Усвајање закона о „верској слободи“ који отвара врата прогону одређене вере обично би се посматрало као застрашујуће кршење људских права, али када се то чини православним Србима у Црној Гори, Западу то не смета.
Црногорски владајући режим натурио је контроверзни закон кроз парламент у ноћи између четвртка и петка. Сваки појединачни амандман опозиционог Демократског фронта (ДФ), предложен да ублажи забринутости због тога што је предлог закона намерно намењен Српској православној цркви (СПЦ), одбијен је. Када су неки чланови ДФ-а бојкотовали седницу у знак протеста, сви су ухапшени и затворени.
Звона звоне за Србима
Иако би се, како је написано, закон могао користити за прогањање Римокатоличке цркве или Исламске заједнице, чланови бошњачке (муслиманске) и хрватске (католичке) етничке заједнице подржали су закон, демонстрирајући да је стварна сврха закона прогањање СПЦ-а.
Tension mounting in #Montenegro tonight. While the NATO backed government is voting a law which would enable the requisitioning of Serbian Orthodox Church property, thousands of church followers peacefully take to the streets blocking roads across the country. #Podgorica pic.twitter.com/quILT2dnvR
— Nikola Mirkovic (@1NikolaMirkovic) December 26, 2019
Влада у Подгорици је негирала критике, саопштивши да је закон у складу са највишим ЕУ и међународним стандардима о људским правима. Већина новинара је радо прихватила такав наратив. Како нисам већина новинара, ја заправо читам њихов текст.
Законом се прописује да било која верска заједница у Црној Гори мора имати седиште и да се не може проширити изван њених граница. То је апсурдно за земљу која је величине Конектиката, а процењује се да има око 620.000 становника.
Такође се прописује да ниједна верска заједница не може у свом називу имати „службено име друге земље или њене амблеме“. Наводи се и да је забрањена „злоупотреба верских осећања у политичке сврхе“, шта год то значило. Законом је прописано да држава може одузети имовину било којој верској заједници за коју полиција утврди да је прекршила услове њене регистрације, те да се верска заједница може укинути, без жалбе. Треба ли настављати?
Сада узмите у обзир да је председник Мило Ђукановић недавно оптужио СПЦ да „промовише просрпску политику која имају за циљ подривање црногорске државности“. Постало је кристално јасно за ким звoна звоне.
„Прозападни демократа“ ревидира историју
Оно што ову ситуацију чини посебно нечувеном је то што би се то пре само 20 година сматрало апсурдним. Више од 150 година (1696-1851) Црна Гора је била владичанска држава на челу са српским православним владарима, који су били поносни на свој српски идентитет и пркос Османском царству. Чак и током НАТО бомбардовања 1999. године, Црна Гора и Србија су стајале заједно.
Од тада је, међутим, Ђукановић променио и себе и црногорски етнички идентитет као антисрпски. Ђукановић је показао шта мисли о демократији и сумњивим референдумом 2006. године, на којем је једва добио довољно гласова за одвајање од Србије и одбијањем одржавања референдума за чланство у НАТО 2017. године. Уосталом, бити „прозападни демократа“ у главним медијима значи да неко може бити и некажњени диктатор.
У одсутности подршке, Ђукановић би већ одавно био проглашен олигархом или корумпираним аутократом, који се од 1991. држи на власти, мењајући капуте комунизма, национализма и либералне демократије у зависности од околности.
То је, дакле, човек чија влада жели избрисати сву историју Црне Горе и заменити је другом, фалсификованом. Они су већ наметнули „нови“ језик и државну химну, насталу током окупације у Другом светском рату. Вођена кукавичким квислинзима, Србија није учинила ништа да то заустави, још мање протестујући против ове тешке крађе своје историје и културе.
Срби се буне, али Запад не види зло
Не ради се само о Србима у Црној Гори. У четвртак их је хиљаде изашло на улице градова и главних путева широм земље, протестујући против закона. Придружили су им се православни монаси, свештеници и монахиње.
Tension mounting in #Montenegro tonight. While the NATO backed government is voting a law which would enable the requisitioning of Serbian Orthodox Church property, thousands of church followers peacefully take to the streets blocking roads across the country. #Podgorica pic.twitter.com/quILT2dnvR
— Nikola Mirkovic (@1NikolaMirkovic) December 26, 2019
Кружни ток, код аеродрома Голубинци, Зета... Хапсе. pic.twitter.com/o4KeouNZFL
— Митолог™️ (@IvkovichV) December 26, 2019
Амфилохије: Братоубилачко коло се наставља и у наше вријеме преко скупштине у Црној Гориhttps://t.co/DyLgzFd6d3
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) December 29, 2019
У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
2023-01-14 14:21:32
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41
На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат
2022-11-11 17:00:23
Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.
2022-10-14 09:35:22
Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?
2022-10-08 12:04:03
Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...
2022-10-02 09:30:10
Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....
2022-09-21 13:58:12
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
2022-08-07 09:35:17
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42