Нешто више светлости на живот Срба у Османлијском царству сигурно ће бацити увид у преко 20 хиљада докумената, колико је Архив Србије преузео у последње две године из турских архива, а део њих ишчитала је и обрадила оријенталиста и архивиста Ениса Аломеровић Хубанић.
Реч је о документима из 15, 16. и 17. века која сведоче о животу у Србији и на Балкану под Османским царством, а који су постали доступни нашим стручњацима након што су крајем 2015. године директор Архива Србије др Мирослав Перишић и генерални директор Дирекције државних архива Турске Угор Уна потписали протокол о сарадњи.
Тај уговор је, напомиње Ениса Аломеровић Хубанић, омогућио нашим истраживачима приступ турским архивима и могућност истраживања у престоници Србије. Са том мисијом је у истанбулском архиву боравила протекле две године два пута.
„Први пут смо пренели око 15 хиљада, а у децембру прошле године у Београд смо донели још 7 хиљада докумената у дигиталном облику. Они се сада налазе у Архиву Србије и у току је њихово сређивање и обрада како би постали доступни истраживачима“, каже Аломеровић Хубанићева, један од наших ретких познавалаца османског језика, на коме су написана та документа.
„Научно бављење историјом Османског царства које је у вишевековном додиру са историјом Србије, Балкана и балканских народа просто је немогуће без писаних трагова. Наша намера је да што већи број докумената који се тичу Србије преузмемо и донесемо у Београд“, каже она.
Ениса Аломеровић Хубанић објашњава да је архивска грађа у Османском архиву раздвојена на појединачна документа и на дефтере који представљају богат и разноврстан извор за нашу историографију. Вилајетски пописи, спискови пореза и закупа, платни спискови, благајничке књиге, тимарски спискови помажу да се добије слика о животу грађана, трговаца, занатлија и сељака, економији, трговини, саобраћају, објашњава она.
Као занимљив наводи документ из 1526. године о постојању моста на Сави и његовој поправци, затим о пловидби Дунавом различитих типова бродова од којих је сваки имао намену.
„У документима постоје уверљиви докази да је турска морнарица пролазила Дунавом и да се делила на ратну и трговачку флоту. Истраживање о намирницама, војној опреми, дрвима за огрев које превозила морнарица сведоче да је Београд био трговински центар. Бродови су се разликовали по броју једара на прамцу. Имали су једно или два једра и у зависности од тога су били лака или тешка галија. Имамо документа о наплати пореза у београдском пристаништу и рачуне о обнови београдског насипа“.
Ениса Аломеровић Хубанић посебно скреће пажњу на значај дефтера — пописних књига за градове као што су: Београд, Смедерево, Ужице, Пирот, Ниш, Крушевац, Чачак, Врање, Лесковац и многа друга места и насеља која су давно нестала или су некада постојала под другим називом.
Танјуг
Латински назив: Gam-COVID-Vac Код АТХ: J07B Активно дејство: Вакцина за превенцију нове инфекције коронавируса (COVID-19) (Vaccine coronavirus (COVID-19)) Произвођач: ГУ НИИЭМ "Гамалеј" РАМН, филијала "Медгамал" Састав вакцине Састав Гам-КОВИД-Вак је направљен за...
Производња вакцине у Србији на Институту "Торлак" значила би да је она грађанима у сваком тренутку на располагању, контининуитет имунизације никада не би био доведен у питање и они би били превентивно заштићени од појаве ове болести, наводи за РТС директор Института "Торлак" Вера Стоиљковић.
Руска вакцина "Спутњик V" поуздана је колико и пушка "Калашњиков", рекао је водећи аустријски специјалиста за заразне болести Флориан Талхаммер у интервјуу за "Кронен цајтунг". „Спутњик V“...
У Русији је регистрована трећа вакцина против коронавируса, саопштио је премијер Михаил Мишустин. Лек, назван "КовиВаК", развио је Научни центар "Чумаков" у Москви. Нова формула, која сада...
„У чему је наша тајна? У доследности. Током последњих седам и по година доследно смо штитили поверљивост података наших корисника и редовно унапређивали квалитет и понуду функција наших апликацијаˮ, каже оснивач Телеграма Павел Дуров.
Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић изјавио је данас да је делегација руских стручњака одобрила да на...
Делегација руских стручњака, која је стигла јутрос у Србију, проценила је да за прву фазу производње вакцине "Спутњик V" у Србији постоје технолошки услови.
Министар за иновације Ненад Поповић изјавио је, после састанка у Москви са руским министром индустрије и трговине Денисом Мантуровом, да је све спремно за долазак руских...
Русија ће ове године обезбедити вакцину „Спутњик V“ за око 700 милиона људи, изјавио је директор Руског фонда за директне инвестиције Кирил Дмитријев (РФПИ). „Постоје нека ограничења када...