vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
01. апр. 2021, 12:07 / Политика

Србија под сталним притиском ЕУ ради увођења санкција Русији

Србија под сталним притиском ЕУ ради увођења санкција Русији
фото: © РИА Новости
Србија под сталним притиском ЕУ ради увођења санкција Русији
фото: © РИА Новости

Председник Србије Александар Вучић одбио је да се придружи најновијем пакету антируских санкција ЕУ упркос притиску Брисела, преносе „Вечерне новости“ позивајући се на извор у властима.


Према писању листа, од 2. марта, када је ЕУ увела санкције против четворице руских држављана - генералног тужиоца Игора Краснова, шефа Истражног комитета Александра Бастрикина, шефа Федералне казнено-поправне службе Александра Калашњикова и команданта Руске гарде Виктора Золотова, Србија је под сталним притиском. Од балканске републике се захтева да се придружи овим санкцијама, преноси ТАСС.


„Нашим званичницима је више пута сугерисано да би било добро да Београд, као кандидат за чланство у ЕУ, у овом случају следи политику Брисела, али председник Вучић је ово одбио“, рекао је извор. Истовремено, и друге земље у региону - Црна Гора, Северна Македонија и Албанија - придружиле су се овом пакету санкција. Поред тога, санкције су подржале Украјина, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка.


Политички аналитичар Драгомир Анђелковић примећује да би придруживање Србије антируским санкцијама задало ударац самом Београду.

"Притисак на Србију по питању Русије је сталан и не треба очекивати да ће се он повећати због одлуке наших суседа. Западне земље схватају да имамо питање Косова и Метохије, стога нећемо уводити санкције против Русије. Потребна нам је руска подршка за одбрану националног суверенитета. Ако бисмо се придружили санкцијама, то би била издаја [Србије], јер више не би постојала земља која се бори против приступања Косова УН-у, и то би био потез против нас самих
.

Српски лист примећује да Вучићева непопустљивост по питању антируских санкција може проузроковати појачани западни притисак на Србију и њеног лидера. Знаци таквог повећања били су недавно објављени извештај Европског парламента о ситуацији у Србији, као и годишњи извештај Стејт департмента, који је негативно оценио напредак Србије у заштити људских права.


Раније је у интервјуу за ТАСС председник Србије Александар Вучић рекао да Србија никада неће увести санкције против Руске Федерације, чак ни у случају притиска на Београд. Према његовим речима, Србија је на европском путу, али ће задржати своју позицију и неће покварити односе са Русијом.
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација