Тренутни председник Александар Лукашенко освојио је 82 одсто гласова на изборима у Белорусији, према прелиминарним резултатима. У анкети, која је спроведена усред тврдњи о репресији на опозицију, забележена је рекордна излазност.
Пет кандидата се кандидује за највишу функцију у држави, укључујући актуелног Лукашенка који je у шестом мандату. Сматра се да је његов главни изазивач Светлана Тихановскаја, која је била углавном непозната све док није ушла у политику да замени свог супруга као председничког кандидата. У њену подршку било је много митинга уочи избора.
Прелиминарни резултати које је објавила изборна комисија дали су Лукашенку 82 посто гласова, а ранија излазна испитивања показују да је Тихановскаја, на другом месту са 6,8 процената.
Централна изборна комисија је саопштила да је 79 процената становништва учествовало у гласању до 18:00. часова, истичући да је то "веома висок број". Извештава се о редовима чекања на неким бирачким местима, а један од кандидата је чак морао да чека да да свој глас. Многи у Белорусији жалили су се да нису могли да уђу због дугих редова, али власти су одлучиле да је продужење времена за гласање непотребно.
фото: © AFP / Sergei GAPON / RT
У белоруским амбасадама широм света је такође организовано гласање.
Око 3.000 људи стајало је у реду у белоруској амбасади у Москви, а особље је саопштило да су многи били нестрпљиви и да нису могли да дочекају да дају свој глас.
Лукашенка су оптужили да је разбио опозицију и медије уочи гласања. На дан избора три новинара руског опозиционог ТВ канала - Дожд, који су били у Белорусији да прате гласање, приведени су у главном граду Минску. Министарство спољних послова је касније појаснило да у земљи раде без одговарајуће акредитације. Они ће сада бити депортовани из земље. Двојица локалних новинара, који сарађују са видео агенцијом Раптли ТВ, такође су ухапшена у главном граду док су снимала на бирачком месту. Камермани су, како се извештава, одведени у полицијску станицу, а емитер није могао да ступи у контакт са њима сатима након што су притворени.
Председник Централне изборне комисије Лидиа Јермошина је саопштила да је било пуно притужби на кршења закона, али то су била само формална питања „која не вреди разматрати“. Већина жалби темељила се на саопштењима које су корисници друштвених мрежа објављивали, објаснила је она.
Лукашенко је више пута саопштио да стране снаге планирају да подстакну насиље на дан избора и дестабилизују ситуацију у земљи. У суботу су интернет странице Одбора за државну безбедност (КГБ) и Министарства унутрашњих послова биле на мети "великог таласа" сајбер-напада, а власти су саопштиле да су напади успешно одбијени.
Извор: Восток / РТ
Дан када смо бомбардовали Рајх
Упозорење из Ивањице: Прети урушавање стена изнад Хаџи Проданове цркве и пећине
Разбијен похлепом: зашто Вучић није захвалан СССР-у за ослобођење Србије од нацизма
Проблеми српског малинарства и потенцијална решења
Захарова поводом Вучићеве изјаве: Надам се да нисте заиста заборавили ко је ослободио вашу земљу