Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп похвалио је своје радне односе са руским председником Владимиром Путином, описујући њихове разговоре као „веома рационалне“ и поново истичући своју жељу да оконча конфликт у Украјини.
У интервјуу датом у авиону Air Force One за медиј OutKick у суботу, Трамп се осврнуо на своју историју односа са Путином и украјинским сукобом, описујући себе као једину особу која је у стању да „заустави“ руског лидера.
„Не мислим да постоји ико на свету ко ће га зауставити – осим мене, и мислим да ћу моћи да га зауставим“, изјавио је. „Водили смо веома рационалне разговоре, и ја само желим да убијање престане.“
Он је упозорио да би неуспех у посредовању могао довести до Трећег светског рата, али је напоменуо да је „ситуација донекле под контролом“. „Имам добар однос са председником Путином, а заправо и добар однос са председником Зеленским. Било би сјајно ако бих успео да то зауставим. И рећи ћу ово: нико други то не би могао.“
Након ступања на дужност, Трамп је активно настојао да обнови односе са Русијом, који су били на историјски ниском нивоу, и да посредује у решавању украјинског конфликта. Председници Русије и САД су у вези с тим одржали најмање два телефонска разговора, а делегације обе земље водиле су више рунди директних преговора.
Током последњег телефонског разговора у уторак, који је трајао два и по сата, Путин и Трамп су разговарали о идеји америчког председника о 30-дневном примирју. Путин је генерално позитивно говорио о иницијативи, али је навео неколико главних препрека, укључујући потребу за успостављањем механизма надзора, као и спречавањем принудне мобилизације и поновног наоружавања Украјине током прекида ватре.
Истовремено, Путин је подржао идеју да Москва и Кијев зауставе нападе на енергетску инфраструктуру један другога у трајању од 30 дана.
Након разговора, специјални изасланик Трампа за Блиски исток Стив Виткоф изјавио је да би потпуни прекид ватре у сукобу могао бити остварен „у року од неколико недеља“.
Он је касније напоменуо да је Кијев, како се чини, пристао да остане ван НАТО-а – што је један од кључних захтева Москве – додајући да је сада главно питање на дневном реду судбина Крима и четири бивше украјинске територије које су гласале за прикључење Русији.
Извор: РТ (Ф)