Кина и Русија су свој однос окарактерисале као партнерство „без граница”, које је ојачано откако је Запад увео свеобухватне санкције Москви након избијања сукоба у Украјини. Током посете руског председника Владимира Путина Пекингу у мају, он и његов кинески колега Си Ђинпинг прогласили су „нову еру” у стратешким везама њихових нација.
Чланови НАТО-а су осудили односе између Пекинга и Москве у декларацији донетој на самиту блока поводом 75. годишњице у Вашингтону у среду, тврдећи да Кина наставља да „угрожава наше интересе, безбедност и вредности”.
„Продубљивање стратешког партнерства између Русије и Народне Републике Кине и њихови међусобно јачајући покушаји да поткопају и преобликују међународни поредак заснован на правилима представљају разлог за дубоку забринутост,” додаје се у документу који су потписали шефови држава и влада чланица НАТО-а.
Војни блок предвођен САД-ом је такође оптужио Кину да јача руску одбрамбену индустрију преносом материјала и компоненти двоструке намене, као и учествовањем у „злонамерним сајбер и хибридним активностима.”
Одговарајући на оптужбе у четвртак, портпарол кинеске мисије при ЕУ описао их је као „провокативне са очигледним лажима и клеветама.” Пекинг је „уложио озбиљне протесте” блоку, додао је портпарол.
Мисија је поновила да Кина „није креатор украјинске кризе” и инсистирала да Пекинг покушава да „промовише мировне преговоре и тражи политичко решење.”
„Кина никада не пружа смртоносно оружје ниједној страни у сукобу, и примењује строгу контролу извоза робе двоструке намене,” изјавиоје портпарол. НАТО је „подгревао пламен” украјинског сукоба док је друге користио као жртвене јарчеве, додао је он.
Пекинг је такође упозорио НАТО да се не шири у Азијско-пацифички регион и не ремети мир у региону, оптужујући „одређену силу” да покушава да „одржи хегемонију.”
„НАТО треба да престане са дизањем у ваздух такозване претње од Кине и провоцирањем конфронтације и ривалства,” закључила је изјава мисије.
Извор: РТ (Ф)