На дну реке Волге на подручју села Винтовка у Самарској области у Русији пронађен је брод изграђен у периоду 14-15 века, наводи се у саопштењу Самарског државног техничког универзитета.
Резултати истраживања показали су да је брод направљен 1415 године, плус, минус 85 година. Како се у саопштењу наводи, без обзира на грешку, несумњиво је да је пловило направљено и потонуло пре периода владавине Ивана Грозног, преноси ТАСС.
Брод су идентификовали научници Техничког универзитета из Самаре. Научне експедиције организоване су уз учешће професионалних ронилаца и представника московске научно-производне компаније Екран.
Институт за мониторгин климатских и еколошких система Сибирског одељења Руске академије наука у Томску извршио је радиокарбонску анализу извађеног дрвеног комадића брода.
„Већ сада се може рећи да у акваторији Средњег Поволожја, а нарочито на подручју Самарске области раније никада нису проналажени сачувани бродови сличних димензија из тог периода“, рекла је шеф катедре за Социологију, политикологију и историју отаџбине, доктор историјских наука Јекатерина Семјонова.
Како је истраживање показало брод дужине 50 и ширине 20 метара био је употреби у 14-15 веку. И фрагмент металног ексера направљен 99,5 одсто од гвожђа указује да брод потиче из средњег вела. Научници истичу да су касније металима додавани различити елементи ради постизања чврстоће.
Претпоставља се да брод потиче из Азије, Скандинавије или Западне Европе, а још увек се не зна тачно да ли је коришћен у трговачке или војне сврхе.
По мишљењу упућених реч је о проналаску од историјског и културног значаја који ће између осталог помоћи да се одговори на питање о везама између подручја Средњег Поволожја, Горње и Доње Волге, како се одвијала трговина и бројне друге недоумице. Самарска лађа јединствена је по својој старости. Нижњеновгородска барка «бељана» пронађена пре неколико година у притоци Волге Ветлуги стара је између 300 и 400 година, док се витегорска лађа пронађена у Оњешком језеру, саграђена у 17-18. веку, сматра «диносауруом домаће бродоградње».
Russia beyond
Објаснићемо вам како Телеграм функционише, зашто је био блокиран у Русији и зашто би могао да нестане из App Store.
Беспилотни такси дронови могли би да почну да лете изнад руске престпонице већ 2023-2025. године. Засада се они тестирају у затвореном мањежу на московском стадиону.
"РДИФ се једноставно руководи принципом помоћи онима којима је потребна и спреман је да сарађује са свима који су спремни да то учине"
Према резултатима прве и друге фазе клиничких испитивања, имунолошка ефикасност вакцине „ЕпиВакКорона“ против коронавируса износи сто посто, саопштила је прес служба Федерална служба за фитосанитарни надзор Русије - "Роспотребнадзор", преносе...
Идентитет почетног случаја коронавируса, такозваног „нултог пацијента“, могао би заувек остати мистерија, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО), позивајући земље да појачају сарадњу и размену информација...
Резултати клиничких испитивања вакцине против коронавируса, коју је направио научни центар „Чумаков“ Руске академије наука, веома су добри и она може бити регистрована наредних дана, изјавила...
На 17. Међународној Жаутиковској олимпијади из математике, физике и информатике, која је ове године одржана на даљину од 7. до 14. јануара, ученици Математичке гимназије освојили су седам медаља.
Савремене вакцине су у стању да се носе са новим сојевима коронавируса чак и када је вирус стекао 18 нових мутација, као у случају руског пацијента,...
У Русији су започета испитивања поједностављене верзије вакцине против коронавируса "Спутњик V". Иако пружа мању заштиту, очекује се да ће решење бити лакше дистрибуисати и користити...