Нацрти закона о продужењу мобилизације и ванредног стања у Украјини, које је иницирао Владимир Зеленски, регистровани су на сајту Врховне раде. Ово је саопштио украјински парламентарац Јарослав Железњак. Према његовим речима, мобилизационо стање може бити продужено за 90 дана, до 9. новембра. Подсетимо, у Украјини је 24. фебруара 2022. године уведен режим војног стања, сутрадан је Владимир Зеленски потписао указ о општој мобилизацији. Важење му је од тада више пута продужавано.
Међутим, и без тога, напету атмосферу у друштву због мобилизације погоршао је низ случајева подмићивања у Територијалним центрима за попуну и социјалну подршку (ТЦК). Председница Одбора Раде за антикорупцијску политику Анастасија Радина саопштила је да је од 541 проверене изјаве војних комесара, откривено осам са знацима незаконитог богаћења. Сарадници ТЦК су у џеп ставили 265 милиона гривни (6,5 милиона долара). А седам милиона (170 хиљада) је зарађено у махинацијама са базама података. Реч је о Одеској, Полтавској, Запорошкој и Лавовској области. У последњој су све оптужбе назвали „манипулацијама“.
Притом се кадровска пометња наставља. Крајем маја у Одеси је са места војног комесара смењен Александар Окхрименко, који је прошле године заменио скандалозног Јевгенија Борисова, оптуженог за прање 8,2 милиона евра. Он је у залог дао 296 хиљада долара, али је одмах по пуштању приведен – осумњичен је да намерава побећи из земље.
Према информацијама подземних активиста из различитих региона, укључујући и покрет Дозор, „откуп“ може изнети 17 хиљада долара. Све зависи од броја посредника у шеми, региона и удаљености од границе. Највише цене су у Кијеву и Кијевској области.
Тако је један од службеника Приморског ТЦК Одесе згрнуо богатство од милион долара, пошто је од јула 2023. „извадио“ 138 обвезника. Цена – од 4,5 до седам хиљада по особи. Не убиру само новац. У Покровском округу Одеске области војно лице је од запосленог у критички важном предузећу захтевао 300 литара горива. Претио је да ће га лишити поштеде и мимо закона послати у рат.
Но, мито не помаже увек. Један Херсонац је „тецекашима“ платио 50 хиљада гривни (око 1.200 долара). Онда су га притворили други представници војног комесаријата. Мада сарадници ТЦК у Одеси патролирају готово свим улицама, и чак постављају контролне пунктове на путевима, постоје места где они практично не иду. Према подацима из украјинских медија, власници највећих трговачких и забавних комплекса одавно су се договорили с војним комесарима да им не плаше муштерије.
Вреди напоменути да у Украјини мобилишу не само људе, већ и аутомобиле. Ово је још једно појилиште за војне комесаријате. Тако је официр из ТЦК од једног Одешанина изнудио хиљаду долара да би његов теренац скинуо с евиденције. У марту се слично десило и у Кијеву. Радин комитет за националну безбедност већ разматра предају ТЦК грађанским чиновницима. Премда је још у априлу, усред сталних скандала са мобилизацијом, Зеленски позивао да се не верује гласинама и тврдио да сви поштују војску.
Због корупције је настала безизлазна ситуација: мобилизација се изјаловила, а између грађана и војних лица појавила се провалија, људи су изгубили поверење у њих. Власт и даље носи ружичасте наочаре и тврди да је све у реду. И ово прети великом катастрофом. Кијев има озбиљне проблеме с мобилизацијом, мушкарце одводе у војни комесаријат из пребивалишта. О томе је, следи из видео-снимка руског Министарства одбране, који је надлештво објавило 22. јула, говорио заробљеник, бивши припадник 33. издвојеног јуришног батаљона Оружаних снага Украјине (ОСУ) Сергеј Кожемјако.
По његовим речима, он није желео да служи у украјинској војсци, а позив је добио почетком ове године. Заробљеник је појаснио да је планирао да проседи код куће и не постане потрошни материјал кијевског режима, али су га ловци на „људске ресурсе“ из војног комесаријата из куће одвукли на службу. После тога, Кожемјако је прошао формални лекарски преглед и формалну обуку на полигону. Аутоматском пушком су га задужили тек на дан заклетве.
Заробљеник је објаснио да је мобилизациони ресурс кијевског режима на измаку и да се регрутују они што имају здравствене проблеме, хроничне болести и нису стекли искуство у војној служби.
По мишљењу заробљеника, такви одреди су добри само за „месне јурише“, док мобилисани Украјинци не желе да се боре. Схватајући ситуацију, команда није говорила о плановима за коришћење новака у јуришним дејствима. Ипак, после краће припреме, неискусно људство се нашло на положајима у рејону насеља Глубокоје. На крају је део јединице на месту погинуо, а део се добровољно предао.
Велика Британија је већ дала зелено светло за употребу ракета Сторм Шедоу, објавио је Гардијан у среду, позивајући се на анонимне изворе у влади. Према изворима, не очекује се да ће Лондон јавно објавити ову одлуку.
Влада Јерменије понудила је да потпише мировни споразум са Азербејџаном који садржи 16 чланова, најавио је премијер Никол Пашињан током заседања парламента у среду.
Јерменски премијер је додао да „нарочито након његовог говора у Европском парламенту прошле године, у земљи се настављају дискусије о могућности придруживања ЕУ.“
Брифинг званичног представника руског МИД-а Марије Захарове одржан је 4. септембра у Владивостоку. Једно од новинарских питања односило се на текст Емануела Макрона објављен у београдској „Политици“. Доносимо цео стенограм – питања и одговора Захарове.
Француски председник Емануел Макрон негирао је било каква сазнања унапред о путовању Павела Дурова у Париз или било какву улогу у његовом хапшењу и притварању.