Ревидирана правила о насиљу и подстицању примењиваће се у одређеним земљама, као што су Украјина и Пољска, и дозволиће насилну реторику против Руса и руских војника. О промени политике је први известио Ројтерс у четвртак, позивајући се на интерне мејлове од Мета платформса, матичне компаније Фејсбука и Инстаграма. Ројтерсов почетни наслов је гласио: „Фејсбук и Инстаграм привремено дозвољавају позиве на насиље против Руса“, мада је касније промењен у „Фејсбук привремено дозвољава објаве о рату у Украјини које позивају на насиље против инвазије Руса или Путинову смрт“ након што је портпарол Мете Енди Стоун саопштио да су то медији узели као „сензационално“.
„Као резултат руске инвазије на Украјину, привремено смо дозволили облике политичког изражавања који би уобичајено кршили наша правила, попут насилног говора, као што је ’Смрт руским освајачима‘“, рекао је Стоун.
„И даље нећемо дозволити кредибилне позиве на насиље над руским цивилима“, додао је он.
Платформе ће се, како се наводи, уздржати од цензурисања постова који позивају на смрт руског председника Владимира Путина или белоруског председника Александра Лукашенка, наводи Ројтерс, позивајући се на мејлове послате модераторима садржаја. У једној поруци се модератори саветују да би требало да дозволе позиве на убиство Путина или Лукашенка све док се у у објавама не помињу други циљеви.
Један од мејлова који је цитирао Ројтерс појашњава да је такође дозвољено циљати Русе уопште „тамо где је јасно да је контекст руска инвазија Украјине“. Говор мржње против ратних заробљеника је и даље забрањен, наводи се у мејлу.
Друге земље у којима су коментатори добили зелено светло за подстицање насиља над Русима су Летонија, Литванија, Словачка, Мађарска и Румунија. Ревидирана правила важе и у Русији, иако је Фејсбук забрањен у земљи. Ова друштвена мрежа је крајем прошлог месеца блокирала руске медије за кориснике у Европи, што је навело Москву да обустави приступ платформи у Русији.
Најновије попуштање Метиних стандарда уследило је након прошломесечног извештаја да је Фејсбук дозволио својим корисницима широм света да хвале украјински батаљон "Азов", који је повезан са неонацизмом. Такав коментар је раније био забрањен у складу са политиком Фејсбука о „опасним појединцима и организацијама“, али је платформа ублажила правило како би омогућила корисницима да похвале напоре групе током сукоба у Украјини.
Фејсбук се рангира као највећа светска платформа друштвених мрежа, са око 2,9 милијарди корисника, док је Инстаграм четврти на листи, са скоро 1,5 милијарди корисника.
Одлука да се прогласи отворена сезона за говор мржње против Руса долази усред пораста антируске дискриминације и напада широм света. Руску православну цркву у Калгарију вандали су попрскали црвеном фарбом. Вандали су такође напали ресторан "Руска кућа" у Вашингтону, који се налази нешто више од једне миље од Беле куће, иако власник заправо није Рус.
Чинило се да јавни званичници подстичу антируско расположење. Амерички сенатор Ерик Свалвел предложио је да сви руски студенти на америчким универзитетима буду избачени из земље. Мајкл Мекфол, који је био амбасадор током Обамине и Бајденове администрације у Русији од 2012. до 2014. године, саопштио је на Твитеру да су сви Руси криви за напад на Украјину, написавши: „Више нема 'невиних', 'неутралних' Руса.”
Руским спортистима, па чак и руским мачкама, забрањено је учешће на међународним такмичењима.
Извор: РТ