Усред напретка у науци и технологији, требало би да се фокусирамо на то како да најбоље обезбедимо њихове користи, а не да се упуштамо у "терминатор" апокалипсе и у гушење напора за побољшање живота, изјавио је за РТ теоријски физичар Џим Ал Калили.
Ал Калили, професор теоријске физике на угледној катедри за физику на Универзитету у Сурију у Енглеској, говорио је за РТ о брзини научног развоја, укључујући опасности да таква технологија заврши у погрешним рукама.
Ризици нечега попут вештачке интелигенције који лоше утичу на човечанство могу се и морају ублажити осигуравањем да се регулација и етичка разматрања споје са научним напретком, сматра научник.
"Сигурно ме брину питања попут генетског инжењеринга, где се крећемо веома брзо, али увек смо користили своје знање за развој технологија које мењају наш свет.“
„Просветлење је увек боље од незнања - то је начин како ми то знање користимо и то је важно."
Калили је рекао да иако ћемо се суочавати са огромним изазовима у наредним деценијама, коначно нам је потребна наука "да бисмо спасили човечанство".
"Упркос свим тешкоћама и проблемима са којима се човечанство суочава у 21. веку, сада је још увек најбоље време за живот, захваљујући напретку медицине и технологије, а наши су животи лакши, богатији."
Упитан о комуникацијском јазу између истраживача и јавности, Калили наводи да би било од велике користи ако би више научника изашло из својих лабораторија и канцеларија и ангажовало се са широм друштвеном сфером о свом раду и потенцијалним применама. Међутим, такође је нагласио да није фер очекивати да ће неко ко је посветио више година компликованим и детаљним истраживањима моћи да све то згура у једноставан аудио снимак.
Калили је такође говорио о питањима која већ дуго фасцинирају писце и обожаватеље научне фантастике - телепортацији и путовању временом. Међутим, каже да није уверен да је то могуће у пракси, или барем не у току његовог живота.
Извор: Восток / РТ
Објаснићемо вам како Телеграм функционише, зашто је био блокиран у Русији и зашто би могао да нестане из App Store.
Беспилотни такси дронови могли би да почну да лете изнад руске престпонице већ 2023-2025. године. Засада се они тестирају у затвореном мањежу на московском стадиону.
"РДИФ се једноставно руководи принципом помоћи онима којима је потребна и спреман је да сарађује са свима који су спремни да то учине"
Према резултатима прве и друге фазе клиничких испитивања, имунолошка ефикасност вакцине „ЕпиВакКорона“ против коронавируса износи сто посто, саопштила је прес служба Федерална служба за фитосанитарни надзор Русије - "Роспотребнадзор", преносе...
Идентитет почетног случаја коронавируса, такозваног „нултог пацијента“, могао би заувек остати мистерија, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО), позивајући земље да појачају сарадњу и размену информација...
Резултати клиничких испитивања вакцине против коронавируса, коју је направио научни центар „Чумаков“ Руске академије наука, веома су добри и она може бити регистрована наредних дана, изјавила...
На 17. Међународној Жаутиковској олимпијади из математике, физике и информатике, која је ове године одржана на даљину од 7. до 14. јануара, ученици Математичке гимназије освојили су седам медаља.
Савремене вакцине су у стању да се носе са новим сојевима коронавируса чак и када је вирус стекао 18 нових мутација, као у случају руског пацијента,...
У Русији су започета испитивања поједностављене верзије вакцине против коронавируса "Спутњик V". Иако пружа мању заштиту, очекује се да ће решење бити лакше дистрибуисати и користити...