Научници Државног научног центра (СРЦ) за вирологију и биотехнологију „Вектор“ Роспотребнадзора открили су да водени екстракт „брезове гљиве“ (чага, Inonotus obliquus) инхибира развој коронавируса SARS-CoV-2, наводи се у издању Сибирског оделења Руске академије наука, „Наука из прве руке“.
Виролози под руководством Олега Пјанкова, доцента биолошких наука, проучавали су антивирусну активност водених екстраката чаге против коронавируса користећи културу ћелија Vero. Чага екстракти у различитим концентрацијама примењени су на једнослојни слој ових ћелија, а након неког времена и на патогени сој коронавируса.
Екстракти печурки "показали су високу инхибиторну активност против SARS-CoV-2", наводи се у публикацији. Пошто чага има изражен заштитни ефекат и ниску токсичност, „на њеној основи можемо разговарати о изгледима стварања антивирусних лекова“.
Као резултат тога, научници су се пријавили за проналазак "инхибитора репликације коронавируса SARS-CoV-2 на бази воденог екстракта гљиве Inonotus obliquus".
Виролози су екстракт тестирали на себи када су се разболели од COVID-19: „Према речима свих `субјеката`, након 5-7 дана симптоми инфекције су нестали.“
Научници су такође приметили да бефунгин, концентровани водени екстракт чаге са додатком кобалта и етилног алкохола, за разлику од водених екстраката чаге, показује малу активност против SARS-CoV-2.
Од 2008. године, научници "Вектора" проучавају антивирусну активност више од пола хиљаде узорака сибирских печурки у односу на низ патогених вируса: имунодефицијенцију тип 1, херпес симплекс тип 2, вирус западног Нила, патогени грип и друге.
„И победник овог `такмичења` била је чага - екстракти воде и пигменти меланина који су из ње извучени потиснули су све вирусе проучаване у раду, укључујући HIV“, наводи се у публикацији.
Аутори су приметили да још увек није развијена специфична терапија против коронавируса.
Научници повезују терапеутска својства чаге са врло широким спектром биолошки активних компонената, које настају уском интеракцијом брезе и печурке. Међу њима су меланини растворљиви у води високе молекулске масе (до 30%), који са антитуморским деловањем формирају хромогени полифенолоксикарбоксилни комплекс са антитуморском активношћу; птерини са цитостатичким деловањем; стероидне супстанце, укључујући инотодиол, који показује антибластично деловање, као и полисахариди, органске киселине, слободни феноли, флавоноиди и други.