Нове сиријске власти, предвођене исламистима из Хаџат Тахрир ал-Шама (ХТШ), желе да одрже добре односе са Русијом, изјавио је де факто лидер земље Ахмед Хусеин ал-Шара. Познат и по ратном имену Абу Мухамед ал-Џулани, он је у интервјуу за телевизију Ал-Арабија у недељу сугерисао да његова влада неће нужно тражити повлачење руских војних инсталација из земље.
Након што су милитантне групе у Сирији преузеле контролу над Дамаском и приморале бившег председника Башара Асада на оставку, судбина руских трупа стационираних у базама Хмејмим и Тартус постала је предмет питања. Русија управља ваздухопловном базом Хмејмим и логистичким центром у Тартусу, оба смештена на медитеранској обали Сирије. Године 2017. Русија и Сирија договориле су стационирање руских трупа у овим базама на 49 година.
Сирија има „стратешке интересе“ у одржавању добрих односа са „другом најмоћнијом земљом на свету“, изјавио је ал-Шара.
„Не желимо да Русија напусти Сирију на начин који не би био у складу са њеним дугогодишњим односима“ са овом блискоисточном земљом, нагласио је лидер ХТШ-а. Према речима ал-Шараа, нове власти у Дамаску желе да избегну сукобе са страним силама.
Раније овог месеца, он је слично изјавио новинарима да „сиријско руководство жели да избегне провоцирање Русије“ и да је спремно да Москви пружи „прилику за преиспитивање односа са Сиријом на начин који служи заједничким интересима“.
Говорећи за РИА Новости у недељу, руски министар спољних послова Сергеј Лавров нагласио је да су споразуми о присуству руских војних снага у Сирији „важећи“ и да су „закључени у складу са нормама међународног права“.
Дипломата је прецизирао да је Русија спремна да разговара о будућности својих војних инсталација са новим властима у Дамаску након што истекне декларисани прелазни период, који траје до 1. марта.
Раније овог месеца, портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Москва одржава „контакт са представницима снага које контролишу ситуацију у Сирији, и све ће бити решено дијалогом“.
Отприлике у исто време, ТАСС је известио, позивајући се на анонимне изворе, да је Москва „обезбедила привремене безбедносне гаранције, тако да војне базе функционишу уобичајено“.
Неколико оружаних опозиционих група, предвођених ХТШ-ом, покренуло је изненадну офанзиву крајем новембра. Ова операција омогућила им је да у року од неколико дана освоје велике територије широм Сирије, кулминирајући драматичним заузимањем главног града, Дамаска. Брзина и обим њиховог напредовања изненадили су регионалне и међународне посматраче, остављајући сиријску владу у хаосу. Асад је био приморан да се повуче са функције и побегне из земље, те је на крају затражио азил у Русији.
Извор: РТ (Ф)
Вован и Лексус изиграли Кристијана Шмита: Жалио се на Додика, мислио да прича са Зеленским
Лукашенко: НАТО има лице звери, то сам видео у Београду 1999.
Вучић је себе сахранио. И послао Србима „поздрав“ из пакла — Пшеничников
Москва упозорава на опасне последице политичког прогона председника Републике Српске
„Ћути мали“ – Маск одговорио пољском министру спољних послова
РТ: Губици Украјине расту због обуставе америчке обавештајне подршке – Тајм
Контранапад у Курској области: значајни успеси Оружаних снага Русије код Суџе и државне границе