vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
16. мај 2018, 16:46 / Политика

РТ: Поред оваквих пријатеља, непријатељи нам не требају - Туск Трампу

РТ: Поред оваквих пријатеља, непријатељи нам не требају - Туск Трампу
фото: © Emmanuele Contini / NurPhoto / Getty Images / RT
РТ: Поред оваквих пријатеља, непријатељи нам не требају - Туск Трампу
фото: © Emmanuele Contini / NurPhoto / Getty Images / RT


Извор: Восток / РТ

Председник Савета ЕУ Доналд Туск осудио је америчког председника Доналда Трампа због "хировитог самопоуздања" америчке администрације и позвао ЕУ да се уједини у вези са нуклеарним споразумом и трговине са Ираном, као и по питању увођења царина од стране САД.

Говорећи на самиту западног Балкана у Софији, Туск се није узадржао своје процене САД-а, рекавши да би се чланице ЕУ морале ујединити да би се суочиле са новим феноменом - хировито самопоуздање америчке администрације

Туск је указао на неке од најновијих одлука Трампа пре него што је закључио: "Поред оваквих пријатеља, непријатељи нам не требају". Такође је предложио да ЕУ дугује Трумпу захвалност јер су јој помогли да одбаци "све илузије".


"Схватили смо да ако вам треба шака помоћи, наћи ћете је на крају своје руке.", додао је Туск у саопштењу на твитеру.

Тускови коментари долазе усред све више затегнутих односа између ЕУ и САД, због неслагања око трговине и нуклеарног споразума са Ираном, као и преселења америчке амбасаде у Јерусалим.

САД су се суочиле са негативним ставом већине земаља ЕУ због одлуке да се повуку из нуклеарног споразума са Ираном из 2015. године, а који је потписан између Ирана са једне и ЕУ, Русије, Кине и САД са друге стране. Упркос томе што је Трамп ушао у "ужасан споразум" пре и после ступања на дужност председника, његове европске колеге су лобирале код њега да га не напушта.

Пошто се у Трампов кабинет населило све више саветника за националну безбедност попут Џона Болтона и државног секретара Мајка Помпеа, који већ дуго позивају на смену режима у Ирану, позиција САД-а постаје све више у супротности са оном у Европи, Русији и Кини.

Одлука Сједињених Држава да преселе амбасаду у Израелу у спорни град Јерусалим и њен одговор на убиство 60 Палестинаца на протестима у Гази у понедељак додатно је удаљила САД од европских савезника који су осудили акције Израела. Туск је такође нагласио о "драматичним догађајима у Гази" у писму упућеном Савету ЕУ.


ЕУ је у понедељак поновила своју "јасну и консолидовану" позицију о Израелу и Палестини, која позива на решење засновано на границама из 1967. године са "Јерусалимом као главним градом обе државе".

ЕУ такође није импресионирана одлуком Трампа да уведе царине на европски челик и алуминијум, као део његовог програма "Прво Америка".

Туск је описао оправдање Трампа за увођење царина - националну безбедност као "апсурдно".

"ЕУ и САД су пријатељи и партнери, па се америчке тарифе не могу оправдати на основу националне безбедности", рекао је Туск.

"Морамо се вратити у реалност у овој дискусији, што данас није случај."

Туск је додао да ЕУ мора заштитити "трансатлантску везу", али да мора бити спремна да делује самостално, са "више политичког јединства и одлучности".

Докази о независном деловању ЕУ већ су у игри, будући да су се ЕУ и Иран сложили по питању економског плана у девет тачака ради заштите нуклеарног споразума. Циљ је да се супротставе обнављању санкција Ирану од стране САД-а.

 

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација