„Руска ракија“: Како Руси пеку самогон у кућним условима?

Објављено: 01.08.2020.год.
фото: © Владимир Смирнов/TASS / Russia beyond


Каква алкохолна пића Руси праве сами и у којој мери је то противзаконито?

„Овај казан за печење самогона направисмо за мале паре, а доноси нам зараду, братијо, током целе године“ – том песмом почиње совјетски краткометражни филм Леонида Гајдаја „Мајстори за самогон“, пише Russia beyond.  У Совјетском Савезу је приватна производња „брље“ била кривично дело, али су многи ипак правили самогон, посебно на селу. Зашто Руси то и данас раде?

Како се у Русији појавио самогон?

Русија данас нема тачну евиденцију конзумирања јаких алкохолних пића направљених у „кућним“ условима. Таквих напитака нема у продавницама, и само понекад се могу видети на менију у неком бару. „Једном смо у крафт бару послужени таквим пићем“, прича Максим из Москве. „И колега је на посао доносио ’мученицу’ од јабуке и крушке“. Велика је вероватноћа да се човек у Русији отрује од таквих пића.

„Пре десет година сам отишла у госте. Домаћин је имао познаника са села који је правио самогон“, сећа се Дарја из Москве. „Био је ужасног укуса. После дуго нисам могла да се отрезним, неколико сати ми је потпуно изветрило из сећања. Попустило је тек после два дана“.

Од тада Дарја више „не окуша“, мада не искључује могућност да тај алкохол једноставно није био довољно доброг квалитета. Са друге стране, Јулија из Нижњег Новгорода сматра да је то ствар укуса. Некоме се допада самогон, а неком не. Њој се, на пример, не допада, али сви у њеној фамилији праве самогон. На питање зашто то раде, она каже: „То им је хоби. Осим тога, то људи раде у скоро свим земљама света“.

Заиста, у Енглеској се такво алкохолно пиће зове Moonshine, у Ирској је Poitín, у Мађарској Palinka, a Немачкој Schwarzgebranntes. Има ли потребе помињати српску ракију? У Русији је за време Катарине II справљање самогона у кућним условима било потпуно легално, али је апарат за самогон био прилично скуп тако да су то задовољство себи могли приуштити само племићи. Остали су морали да имају лиценцу за продају. По селима су људи у оно време пили слаб самогон, који није препечен – медовину или пиво. Постепено су ницале гостионице где се могао купити домаћи алкохол, а сељаци су научили да ручно праве апарате за самогон и да сами по кућама пеку јака алкохолна пића.

Све до почетка 20. века држава је покушавала да регулише само продају самогона увођењем акциза и монопола на трансакције, фактички не обраћајући пажњу на оне који праве самогон за сопствене потребе. Тек када је пијанство постало прави проблем забрањена је и производња самогона. Истина, један број историчара сматра да се прави разлог крио у томе што је због приватне производње зарада од легалног алкохола била све мања.

Борба против приватних произвођача

Полицајац саставља записник на лицу места.

Прву „прохибицију“ увео је још император Николај II током Првог светског рата. Тада се алкохол могао купити само у ресторану. Та забрана је само допринела процвату нелегалне производње самогона, поготово по селима. Иза Урала, где је терен већ био мање приступачан, сва домаћинства су се бавила тиме. Поред тога, кријумчарима се веома исплатило да продају нелегални сеоски алкохол.

Када су 1917. године дошли на власт, бољшевици су продужили императорску забрану. Казна за приватну производњу самогона је била сурова – неколико година затвора и конфискација имовине. На терен су упућивани специјални одреди да униште нелегалну поизводњу. Генерално, у совјетском периоду је организовано неколико антиалкохолних кампања различитог интензитета. Грађанима је час забрањивано, час дозвољавано да купују вотку, али нелегални приватни самогон није побеђен. Он је постао својеврсни знак протеста против режима.

