Како се живи у руском граду са огромном рупом у земљи

Објављено: 17.10.2020.год.
фото: © Sergey Subbotin/Sputnik / Russia beyond


Град Мирни има само једну знаменитост: невероватну рупу у земљи која се види из свемира. Површински коп „Мирˮ је једно од најбогатијих налазишта дијаманата на свету. Дубок је 525 метара и има 1,2 километара у пречнику. Овај понор који је дело човека наставља да импресионира и распирује људску машту, пише, Russia beyond.  


Ово је вероватно најпознатија рупа у Русији. На ободу огромног површинског копа који на људску уобразиљу оставља снажан утисак подигнут је град Мирни. Он се 
налази у највећем и најслабије насељеном региону земље, у Јакутији, где на петини целокупне територије Русије живи нешто мање од милион становника. У самом граду живи 35 хиљада људи и они су ту углавном из једног разлога: због дијаманата. Град је заправо и настао због њих.

 

Копали су га 50 година  

Прича се да је за откривање дијаманата на овом месту заслужна једна лисица. Она је себи ископала јазбину под дрветом чије корење је било оголело услед проклизавања тла. У јуну 1955. године геолози, који су у том рејону тражили руду кимберлит, познату по томе што може да садржи дијаманте, обратили су пажњу на специфичну нијансу боје земље коју је лисица ископала. Узорци су показали да ту има кимберлита. 

Исте године је на том месту настало насеље, а неколико година касније то је већ био град. Техника и људи долазили су овамо прелазећи скоро 3.000 километара беспућа. Током првих 10-12 година становништво Мирног се учетворостручило.  А како би се у земљи ископала рупа ових димензија било је потребно 50 година рада. Од 1957. године па до почетка 2000-их са овог места су извађени дијаманти у вредности од 17 милијарди долара. Пут камиона са рудом од дна кратера до површине водио је спиралом дугом осам километара.

Коп припада компанији за производњу дијаманата „Алмазˮ (2018. године она је имала 28% светске производње дијаманата). Мирни је класичан моноград, јер је већина његових становника на неки начин повезана са производњом дијаманата. Али „дијамантска престоницаˮ Русије не изгледа као богат и развијен град. Локални становници кажу да није лако тамо живети. Посебно након што је рудник конзервиран.

То се догодило 2017. године после трагедије. Вода која се сакупила на дну џиновске рупе неочекивано је покуљала у окно где су били људи. Тада су ископавања већ била прешла у подземно окно, јер коп више није могао да се користи за површинске радове. У руднику се тада налазила 151 особа. Већина рудара је евакуисана, али осморо људи није преживело. 

Живот поред понора

На интернету се шире гласине да ваздушне струје у „Мирˮ стално увлаче хеликоптере.


„Могу да кажем да то није истинаˮ, каже Ана, која у Мирном живи 20 година. Хеликоптери и авиони заиста не лете над копом, али још се није десило да је ваздушни вихор неку летелицу повукао у кратер. Притом се аеродром налази одмах поред копова. Ту је уопште све веома близу. Од града до копова можете стићи за 10 минута пешице насутим путем. А када долазите у град авионом пилот ће обавезно саопштити: „Десно можете видети копˮ, знајући да је то једина знаменитост у овом граду. За Москву, Санкт Петербург и још неколико већих градова Русије одавде полазе редовни и директни летови.  А ипак су у Мирном туристи права реткост.


Овамо људи долазе да раде и то често у двонедељним сменама. То је уобичајено у условима Крајњег Севера, где се температура зими спушта до минус 55-60 степени. Већина кућа у Мирном стоји на стубовима. Обичан метод изградње са темељима урушавао би вечити лед и куће би почеле да тону и распадају се. Овде, као и у другим северним градовима, фасаде се боје у јарке боје како би се растерала меланхолија која људе мучи у зимским месецима.

„Лети су у Мирном праве беле ноће. Али зато се зими рано смркава, већ у четири поподне. А сунце ујутро не излази пре 11. И то је помало депресивноˮ, каже становница града Александра.

Град има два биоскопа, базене, стадион, позориште, ботаничку башту, неколико ресторана, наргила-бар и један хотел „Азимутˮ у којем ноћење кошта 8-10 хиљада рубаља (104-130 долара), што је једнако ноћењу у удобним московским хотелима. По улицама се возе „лендровериˮ и „лендкрузериˮ.

„Цена производа је двоструко виша него западно од Урала. То се објашњава тиме што се Мирни налази у тешко приступачном крају и сви производи се доносе из Новосибирска, Краснојарска и Иркутска зимским путевима преко Уст-Кута или лети преко Јакутска и то по ужасном неасфалтираном путуˮ, пишу људи на локалним форумима.

Становници града се теше тиме што је град у целини „препун зеленила са добром еколошком ситуацијомˮ, плате су довољне за живот, што је ту мирно и скоро нема криминала, а осим тога, ту је и једна рупа у земљи надреалног изгледа, „скоро као Велики кањонˮ. Једина незгода с њом је што одаје мирис водоник-сулфида који понекад покрива град. 


Шта ће бити са огромним копом?  

