русије Бориса Јељцина и немачког канцелара Хелмута Кола положили венце испред споменика совјетском војнику ослободиоцу.
Последњи руски војници напуштају Немачку, 1994.
TASS10. „За четрдесет девет година, колико су наше трупе биле у Немачкој, никада никога нисмо застрашивали, али се никога нисмо ни бојали. Као најмоћнија групација Совјетских и Руских оружаних снага Западна група је часно вршила своју историјску мисију обезбеђујући мир и стабилност у Европи. Питање је како би изгледао послератни свет да није било совјетских трупа у Немачкој, Чехословачкој, Мађарској и Пољској“, рекао је Бурлаков.
Јуриј Абрамочкин/Sputnik
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41
На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат
2022-11-11 17:00:23
Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.
2022-10-14 09:35:22
Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?
2022-10-08 12:04:03
Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...
2022-10-02 09:30:10
Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....
2022-09-21 13:58:12
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
2022-08-07 09:35:17
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42
Колумна Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за Глас Српске
2022-05-08 08:39:52