Широм Африке се одвија „друго буђење“ док континент тежи ка економском суверенитету, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
У интервјуу с новинарком Марином Ким за пројекат „Нови свет“ у четвртак, Лавров је навео да се међу афричким земљама повећава одлучност да се ослободе економске зависности од Запада, који је, како је истакао, оптужио за одржавање неоколонијалних пракси, извлачењем афричких ресурса без повратне додате вредности.
Прва министарска конференција Форума руско-афричког партнерства у Сочију, заједно са Самитом Русија-Африка одржаним прошле године у Санкт Петербургу, истиче афрички заокрет ка истинском економском суверенитету, навео је Лавров.
Он верује да, иако су многе афричке земље стекле политичку независност пре више деценија, оне остају економски везане за западне компаније које контролишу експлоатацију ресурса и процесе додавања вредности. Лавров је критиковао „чист неоколонијализам“ који омогућава да природни ресурси Африке, укључујући ретке метале и уранијум, буду експлоатисани од стране западних компанија које профите задржавају у иностранству.
Министар је ово упоредио с приступом Русије, истичући да Москва подржава развој локалне производне инфраструктуре у Африци. „Русија, за разлику од западних земаља, инвестира у Африку на начине који подстичу производњу добара потребних Африканцима“, објаснио је, наводећи пример испоруке ђубрива.
Лавров је испричао своје искуство са тешкоћама у приступу авио-гориву на самиту БРИКС-а у Јоханесбургу, наглашавајући да су већина добављача авио-горива у Јужној Африци у страном власништву. Ово, по његовим речима, одражава шири проблем економске зависности. Иако су афричке земље постигле формалну деколонизацију, Лавров је нагласио да истински суверенитет, укључујући контролу над кључним ресурсима и индустријама, тек треба да се оствари.
Министарска конференција, одржана 9. и 10. новембра у Сиријусу, федералном центру у близини Сочија, окупила је око 1.500 делегата из целе Африке, укључујући 45 владиних министара, који су учествовали у разговорима усмереним на јачање економске и политичке сарадње.
Током догађаја, Лавров и други високи руски дипломати сусрели су се са министрима спољних послова и представницима Алжира, Египта, Етиопије, Малија, Уганде, Нигерије, Јужне Африке и других земаља. Москва је на том скупу потписала споразуме са Централноафричком Републиком (ЦАР), Руандом и другим државама ради поједностављења визног режима за дипломате и јачања сарадње у хуманитарним и економским областима.
Руски министар спољних послова најавио је да ће следећа министарска конференција Русија-Африка бити одржана 2025. године, с тим да је Русија отворена за домаћинство или учешће на таквом догађају у било којој афричкој земљи коју одаберу њени партнери.
Извор: РТ (Ф)
Вован и Лексус изиграли Кристијана Шмита: Жалио се на Додика, мислио да прича са Зеленским
Лукашенко: НАТО има лице звери, то сам видео у Београду 1999.
Вучић је себе сахранио. И послао Србима „поздрав“ из пакла — Пшеничников
Москва упозорава на опасне последице политичког прогона председника Републике Српске
„Ћути мали“ – Маск одговорио пољском министру спољних послова
РТ: Губици Украјине расту због обуставе америчке обавештајне подршке – Тајм
Контранапад у Курској области: значајни успеси Оружаних снага Русије код Суџе и државне границе