vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
16. дец. 2021, 07:14 / Наука

РТ: Рекордна температура забележена на руском Арктику - УН

РТ: Рекордна температура забележена на руском Арктику - УН
фото: © Sputnik / Yuliy Ahromeev / RT
РТ: Рекордна температура забележена на руском Арктику - УН
фото: © Sputnik / Yuliy Ahromeev / RT

Изузетан топлотни талас који је прошлог лета погодио град на крајњем северу Русије, метеоролошка агенција Уједињених нација 
потврдила је као рекорд за Арктички круг, у години када су пожари захватили целу земљу.

У објављеном 
саопштењу, Светска метеоролошка организација (ВМО) је саопштила да су очитавања од 38 степени Целзијуса (100,4 Фаренхајта) забележена у Верхојанску, дому за 1.000 људи, 20. јуна прошле године. Температуре су се јавиле „током изузетног и дугог“ топлотног таласа.

ВМО је описала услове као „прикладније Медитерану“, а дошли су као последица „просечне температуре над арктичким Сибиром која је била чак 10 степени Целзијуса изнад нормалне“ током већег дела летње сезоне. То је резултирало великим пожарима и губитком морског леда, што је допринело да се 2020. година сврста међу три најтоплије године у историји.

Верхојанск, где температура често пада на -50 Целзијуса, налази се 115 км северно од Арктичког круга у Јакутији. У региону се налази место Ојмјакон – најхладније стално насељено место на свету, у коме се зими редовно спуштају температуре испод -40 Целзијуса.

Јакутију су, међутим, последњих година погодиле све веће температуре и разорни пожари. Неки регион називају „плућа Русије“ због својих 265,1 милиона хектара земље прекривене дрвећем. Само овог лета пожари су уништили 1,5 милиона хектара шуме.

Руски председник Владимир Путин огласио је аларм у августу, упозоравајући да просечна годишња температура у последње 44 године у његовој земљи расте 2,8 пута брже од светског просека. Рекао је да је то, „ако не у потпуности, онда барем у великој мери, последица глобалних климатских промена у нашој земљи“.

Верхојанск држи рекорд за место са највећим температурним распоном на Земљи. Температуре у малом граду су се кретале између -68 и +37 степени Целзијуса, што је разлика од 105 степени.

Извор: РТ
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација