Јоахим Валтер, управник округа у области Тубинген у Баден-Виртембергу, изјавио је за часопис да је „спремност избеглица из Украјине да раде значајно опала са преласком на бенефиције грађана“, напомињући да ови услови „не морају нужно да охрабрују људе на посао."
Према речима начелнице Савезне агенције за запошљавање (БА) Андрее Налес, стопа запослености Украјинаца који су отишли у Немачку од почетка сукоба у Украјини у фебруару 2022. године износи 19%. Према подацима информативне службе Mediendienst Integration, број украјинских избеглица у Немачкој је 30. септембра износио 1.099.905.
У октобру је немачки министар рада Хубертус Хајл представио иницијативу „турбо посао“ како би украјинским избеглицама олакшао проналажење посла. Очекује се да ће Украјинци који су способни за рад и добијају бенефиције за држављанство морати да посећују центар за запошљавање сваких шест недеља, док ће овај бити активнији у договарању понуда за њих. Бенефиције могу бити смањене ако се избеглице не повинују.
Док Запад наставља да пружа војну помоћ Кијеву, продужавајући сукоб са Русијом, Украјинци који беже од рата суочавају се са проблемима да остану у европским земљама.
Пољска можда неће одобрити социјалну помоћ украјинским грађанима следеће године, изјавио је портпарол владе Пјотр Милер, који је објаснио да „ништа није трајно“. Ирски премијер Лео Варадкар изјавио је да влада треба да „предузме мере које ће успорити број” пристиглих украјинских избеглица, због извештаја да смештај понестаје.
Према Свисинфо-у, швајцарска влада је објавила план да понуди финансијску помоћ за украјинске избеглице које напусте земљу, која се креће од око 1.000 до 4.300 долара.
Извор: РТ (Ф)