Фон дер Лајен предложила план наоружавања вредан 800 милијарди евра
Огромно повећање издвајања за одбрану кључно је за безбедност Европе, тврди председница Европске комисије.
Фото: Getty Images / Thierry Monasse / Contributor
Фото: Getty Images / Thierry Monasse / Contributor
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен предложила је да земље чланице потроше око 800 милијарди евра на одбрану, што је више него двоструко у односу на укупне војне издатке ЕУ у 2024. години.
У изјави у уторак, фон дер Лајен је навела да се Европа суочава са „најопаснијим временима“ и „озбиљним“ претњама по своју безбедност.
„Налазимо се у ери наоружавања,“ изјавила је, додајући да је послала писмо лидерима држава чланица у којем представља свој план „ReArm Europe“ уочи предстојећег самита Европског савета.
„ReArm Europe може мобилисати скоро 800 милијарди евра (840 милијарди долара) за сигурну и отпорну Европу“, изјавила је она. „Ово је тренутак за Европу. И ми смо спремни да направимо корак напред.“
Званични подаци показују да су укупни војни трошкови Европске уније прошле године достигли 344 милијарде долара, што представља повећање од више од 30% у односу на 2021. годину.
Нови план предвиђа 158 милијарди долара кредита који ће бити доступни државама чланицама за улагање у паневропске војне капацитете, укључујући противваздухопловну и противракетну одбрану, артиљеријске системе, ракете и муницију, дронове и анти-дрон технологије.
Фон дер Лајен је навела да овај петоделни стратешки план такође има за циљ да одговори на „хитну краткорочну потребу“ за подршку Украјини.
Није прецизирала детаљан временски оквир, али је нагласила да издвајања за одбрану морају хитно порасти сада, али и током наредне деценије.
Њена најава долази само неколико сати након што су новинске агенције известиле да је у понедељак амерички председник Доналд Трамп наредио обуставу војне помоћи Украјини.
Трамп је више пута оптужио украјинског председника Владимира Зеленског да одбија да преговара о миру са Русијом и да злоупотребљава америчку подршку за сопствене циљеве.
Европска унија је традиционално у великој мери зависила од Сједињених Држава за своју безбедност, првенствено кроз НАТО.
Међутим, Трампова администрација је у последње време нагласила потребу да Европа преузме већу одговорност за сопствену одбрану, као и за подршку Кијеву.
Прошлог месеца, шеф Пентагона Пит Хегсет изјавио је да Вашингтон намерава да преусмери своје војне приоритете ка Кини, упозоривши европске земље да не рачунају на дугорочно америчко војно присуство у региону.
Трамп је раније упозорио да САД неће бранити НАТО чланице које не испуњавају своје финансијске обавезе. Такође је предложио да све државе чланице подигну обавезну потрошњу за одбрану на 5% БДП-а, иако ниједна земља, укључујући САД, тренутно не испуњава тај праг.
Извор: РТ (Ф)
Поделите вест на друштвеним мрежама:
https://www.vostok.rs/index.php?option=n&idnovost=144095
Пратите ВОСТОК на: