Сједињене Америчке Државе намеравају да преусмере своје војне приоритете на суочавање с растућим утицајем Кине у Индо-Пацифику и одбрану сопствене територије, изјавио је шеф Пентагона Пит Хегсет у среду.
Говорећи на безбедносном састанку у Бриселу, на којем су учествовале НАТО и ненатовске државе које подржавају Украјину, новоименовани амерички министар одбране сигнализирао је значајну промену политике Вашингтона и позвао европске савезнике да преузму водећу улогу у сопственој безбедности.
Хегсет је нагласио да „јасне стратешке реалности“ захтевају од Вашингтона да се усредсреди на обезбеђивање сопствених граница и супротстављање претњама из Пекинга.
„Сједињене Државе се суочавају са озбиљним претњама по сопствену територију“, изјавио је он, додајући: „Морамо – и већ то чинимо – да се фокусирамо на безбедност сопствених граница“.
Хегсет је означио Кину као највећи изазов, описујући је као „равноправног такмаца“ који има и капацитет и намеру да угрози америчке националне интересе у Индо-Пацифику.
„САД дају приоритет одвраћању рата с Кином у Пацифику, узимајући у обзир реалност оскудних ресурса и вршећи прилагођавање улагања како би се осигурало да одвраћање не пропадне“, закључио је Хегсет.
Стратешко ривалство између Вашингтона и Пекинга се интензивирало, док обе земље шире свој војни и економски утицај у Индо-Пацифику. САД су више пута упозоравале на, како наводе, растућу претњу коју представља кинеска војна изградња и регионалне амбиције.
Амерички државни секретар Марко Рубио такође је нагласио овај став, изјавивши да ће сузбијање Кине бити централни део америчке спољне политике током другог мандата председника Доналда Трампа. Он је оптужио Комунистичку партију Кине да се „лажима, преварама, хаковањем и крађом пробија до статуса глобалне суперсиле на нашу штету“.
Рубио је такође критиковао претходне америчке политике које су дозволиле да се кључни ланци снабдевања пребаце у Кину, упозоравајући да је америчка производња постала рањива. Позвао је на јаче мере за ограничавање кинеског утицаја у Индо-Пацифику и шире.
Пекинг је оштро одбацио ове оптужбе, тврдећи да су САД главни дестабилишући фактор у региону. Кинеско Министарство одбране осудило је напоре Вашингтона да ојача своје војно присуство у Индо-Пацифику, наводећи да је то део шире стратегије „задржавања Кине“ и преувеличавања „претње од Кине“.
Кина је такође критиковала САД због јачања војних веза са Тајваном, више пута наглашавајући да самоуправно острво сматра неотуђивим делом своје територије у складу с принципом „једне Кине“. Пекинг је осудио продају америчког оружја Тајпеју, оптужујући Вашингтон за подстицање тензија.
Извор: РТ (Ф)
Вован и Лексус изиграли Кристијана Шмита: Жалио се на Додика, мислио да прича са Зеленским
Лукашенко: НАТО има лице звери, то сам видео у Београду 1999.
Вучић је себе сахранио. И послао Србима „поздрав“ из пакла — Пшеничников
Москва упозорава на опасне последице политичког прогона председника Републике Српске
„Ћути мали“ – Маск одговорио пољском министру спољних послова
РТ: Губици Украјине расту због обуставе америчке обавештајне подршке – Тајм
Контранапад у Курској области: значајни успеси Оружаних снага Русије код Суџе и државне границе