Вашингтон би могао да покуша да поново преузме контролу над Панамским каналом ако Централноамеричка држава настави да намеће „непримерено високе“ таксе америчким бродовима за коришћење воденог пута, упозорио је изабрани председник САД Доналд Трамп.
На мрежи Truth Social у суботу, Трамп је навео да су „таксе које наплаћује Панама смешне, посебно ако се узме у обзир изванредна великодушност коју су САД указале Панами“, назвавши тренутну ситуацију „потпуном преваром“.
Таксе за пролазак кроз канал, који обрађује око 5% светске трговине, крећу се од 0,50 долара до чак 300.000 долара, у зависности од врсте брода и терета. Изграђен под руководством САД 1914. године, овај трговачки пут од виталног је значаја за САД; више од 70% терета који пролази кроз канал потиче из САД или је намењен тој земљи.
Године 1999. САД су предале пуну контролу над каналом Панами, у складу са уговором из 1977. који је потписао председник САД Џими Картер.
Међутим, Трамп је одлуку Картера назвао неразумном. „Када је председник Џими Картер неразумно поклонио канал, за један долар, током свог мандата, то је било искључиво да би га Панама управљала, а не Кина или било ко други“, изјавио је он.
Трамп је оптужио Панаму за злоупотребу контроле наплаћивањем превисоких такси Сједињеним Државама, укључујући њену морнарицу и корпорације. „Канал такође није дат Панами да би наплаћивала Сједињеним Државама неразумне цене и тарифе за пролазак“, изјавио је он.
Трамп је упозорио да, ако Панама не буде поштовала моралне и правне принципе који произилазе из овог „великодушног геста поклањања“, Вашингтон „ће захтевати да се Панамски канал врати нама, у потпуности и без питања“.
Према Трамповим речима, Вашингтон неће дозволити да контрола над овом стратешком артеријом „падне у погрешне руке“. Његови коментари истакли су забринутост због чињенице да неколико лука у близини канала управљају кинеске компаније.
Историја канала укључује значајно америчко војно учешће. Године 1989. Панама је била мета америчке инвазије, која је имала за циљ да свргне генерала Мануела Норијегу, тадашњег де факто лидера ове централноамеричке земље, кога је Вашингтон тражио због оптужби за трговину дрогом.
Панамске одбрамбене снаге нису имале шансе против далеко надмоћније америчке војске, што је довело до хапшења и изручења Норијеге. Упркос краткотрајним борбама, САД су критиковане због цивилних жртава, које се процењују на стотине, а можда и хиљаде.
Извор: РТ (Ф)
Вован и Лексус изиграли Кристијана Шмита: Жалио се на Додика, мислио да прича са Зеленским
Лукашенко: НАТО има лице звери, то сам видео у Београду 1999.
Вучић је себе сахранио. И послао Србима „поздрав“ из пакла — Пшеничников
Москва упозорава на опасне последице политичког прогона председника Републике Српске
„Ћути мали“ – Маск одговорио пољском министру спољних послова
РТ: Губици Украјине расту због обуставе америчке обавештајне подршке – Тајм
Контранапад у Курској области: значајни успеси Оружаних снага Русије код Суџе и државне границе