Производња самогона, Ивановска област.

Самогон је мање-више заборављен током 1960-их и 1970-их, када се у продаји појавио велики број јефтиних напитака попут вермута и портоа. Али већ почетком 1980-их је конзумирање алкохола превршило све границе: у огромној земљи је пио сваки трећи мушкарац. Због тога је 1985. године уведена последња совјетска „прохибиција“. Алкохол је брзо постао дефицитаран, што је одмах изазвало поплаву приватне производње самогона. „Била сам мала, али се сећам да је моја бака сама код куће пекла самогон, кришом од комшија јер се плашила да ће је пријавити“, прича Јулија. „Палила је корице хлеба да неутралише мирис“.

После распада СССР-а тржиште је преплавио јефтини кријумчарени алкохол. Многи грађани су почели да купују самогон од познаника на селу, из простог разлога да се не отрују. Данас се самогон у Русији може правити сасвим легално, али само за приватне потребе, а не за продају. Сада је у продаји велики асортинам различитих апарата за прављење самогона. У Јулијиној породици, на пример, мајка наставља породичну традицију. „Многи њени пријатељи се такође тиме баве“.

Од чега се данас прави самогон?

Најпре се прави својеврсна „џибра“ (обично од шећера, воде и квасца). Она стоји недељу-две, а затим се „пече“, тј. од тога се помоћу апарата за самогон добија алкохол. У процесу постоје две фазе када самогон није за пиће. То је „првенац“ на самом почетку и „патока“ на самом крају печења. Тада се издваја метил алкохол, а такође паточно уље – та супстанца је толико штетна да се човек може отровати (мада, има доста и оних који то радо пију). Све „између“ је за пиће. Јачина самогона се креће од 40 до 50 степени. Искусни „произвођачи“ саветују да се за сваки случај одбаци првенац и патока, и да се самогон додатно препече.

„Добар самогон лепо мирише и може да се пије са уживањем“, прича Максим. „Много пута сам пио самогон, и добар и лош“.

Самогон се прави од свих производа који садрже шећер или скроб. То могу бити јечам, просо, пшеница, кромпир, воће, цвекла... „У совјетско време самогон је прављен од старог слатког и компота, уз додавање квасца и шећера. Све је то стајало пар недеља и јако мирисало“, сећа се Јулија.

„Иначе, најбољи самогон се добија од обичног шећера, јер нема никаквог додатног укуса и после од тога може да се дода воћна или биљна арома по укусу“.

Наши саговорници кажу да чисти самогон заправо има веома специфичан мирис и укус. Због тога многи после дестилације додају разне траве и воће да одстоји у њему. Најпопуларнији зачини у Русији су мешавина шафрана и рузмарнина (додаје само мирис, без промене укуса), кардамон и морски орашчић (добија се јак и специфичан укус), кора лимуна и ловоров лист (добија се освежавајући укус цитруса). Занимљиве боје самогон добија ако се у њему држи естрагон (зелена боја) и шимширика (бордо).

Јулијина мама има и врло префињене рецепте: „У самогону треба да одстоји суво воће, а изнад њега да виси лимун и препечени јечам“.

Мајстори за самогон кажу да прављење овог алкохолног пића не доживљавају као бизнис – они уживају у самом процесу. „Она воли то да ради, осећа се помало као алхемичарка“, каже Јулија за своју мајку.

Ана Сорокина, 
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?
„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?

Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.

2022-01-08 07:50:50

Како је прослављан Божић у царској Русији
Како је прослављан Божић у царској Русији

Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?

2022-01-07 07:02:35

Шта је то „пољубац Бајкала“?
Шта је то „пољубац Бајкала“?

Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.

2022-01-03 07:47:18

Необичне појаве на небу изнад Русије
Необичне појаве на небу изнад Русије

Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?

2022-01-02 10:58:01

Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?
Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?

Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?

2022-01-02 10:16:16

Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан
Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан

Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.

