фото: Министарство за иновације и технолошки развој Србије
Србија и Русија интензивно развијају сарадњу у области иновација, а то показује више од десет билатералних споразума који су за мање од две године у овој области потписале две земље.
Иновације и дигитална економија добијају нову улогу и перспективу у развоју билатералне сарадње двеју земаља и у тој области постоји велики потенцијал за раст економске сарадње између Србије и Русије у будућности, оцењено је на састанку који су данас одржали министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и новоименовани амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко.
Поповић је истакао да српска и руска нација имају једне од најталентованијих инжењера на свету. „Будућност економског развоја је у вештачкој интелигенцији, роботици, дигитализацији индустрије. Србија и Русија имају знање и таленат да буду лидери ових процеса у Европи“, рекао је Поповић.
Он је истакао да ће Србија и Русија у будућности радити још интензивније на спровођењу билатералних споразума у области иновација који су потписани током посете председника Русије Владимира Путина, Србији.
Поповић је истакао да председници двеју земаља, Александар Вучић и Владимир Путин, пружају снажну подршку развоју стратешке сарадње Србије и Русије у области иновација и нових технологија, што је, према његовим речима, одлика „државника са визијом“.
Боцан-Харченко је истакао да је Русија спремна да развија сарадњу са Србијом у свим областима од обостраног интереса за две земље, са посебним акцентом на област иновација и дигиталне економије. Он је истакао да ће Русија наставити да пружа подршку Србији у заштити њених кључних државних и националних интереса.
Министар Поповић се захвалио Русији и председнику Владимиру Путину на принципијелној подршци коју ова земља пружа у очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије по питању Косова. Поповић је истакао да је Србија војно неутрална држава и да никада неће постати члан НАТО пакта, наведено је у саопштењу.
Беспилотни такси дронови могли би да почну да лете изнад руске престпонице већ 2023-2025. године. Засада се они тестирају у затвореном мањежу на московском стадиону.
Према резултатима прве и друге фазе клиничких испитивања, имунолошка ефикасност вакцине „ЕпиВакКорона“ против коронавируса износи сто посто, саопштила је прес служба Федерална служба за фитосанитарни надзор Русије - "Роспотребнадзор", преносе...
Идентитет почетног случаја коронавируса, такозваног „нултог пацијента“, могао би заувек остати мистерија, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО), позивајући земље да појачају сарадњу и размену информација...
Резултати клиничких испитивања вакцине против коронавируса, коју је направио научни центар „Чумаков“ Руске академије наука, веома су добри и она може бити регистрована наредних дана, изјавила...
На 17. Међународној Жаутиковској олимпијади из математике, физике и информатике, која је ове године одржана на даљину од 7. до 14. јануара, ученици Математичке гимназије освојили су седам медаља.
Савремене вакцине су у стању да се носе са новим сојевима коронавируса чак и када је вирус стекао 18 нових мутација, као у случају руског пацијента,...
У Русији су започета испитивања поједностављене верзије вакцине против коронавируса "Спутњик V". Иако пружа мању заштиту, очекује се да ће решење бити лакше дистрибуисати и користити...
Очекује се да међународни тим стручњака из Светске здравствене организације стигне у Кину ове недеље како би истражио порекло пандемије коронавируса, након што је земља забележила...