До краја дана истиче рок, који је Влада Српске дала за прелазак из вануставних институција БиХ у институције Српске. Међу њима и СИПЕ. Министар унутрашњих послова Синиша Каран данас је потписао 20 решења за нове припаднике МУП-а Српске, који су прешли из СИПА.
„Још једном захвалност припадницима СИПА који су показали, пре свега, велику професионалност, али рекао бих и велику дозу патриотизма да су сада када је на овакав начин угрожен уставни поредак Српске и БиХ и укупна безбедност и политичка стабилност у БиХ проузрокована Шмитовим несретним одлукама нашли довољно храбрости, професионалности и патриотизма да постану припадници МУП-а Српске и да заједно са нама раде оно што ради и МУП, а то је да штити уставни поредак Српске и да смо гарант укупне безбедности наших грађана”, рекао је Каран.
Предсједник Српске Милорад Додик истакао је да ће до краја дана један број припадника СИПА прећи у полицију Републике Српске у складу са одлукама Владе.
„Ми настављамо да водимо нашу политику”, додао је Додик.
МУП је у процедуру упутио и предлог измена и допуна Закона о полицији и унутрашњим пословима и Предлог закона о граничној контроли, који је израдила Радна група формирана након састанка највишег руководства Српске.
„Само ћу рећи да ћемо законима о полицији и унутрашњих послова припремати између осталог и надлежност МУП о контроли границе, а Законом о контроли границе ћемо јасније дефинисати сва питања која се тичу те контроле. Дакле рекао бих један проведбени закон за једну такву надлежност”, додао је Каран.
На Влади је сада да утврди предлоге и упути их у Парламент на разматрање и усвајање.
„Постоји једно апсолутно јединство Владе да разматра и да усвоји све оне одлуке у циљу заштите уставног и дејтонског поретка Републике Српске”, каже Далиор Панић, генерални секретар Владе Републике Српске.
Поштујући одлуке Народне скупштине и преласком из заједничких институција у републичке, штите се интереси српског народа, сматра министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир.
„То је показатељ, једини начин на који можете да делујете и сачувате легалност и легитимитет и уставни статус Републике Српске јесте да се у заједничким институцијама борите за њена права. Ако не постоји та могућност, онда поштујете законе које је донела Народна скупштина”, наводи Будимир.
А све је почело, подсећа Радован Ковачевић делегат у Клубу Срба у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ, неуставним деловањем нелегитимног Кристијана Шмита, који је нелегалним интервенисањем у Кривични закон урушио Устав и дејтонске темеље БиХ, а по његовим наредбама деловале од устава одметнуте правосудне институције.
„Сада исто тако на основу тога што те вануставне институције нису поштовале Устав него су поштовале страног држављанина који на основу устава у БиХ нема никаква права, на основу тога сада поново прогоне председника Републике, председника Владе и председника Скупштине Републике Српске”, нагласио је Ковачевић.
Ковачевић истиче да је због таквих одлука, Република Српска морала јасно да стане у заштиту својих надлежности и инстицуија, те да су сви потези руководства били одговор на покушај рушења Републике Српске.
Извор: РТРС