Десет занимљивости о најстаријем граду у Русији

Објављено: 19.07.2020.год.
фото: © krym4you.com


Керч су основали још Стари Грци. Особине античке архитектуре и данас се могу запазити на улицама и трговима града, који сведочи о читавој историји развоја Кримског полуострва, пише Russia beyond.

Ту су некада живели мамути и неандерталци

Таврида - пећина у којој су пронађени праисторијски остаци

Мали број места у Русији може се похвалити налазима из праисторијских времена. А овде су пронађени најстарији артефакти из времена палеолита, стари чак 100 хиљада година. Научници су, између осталог, пронашли остатке каменог оруђа који указују да су у овим крајевима живели неандерталци. Осим тога, у Керчу је пронађен зуб мамута.

Основали су га Стари Грци 

Рушевине Пантикапеја

Прво насеље на овом месту појавило се 610-590 године пре наше ере. Грци из области Карија у савременој Турској основали су Пантикапеј. Научници претпостављају да је то била прилично велика грчка колонија са импозантним Акропољем, посвећеним Аполону. У 5. веку пре наше ере град је чак постао престоница хеленског Босфорског краљевства, а касније римска колонија. Рушевине Пантикапеја сачуване су до наших дана.

Око града је била подигнута некропола и неколико брежуљака-кургана са гробницама скитских владара које су Грци поставили да управљају њиховом колонијом. У 19. веку археолози су у гробницама пронашли огромне количине скитског злата које се данас налази у највећим музејима Русије и Европе.


Ту је сачувана базилика из времена Византијског царства 

 Храм Јована Претече

У 7. веку наше ере Крим је потпао под власт Византије, источног дела Римске империје. Цар Јустинијан I на полуострву је подигао нове градове. Пантикапеј је добио име Босфор и повратио стару славу. Из тих времена у граду је сачувана византијска црква Јована Претече, један од најстаријих храмова на територији Русије. Научници се разилазе у процени његове старости, али изградњу цркве у сваком случају смештају у период од 7. до 10. века. Реконструисана је више пута, све до 19. века.

Назив Керч потиче од древних руских племена

Николај Рерих, Прекоморски гости

 

После слабљења Византијског царства град је потпадао под утицај најразличитијих племена и каната. У 9. веку Керчко полуострво на кратко време заузеле су кнежевске дружине Старе Русије и успостављена је трговина са тадашњом престоницом Кијевом. И док су номадски хазарски народи град називали „Карша“, што значи „супротна обала“,  Руси су тај назив променили у „Корчев“, што је постепено прешло у краћи облик „Корч“ или „Керч“.

Налазио се под влашћу Златне Хорде, Ђенове и Османске империје

 

Рушевине турске тврђаве Јени-Кале

Од краја 13. века Кримом је владала Златна Хорда. Њене војсковође и намесници асимиловали су се са локалним становништвом, Кримским Татарима, и са Крима су у армију Хорде стално пристизали најамници. После распада тог огромног царства од његових остатака је настао Кримски канат.

У 14. веку у Керчу и суседној Феодосији појавила се колонија Републике Ђенове. Плаћајући канату порез, трговци из Ђенове су овде развили риболов и трговину, те од града начинили развијену луку.


Крајем 15. века Османска империја освојила је све колоније Ђенове, а затим и читав Кримски канат. Почетком 18. века Турци су почели да страхују од све веће војне моћи Руске Империје и у Керчу су подигли тврђаву Јени-Кале, која је сачувана до данас.


У 18. веку град је ушао у састав Руске Империје

Улаз у Керчку тврђаву

После низа исцрпљујућих руско-турских ратова 1771. године руска војска је без отпора заузела тврђаву Јени-Кале. После потписивања мировног споразума, Крим је припао Руској Империји. Детаљније о томе сазнајте овде. У 19. веку Русија је одлучила да утврди мореуз између Црног и Азовског мора, подигавши Керчку тврђаву. Град је почео интензивно да се развија и као лука, а осим тога почели су радови на вађењу кречњака и руде гвожђа. Керч је тешко оштећен у Кримском рату Русије против Енглеске, Француске и Турске.

Споменик одбрани Аџимушкајских каменолома

Једна од главних знаменитости града су Аџимушкајски каменоломи. За време Другог светског рата Керч су окупирале немачке и румунске снаге и практично га у потпуности уништиле. Неколико месеци трајала је партизанска одбрана каменолома, а данас се на том месту налази музеј.

Ту је долина блатних вулкана

Булганачки блатни вулкани

У Русији се на само два места може видети ово право чудо природе: активни блатни вулкан. Оба се налазе недалеко један од другог, на Криму и на суседном Таманском полуострву. Булганачки блатни вулкани северно од Керча чине долину од седам кратера који избацују лековито блато богато бором и јодом. „Ерупције“ се углавном дешавају зими, тада „блатна фонтана“ може достићи и 15 метара висине. 

Туристи на Чокрачком језеру

Недалеко се налази Чокрачко језеро, такође богато блатом. Ту непрекидно долази на стотине туриста како би се окупали у хладној блатњавој води.

