Француски председник Емануел Макрон није добио никакве конкретне безбедносне гаранције од Сједињених Држава за Украјину током недавних разговора са председником Доналдом Трампом у Вашингтону, известио је у среду Политико, позивајући се на изворе.
Трамп се састао са Макроном у Белој кући у понедељак, где је амерички лидер поновио жељу за окончањем непријатељстава између Русије и Украјине, док је избегавао да осуди Москву. Макрон се сложио да је потребан „јак и трајан мир у Украјини“, али је нагласио да то „мора бити праћено снажним и веродостојним безбедносним гаранцијама за Украјинце“.
Према Политику, Макрон је покушао да добије уверавања за Кијев од Трампа, али без већег успеха, након чега је европске партнере информисао о резултатима разговора током хитно заказане 30-минутне видео-конференције.
„[Макрон] је изјавио да Трамп није дао никаква јасна обећања у вези са осигурањем. Дакле, стратешка двосмисленост по овом питању и даље остаје“, изјавио је један дипломата ЕУ, алудирајући на могућност мировне мисије у Украјини. Други високи европски званичник био је још оштрији у својој процени, назвавши Макронов састанак са Трампом „губљењем времена“.
Након састанка, Трамп је изјавио да „неће давати превелике безбедносне гаранције“, додајући да би главни терет требало да сноси Европска унија. Такође је јасно ставио до знања да амерички војници неће бити послати у Украјину, иако званичници ЕУ наводно и даље рачунају на могућу подршку Вашингтона у виду обавештајних података, противваздушне одбране и логистике.
Према Волстрит џурналу, Велика Британија и Француска разматрају план за слање до 30.000 „миротвораца“ у Украјину ако Москва и Кијев постигну прекид ватре. Ова снага би штитила кључне украјинске објекте, али не би била распоређена директно на линију фронта. У извештају се, међутим, наводи да „без Трампове подршке, европски план за слање миротвораца има неизвесну будућност“.
Русија је више пута исказала противљење распоређивању неовлашћених мировних снага у Украјини, упозоравајући да би могли бити сматрани легитимним метама. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да би слање НАТО трупа под изговором мировне мисије било у супротности са кључним циљем Москве – спречавањем Украјине да уђе у војни савез предвођен САД.
Украјински председник Владимир Зеленски признао је да САД неће пружити Кијеву безбедносне гаранције које је тражио у оквиру још непотписаног споразума, који би Вашингтону омогућио приступ украјинским залихама ретких минерала. Међутим, како је известио Економист, позивајући се на изворе, Зеленски не намерава да потпише било какав други споразум уколико не буде садржао шире безбедносне гаранције.
Извор: РТ (Ф)