2021-12-28 12:05:05

Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?

Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!

2021-12-12 08:52:48

Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату
Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату

На совјетске крилате везисте на бојном пољу често су кидисали специјално обучени немачки јастребови и соколови.

2021-12-05 13:48:26

Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године
Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године

Једном, много пре завршетка рата, совјетске снаге нашле су се само неколико километара од фирера. Међутим, оне о томе нису имале појма.

2021-11-28 15:00:33

Колико етничких заједница живи у Русији?
Колико етничких заједница живи у Русији?

Највећа земља на свету веома је шаролика у етничком смислу. Чак ни грађани Русије не могу лако да одговоре на питање колико народа живи у њиховој земљи.

2021-11-21 07:01:39

РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету
РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету

Мало карипско острво Барбадос проширило је своje дипломатскo деловање на виртуелни свет, након што је потписало...

2021-11-16 06:53:25

Зашто су савременој Русији потребни козаци?
Зашто су савременој Русији потребни козаци?

Козаци су у Руској Империји били посебан друштвени сталеж. Одликовала их је храброст и бранили су границе Руске Империје. Ко су, међутим, данашњи козаци?

2021-11-06 09:07:18

Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а
Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а

Владимир Путин користи најсавременију председничку лимузину руске производње од 2018. године, а нови документарац РТ-а сада...

2021-11-05 14:00:19

Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?
Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?

Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?

2021-10-24 07:54:56

Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију
Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију

У Русији има четрдесетак затворених градова и отприлике 1,5 милиона становника који у њима живе далеко од очију јавности.

2021-10-10 13:23:09

Пет најзначајнијих руских владарки
Пет најзначајнијих руских владарки

Током два последња века земљом су владали искључиво мушкарци. Међутим, није одувек било тако. Русија памти...

2021-10-10 13:10:25

Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?
Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?

Где су нестале десетине хиљада белих емиграната у послератној Југославији?

2021-09-19 09:48:54

„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку
„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку

Ове крупне операције совјетских трупа фактички су биле пресудне у победи Антихитлеровске коалиције над Силама Осовине у Другом светском рату.

2021-09-19 09:29:31

Савети за преживљавање од човека који је пешице прешао Урал
Савети за преживљавање од човека који је пешице прешао Урал

Уралске планине одвајају европски део Русије од њеног источног дела. Овај планински венац пружа се од јужне границе земље све до северних мора. Истраживач Олег Чегодајев прешао је овај пут пешице како би људима приближио планину коју толико воли.

2021-09-12 09:21:01

Кост у грлу Вермахта: Једини део совјетске границе преко којег Немци нису успели да продру
Кост у грлу Вермахта: Једини део совјетске границе преко којег Немци нису успели да продру

Немачка војска лако је прошла совјетску границу скоро на читавој њеној дужини и за само неколико недеља продрла у дубину совјетске територије. Само на крајњем северу земље све до краја рата није успела да пробије одбрану Црвене армије.

2021-08-29 09:58:37

РТ: Потпредседник САД посетила вијетнамски споменик посвећен хватању непријатељског пилота Џона Мекејна... мислећи да је то споменик њему
РТ: Потпредседник САД посетила вијетнамски споменик посвећен хватању непријатељског пилота Џона Мекејна... мислећи да је то споменик њему

Потпредседник Сједињених Америчких Држава Камала Харис је током посете Вијетнаму запала у низ културних незгода, што...

2021-08-26 09:02:23

„Лабудово језеро“ на тенку
„Лабудово језеро“ на тенку

На полигону Алабино код Москве, другог дана тенковског биатлона на Међународним војним играма, такмичење је завршено...

2021-08-25 08:12:44

Колико је стара Русија?
Колико је стара Русија?

Актуелна држава ове године пуни 30 година. Али, њени историјски почеци се везују за 862. годину.

2021-08-08 07:43:59

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости:
Фото дана Доњецк

Доњецк