„Рибља“ престоница Крима

Рибар у Керчу

Наравно, рибна индустрија се развија у многим градовима на полуострву, али у Керчу је једно од најважнијих и најстаријих постројења за прераду рибе. За град се чак каже да је „рибља“ или „рибарска“ престоница Крима. Вреди пробати дагње, инћуна, шкољке рапане, црноморску ајкулу и печеног барбуна.

„Главочи у парадајз сосу“

И обавезно пробајте „Главоче у парадајз сосу“. Овај специјалитет пореклом из Керча био је једна од најпопуларнијих конзерви у Совјетском Савезу.

Једно од најпопуларнијих летовалишта на Криму

Керч поседује огроман број плажа, а многе од њих су пешчане, што је за стеновити Крим права реткост. Притом овде можете уживати у Црном и Азовском мору. Азовско је крај обале доста плитко, па је Керч погодан за одмор с децом.

У Керчу се налази велики број хотела, али постоји и широка понуда приватног смештаја за изнајмљивање. Локални становници за одмор препоручују насеља Геројевко, Јуркино, Јаковенково код Керча. Она се налазе далеко од луке, па је вода чистија. Градска плажа је смештена на живописном Аршинцевском рту. Ту дувају снажни ветрови, па је место добро за једрење на дасци.


Ту је најдужи мост у Русији

Кримски мост

Из Краснодарског краја и његових црноморских лука некада сте на Крим могли да дођете трајектом. У летњој сезони често се по цео дан чекало у реду. После изградње Керчког (или Кримског) моста преко мореуза, који повезује град са насељем Тамањ, путовање траје само око 40 минута. Са својих 19 километара ово је најдужи мост  у Русији и један од најдужих у Европи. 

Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Мосад и Холивуд – љубавна прича

Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак година, признао да је у Холивуд дошао по задатку, као агент Мосада

Асанжов отац је захвалан Путину
Асанжов отац је захвалан Путину

Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.

2024-10-20 17:30:10

Ослободилац Београда Александар Дубровски
Ослободилац Београда Александар Дубровски

  Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из...

2024-10-20 13:56:05

Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији
Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији

Пише: Бошко Антић, контраадмирал у пензији У другој половини септембра 1944. године, у току борбених дејстава у...

2024-10-20 13:45:14

На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд
На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд

Београдском операцијом окончана 1.287 дана дуга немачка окупација

2024-10-20 13:05:17

Пета сезона програма „NIS ENERGY“
Пета сезона програма „NIS ENERGY“

  Компанија НИС, један од најпожељнијих послодаваца у Србији, организовала је данас конференцију којој је присуствовало више...

2024-10-16 11:30:51

Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма
Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма

Евгениј Топаз, учесник СВО, блогер, аутор канала „Говори Топаз“

2024-10-06 23:14:23

Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију
Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију

Смртоносна контаминација у бази Кемп Лежеун могла би бити највећи случај у историји

2024-08-22 17:20:08

Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН
Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН

Очекује се да ће 10,3 милијарде људи насељавати планету до 2080-их пре него што почне пад

2024-07-13 16:44:36

Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул
Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул

Пјонгјанг је у суботу бацио око 90 балона отпада изнад суседне престонице и околног региона

2024-06-02 14:04:52

Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју
Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју

Ви­јет­нам се у то вре­ме звао Анам, па су Ана­ми­ти, као ла­ка пе­ша­ди­ја, ти­ра­ље­ри, чи­ни­ли део са­ве­знич­ких сна­га

2024-05-26 18:59:51

Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана
Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе

2024-04-09 16:15:14

Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство
Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство

„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају у смрт. Пред Хитлеровим насртајима, сем енглеске авијације, једино југословенска није уништена на земљи“, записао је Борислав Михајловић Михиз у својој „Аутобиографији о другима“.

2024-04-06 23:56:31

Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику
Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику

Александар Кравченко, козачки атаман, оснивач организације „Косовски фронт“ и сајта Српска.ру у интервјуу за Russia Beyond присећа се рата на територији бивше Југославије и тога како је српски народ заувек променио његов живот

2024-03-28 12:57:46

Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?
Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата.

2024-02-10 18:09:14

Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76
Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76

Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

2024-02-04 20:20:08

Јубилеј домаће рафинерије нафте
Јубилеј домаће рафинерије нафте

На данашњи дан пре 55 година почела прерада нафте у Панчеву

2023-12-14 14:17:48

Упознајте девојку из бајке
Упознајте девојку из бајке

Празници нам стижу, а са њима и Деда Мразове унуке Снегурочке познате по својој лепоти и даривању током новогодишњих и божићних празника, а ове године сви који желе да их упознају у Србији моћи ће то да учине на некој од Гаспром бензинских станица.

2023-12-12 19:22:42

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам
Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

2023-11-28 16:52:13

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у
Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у

Оправдања покојног џихадисте за нападе на Америку изазвала су похвале на ТикТоку усред рата између Израела и Хамаса

2023-11-17 00:50:08

Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру
Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру

Погон за припрему и транспорт нафте и гаса, Рафинерија гаса или Дегазолинажа Елемир, како се најчешће ово постројење компаније НИС називало кроз историју, прославља 60 година постојања.

2023-11-14 12:46:51

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: