РТ: Мађарска поставила услове за преговоре о придруживању Украјине
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто изјавио је да Кијев прво треба да укине све законе који дискриминишу мађарску мањину
© Tobias SCHWARZ / AFP
© Tobias SCHWARZ / AFP
Будимпешта ће блокирати преговоре Кијева о приступању ЕУ све док Украјина наставља да дискриминише мађарску етничку мањину на западу земље, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто. Дипломата је захтевао да суседна земља укине низ закона за које Будимпешта сматра да ограничавају права мађарске заједнице у Украјини.
У интервјуу за РИА Новости објављеном у суботу, Сијарто је ситуацију у Украјини описао као „неприхватљиву“ и „противну европским нормама“, жалећи се да је због акција Кијева број часова који се предају на њиховом матерњем језику у мађарским школама пао на чак 20%.
„Из тог разлога, када се буде донела одлука о почетку преговора о приступању Украјине, Мађарска неће моћи да да сагласност све док Мађарима [у Украјини] не буду враћена права“, објаснио је министар.
Према речима дипломате, невоља етничке мањине се стално погоршава од 2015. године, а Кијев и Будимпешта су од тада закључани у „трајном сукобу“. Сијарто је истакао да Мађарска само тражи од Украјине да врати права која је мађарска заједница у земљи имала пре осам година.
Министар је додао да је Савет Европе раније на захтев Мађарске и Румуније затражио од Венецијанске комисије за демократију путем права да испита третман етничких мањина у Украјини.
Крајем прошлог месеца, мађарски премијер Виктор Орбан је такође упозорио да његова земља неће подржати суседну државу „по било ком питању у међународном животу док не обнови законе који гарантују права закарпатских Мађара”.
Будимпешта може да стави вето на процес приступања Кијева и у ЕУ и у НАТО, пошто је за пријем нових земаља потребна једногласна сагласност свих држава чланица у оба блока.
У Украјини живи око 156.000 етничких Мађара, већина њих у региону Закарпатја. Некада део Аустроугарске, територија је пала под совјетску контролу после Другог светског рата и остала је део модерне Украјине након распада СССР-а. Украјина је такође дом за око 150.000 етничких Румуна и више од 250.000 Молдаваца.
Од 2017. усвојени су узастопни закони који налажу употребу украјинског језика, што је резултирало затварањем око 100 мађарских школа у Украјини. Овај закон наишао је на критику како Савета Европе, тако и група за људска права.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Поделите вест на друштвеним мрежама:
https://www.vostok.rs/index.php?option=n&idnovost=141554
Пратите ВОСТОК на: