Посланици Скупштине Црне Горе поново су усвојили Измјене Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница. Измјене су усвојене гласовима 41 посланика. Усвојене су и измјене Закона о измјенама и допунама закона о кредитним институцијама, Закона о измјенама Закона о санацији кредитних институција, Закон о измјенама и допунама Закона о фискализацији у промету производа и услуга.
Бечић: Захтјев Уставног суда скандалозан
"Скандалозна намјера Уставног суда се јасно манифестује у његовом акту којим се по први пут у историји црногорског парламентаризма тражи од Скупстина Црне Горе да у року од 15 дана достави одговор о поднесеном предлогу за оцјену уставности акта Скупштине, са пратећом документацијом", казао је предсједник Скупштине Алекса Бечић на почетку првог ванредног засиједања у 2021.
"Ако имамо у виду да је Уставни суд претходно учинио на Предлог посланика ДПС-СДП-СД-БС за покретање поступка за оцјену уставности и законитости одлуке о образовању Одбора за свеобухватну изборну реформу, намјере овог суда постају очигледне", казао је Бечић, преноси РТЦГ.
Предсједник Скупштине је казао да се никада није десило да Уставни суд одреди Скупштини краћи рок од 30 дана. Ово посебно добија на тежини ако се зна да се Скупстина Црне Горе налази у ванредном засиједању чија сједница се не може заказати у року краћем од 15 дана. Хитно ослободити све институције система.
Бечић је на почетку сјендице констатовао да постоји кворум односно да је присутан 41 посланик и отворио сједници првог ванредног засиједања у 2021.
Он је казао да одређени дјелови институција система у Црној Гори , "немају граница".
"Посланици парламентарне мањине су поднијели Уставном суду захтјев уа оцјену уставности једног броја одлука донешених на сједници у децембру", казао је Бечић.
Он је додао да је обавеза Уставног суда да институцији која је донијела акте које неко покушава оспорити пред Уставним судом одреди објективан рок за изјашњењу у односу наводе наведе не приликом оспоравања.
Истакао је да је таквих закона претходних година било много.
"Увијек је одређиван рок који нокад није био мањи од 30 дана" казао је Бечић.
Он је усвтрио да су судије извјестиоци предложили предсједнику Уставног суда потписивање тих аката.
"Увјерен сам, па нека ме демантују ако гријешим да је предсједник Уставног суда рок од 15 дана за одговор тражила судија Десанка Лопичић. Нека ме демантује Уставни суд ако ја као предсједник Скупштине има погрешну процјену", казао је Бечић и додао да то неко, мора да објасни.
"Неко жели да највиши законодавно дом у Црној Гори буде онемогућен у спровођењу својих надлежности. Увјерен сам да за овог дописа који је потписао предсједник суда стоји суткиња Десанка Лопичић", казао је Бечић.
Он је прочитао допис који је упутио Уставном суду у којем тражи да се одреди други, објективни рок у којем ће Скупштина Црне Горе, поштујући Устав и пословик Скупштине да изврши своју обавези и достави одговор Устваном суду о понешеном предлогу за оцјену уставности и законитости оспореног акта Скупштине. Он је казао да се чека хитан одговор.
Посланик Демократског фронта Славен Радуновић је казао да се све ради у сву што бржег изјашњавања Уставног суда због, како је казао, чињенице да једна судија почетком фебруара иде у старосну пензију и да од тог момента неће бити неопходна четири гласа за одлучивање.
"Зато Уставни суд крши све норме нормалног понашања и тражи од неког ко теоретски то не може у да уради у року од 15 дана то уради јер када би понудили док од 30 дана та судија би била пензионер и не би могла да се донесе одлука у складу са очекивањима шефа досадашњег режима Мила Ђукановића", казао је Радуновић. Он је додао да ту има посла и за полицију и за тужилаштво.
Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић изјавио је да Србија "невјероватно упорно ради у корист своје штете" и додао да је сада "пуштен дух мржње из боце према Црној Гори и свему што је црногорско, због чега су односи између двије државе данас на најнижем могућем нивоу".
Предсједник Владе Црне Горе проф. др Здравко Кривокапић, поводом 100 година од смрти краља Николе I Петровића положио је вијенац на његов гроб у дворској цркви...
Епископ буеносајрески и јужно-централоноамерички г. Кирило служио је јутрос са свештенством у цркви Рождества Пресвете Богородице на цетињском Ћипусу Свету архијерејску литургију са парастосом краљу Николи...
Епидемиолог Института за јавно здравље (ИЈЗ) Драган Лаушевић казао је да су стриктно поштовање здравствених мјера или комплетно закључавање државе два начина рјешавања сложене епидемиолошке ситуације у Црној Гори.
Полиција ће вршити детаљне контроле поштовања нових мјера, а посебан акценат ће бити на контроли потврда за кретање из градова Црне Горе из којих је, новим мјерама, грађанима забрањен излазак, саопштено је из Управе полиције.
Уважена екселенцијо,
Пишем вам ово не само као предсједних Уједињене Српске и посланичког Клуба у Парламентарној скупштини БиХ, или шеф Тима за праћење провођење мјера Републичког штаба...
Црногорски премијер Здравко Кривокапић захвалио се Руској Федерацији на реализованој испоруци првог контигента од 5.000 доза вакцина, од укупно 50.000 договорених, преносе "Вијести".
Кривокапић је разговарао са амбасадором...
Амбасадор Руске Федерције у БиХ Игор Калабухов изјавио је данас у Бањалуци након састанка са предсједником Републике Српске Жељком Цвијановић да везе између Републике Српске и Русије у неким сегментима имају стратешки карактер.