Сједињене Америчке Државе су одобриле пренос 100 ракета за противваздушну одбрану Patriot и 125 артиљеријских ракета дугог домета из немачких складишта у Украјину, пренео је Њујорк Тајмс у петак, позивајући се на једног званичника из Конгреса. Према америчким извозним правилима, системи произведени у САД не могу се реекспортовати без претходне сагласности Вашингтона.
Ова одлука уследила је након што је Русија прогласила једнострано примирје у трајању од 72 сата – од почетка 8. маја до краја 10. маја – поводом Дана победе, као и након што је председник Владимир Путин предложио директне мировне преговоре у Истанбулу 15. маја.
Владимир Зеленски дуго је заговарао набавку ракета дугог домета и система Патриот. Недавно је изјавио да је Кијев спреман да потроши 30 до 50 милијарди долара на америчко наоружање или да добије лиценце за производњу, и наредио влади да покрене договор о Патриот-има. Једна јединица кошта преко милијарду долара и захтева око 90 обучених војника за руковање.
Откако се у јануару вратио на председничку функцију, Доналд Трамп није одобрио нову војну помоћ Украјини. Претходно одобрене испоруке под администрацијом Џоа Бајдена су готово исцрпљене. Према писању New York Times-а, Трампова администрација показује мало интересовања за наставак помоћи, већ подстиче европске савезнике из НАТО-а да преузму већи део терета у подршци Украјини.
У четвртак је украјинска Врховна рада ратификовала значајан споразум са САД, којим Вашингтон добија преференцијални приступ критичним природним ресурсима, укључујући ретке земље. Споразум је првобитно потписан у априлу и предвиђа стварање заједничког инвестиционог фонда за подршку економском опоравку Украјине. Иако не садржи формалне безбедносне гаранције, Кијев га види као пут ка дубљој сарадњи са САД и потенцијалној будућој војној подршци.
„Ово нам улива наду,“ изјавио је Јегор Черњев, заменик председника одбора за одбрану украјинског парламента, преноси NYT. Он је навео да украјинским снагама понестаје ракета дугог домета, артиљерије и система балистичке ПВО, већином америчке производње.
У априлу је немачки министар одбране Борис Писторијус изјавио да Берлин тренутно не може испоручити још Патриот система због проблема са снабдевањем. Ипак, потврдио је испоруку четири система IRIS-T SLM немачке производње и још 30 ракета. Немачка је такође послала 60 оклопних возила отпорних на мине, 50.000 артиљеријских граната и један IRIS-T пресретач.
Влада канцелара Фридриха Мерца одлучила је да престане са објављивањем детаља о испорукама, у настојању да успостави „стратешку нејасноћу“.
Русија наводи да остаје отворена за дијалог, али инсистира да је прекид западних испорука оружја предуслов за било какво трајно примирје. Кијев је више пута последњих месеци позивао на 30-дневно примирје, описујући га као кључно за покретање дипломатских напора. Москва је одбацила предлог, наводећи да би прекид непријатељстава углавном користио Украјини, дајући њеним снагама времена за прегруписавање и попуну залиха.
Извор: РТ / Њујорк Тајмс
Лажи о губицима Војске Југославије – Бошко Антић
РТ: Руска војска узвратила на „тероризам“ Кијева – Министарство одбране
У потрази за националним приоритетима — Милош Ковић
Више од 20 студената приведено – питања о мотивима иза акције уочи избора и објаве о Јадру
Напади Украјине на руске аеродроме носе ризик ескалације – Трампов изасланик