После конзервације рудника дуго није било планова за његово даље коришћење. На интернету се чак појавио пројекат еколошког града под куполом са затвореним екосфером за 100 хиљада људи, наравно, унутар самог копа. Њега је осмислио руски архитектонски биро „АБ-Елисˮ.


Али нико у Јакутији никада о томе није озбиљно разговарао и то је више био начин да архитекте скрену пажњу на себе. Вероватно је будућност „Мираˮ знатно прозаичнија. 

У јануару 2020. године постало је јасно да рудник још има шансе да оживи. „Алросаˮ је почела геолошка испитивања. Она ће компанију коштати 2 милијарде рубаља и даће одговор на питање да ли се исплати наставак експлоатације на овом месту.

„Ако испитивања потврде економску исплативост и безбедност даље експлоатације у 'Миру', радови на обнови рудника почеће 2024. године и трајаће 6-8 годинаˮ, пише лист „Ведомостиˮ.

Јекатерина Синељшчикова, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Восток у дому најстаријег руског ветерана

Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе

Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом
Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом

Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини

2023-04-23 02:23:53

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро
Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

2022-03-21 16:23:42

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?
„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?

Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.

2022-01-08 07:50:50

Како је прослављан Божић у царској Русији
Како је прослављан Божић у царској Русији

Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?

2022-01-07 07:02:35

Шта је то „пољубац Бајкала“?
Шта је то „пољубац Бајкала“?

Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.

2022-01-03 07:47:18

Необичне појаве на небу изнад Русије
Необичне појаве на небу изнад Русије

Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?

2022-01-02 10:58:01

Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?
Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?

Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?

2022-01-02 10:16:16

Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан
Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан

Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.

2021-12-28 12:05:05

Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?

Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!

2021-12-12 08:52:48

Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату
Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату

На совјетске крилате везисте на бојном пољу често су кидисали специјално обучени немачки јастребови и соколови.

2021-12-05 13:48:26

Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године
Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године

Једном, много пре завршетка рата, совјетске снаге нашле су се само неколико километара од фирера. Међутим, оне о томе нису имале појма.

2021-11-28 15:00:33

Колико етничких заједница живи у Русији?
Колико етничких заједница живи у Русији?

Највећа земља на свету веома је шаролика у етничком смислу. Чак ни грађани Русије не могу лако да одговоре на питање колико народа живи у њиховој земљи.

2021-11-21 07:01:39

РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету
РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету

Мало карипско острво Барбадос проширило је своje дипломатскo деловање на виртуелни свет, након што је потписало...

2021-11-16 06:53:25

Зашто су савременој Русији потребни козаци?
Зашто су савременој Русији потребни козаци?

Козаци су у Руској Империји били посебан друштвени сталеж. Одликовала их је храброст и бранили су границе Руске Империје. Ко су, међутим, данашњи козаци?

2021-11-06 09:07:18

Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а
Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а

Владимир Путин користи најсавременију председничку лимузину руске производње од 2018. године, а нови документарац РТ-а сада...

2021-11-05 14:00:19

Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?
Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?

Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?

2021-10-24 07:54:56

Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију
Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију

У Русији има четрдесетак затворених градова и отприлике 1,5 милиона становника који у њима живе далеко од очију јавности.

2021-10-10 13:23:09

Пет најзначајнијих руских владарки
Пет најзначајнијих руских владарки

Током два последња века земљом су владали искључиво мушкарци. Међутим, није одувек било тако. Русија памти...

2021-10-10 13:10:25

Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?
Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?

Где су нестале десетине хиљада белих емиграната у послератној Југославији?

2021-09-19 09:48:54

„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку
„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку

Ове крупне операције совјетских трупа фактички су биле пресудне у победи Антихитлеровске коалиције над Силама Осовине у Другом светском рату.

2021-09-19 09:29:31

Савети за преживљавање од човека који је пешице прешао Урал
Савети за преживљавање од човека који је пешице прешао Урал

Уралске планине одвајају европски део Русије од њеног источног дела. Овај планински венац пружа се од јужне границе земље све до северних мора. Истраживач Олег Чегодајев прешао је овај пут пешице како би људима приближио планину коју толико воли.

2021-09-12 09:21:01

Кост у грлу Вермахта: Једини део совјетске границе преко којег Немци нису успели да продру
Кост у грлу Вермахта: Једини део совјетске границе преко којег Немци нису успели да продру

Немачка војска лако је прошла совјетску границу скоро на читавој њеној дужини и за само неколико недеља продрла у дубину совјетске територије. Само на крајњем северу земље све до краја рата није успела да пробије одбрану Црвене армије.

2021-08-29 09:58:37

РТ: Потпредседник САД посетила вијетнамски споменик посвећен хватању непријатељског пилота Џона Мекејна... мислећи да је то споменик њему
РТ: Потпредседник САД посетила вијетнамски споменик посвећен хватању непријатељског пилота Џона Мекејна... мислећи да је то споменик њему

Потпредседник Сједињених Америчких Држава Камала Харис је током посете Вијетнаму запала у низ културних незгода, што...

2021-08-26 09:02:23

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: