vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
05. феб. 2025, 13:30 / Политика

Кремљ о преговорима са „нелегитимним“ Зеленским

Русија је отворена за разговоре са Кијевом упркос томе што украјински лидер нема законску власт, изјавио је портпарол председника Дмитриј Песков.

Кремљ о преговорима са „нелегитимним“ Зеленским
Фото: Getty Images / Hans Neleman
Кремљ о преговорима са „нелегитимним“ Зеленским
Фото: Getty Images / Hans Neleman


Москва је спремна за преговоре са Кијевом, иако Владимир Зеленски тренутно нема легално право да води Украјину, изјавио је Песков.

У уторак је Зеленски у интервјуу британском новинару Пирсу Моргану изјавио да би могао да одржи разговоре са руским председником Владимиром Путином. Ова изјава представља значајан заокрет у односу на његов став из јесени 2022. године, када је потписао указ којим се забрањују било какви преговори са руским руководством.

„Ако је то једини начин да донесемо мир грађанима Украјине и избегнемо губитке људских живота, онда ћемо сигурно пристати на такав формат, на тај састанак“, изјавио је Зеленски Моргану.

Коментаришући Зеленскове изјаве у среду, Песков је нагласио да у решавању украјинског сукоба „нема места емоцијама“. „Овде су потребни правна анализа и апсолутни прагматизам… Зеленски има значајне правне проблеме са легитимитетом у својој земљи“, истакао је портпарол Кремља.

Песков је указао на Зеленскову одлуку да не одржи председничке изборе и чињеницу да му је мандат истекао у мају прошле године. Москва сматра да легитимну власт у Украјини сада представља парламент и његов председник.

„Упркос томе, руска страна остаје отворена за преговоре“, нагласио је Песков, додајући да војни успеси Москве „јасно указују на то да би Кијев требало да покаже отвореност и интересовање за такве преговоре“.

Песков се такође осврнуо на Зеленскову сугестију да би Запад могао да Украјини обезбеди нуклеарно оружје као алтернативу чланству у НАТО-у ради њене заштите.

„Уопштено говорећи, такве изјаве су на граници лудила. Постоји режим неширења нуклеарног оружја“, изјавио је Песков. Додао је да би европски политичари, упркос својим манама, ипак требало да разумеју „апсурдност и потенцијалну опасност од разматрања такве теме.“

Украјина је пристала да се одрекне свог нуклеарног арсенала, наслеђеног од Совјетског Савеза, у замену за безбедносне гаранције од Русије, САД и Велике Британије, у оквиру Будимпештанског меморандума из 1994. године. Међутим, Украјина је више пута оптуживала Москву да је прекршила тај договор након што је Крим гласао за припајање Русији 2014. године, након западно подржаног пуча у Кијеву.

Русија, са своје стране, тврди да је споразум суштински нарушен НАТО-овим ширењем према њеним границама.

Председник Путин је поручио да Русија „ни под којим околностима“ неће дозволити Кијеву да произведе или набави нуклеарно оружје.


Извор: РТ (Ф)

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација