Соња „Златна рука“: Краљица руских лопова

Објављено: 07.04.2018.год.
фото: Russia beyond


Она је живела пре више од једног столећа, али њено име се још увек помиње у Русији, углавном међу лоповима. Софија Блувштејн, позната и као Соња „Златна рука“, вероватно је била највештија и најхрабрија међу женама које су живеле од крађе. А и живела је дуже од осталих својих „колегиница“ и живот јој је био драматичан до самог краја.

Данас, у доба онлајн новости и „стриминга“, злочинци брзо скрећу на себе пажњу медија. У Русији је у 19. веку само врло вешт лопов могао да се прослави пре него што доспе у затвор. Софија Блувштејн, познатија као Соња „Златна рука“ постала је чувена „краљица руских лопова“ захваљујући фантастичној лепоти, хладнокрвности у крађама и великом глумачком дару. Све њене крађе су биле врло пажљиво испланиране.

Операција „Добро јутро“

Соњине пљачке су биле једноставне и елегантне. Одсела би у скупом хотелу, обукла своје најбоље одело и понашала се као племкиња, те нико није смео да је пита где иде док је осматрала хотел и проучавала распоред просторија. Соња је знала да гости у таквом хотелу обично проводе ноћи на гозбама и после тога спавају до поднева. Рано ујутру би обула мекане папуче и кренула у потрагу за жртвом.

Тражила је отворена врата или је користила калауз. Брзо је улазила у собе где су људи спавали и одмах тражила новац по џеповима. А шта се дешавало ако се гост пробуди? Тада је долазио до изражаја Соњин глумачки таленат. У секунди би проценила колико је гост изненађен појавом лепе жене у соби. Ако би то био старији човек она би само поруменела и промрмљала да је погрешила, а затим би брзо изашла из собе – понекад са већ украденим новцем. Ако је млађи мушкарац био засењен њеном лепотом, она би му рекла да је ушла у собу грешком, али би му погледом дала до знања да би радо провела време са тако лепим џентлменом. Када би после телесних наслада гост заспао уморан Соња би га хладнокрвно опљачкала и изашла. Уколико би је зауставио портир, поткупила би га или би се понашала као увређена племкиња и свакако би отишла.

 

Њен изглед је био њено главно оружје.

Соња није била обична проститутка. Научила је да краде још у детињству. Рођена је око 1850. негде у Варшавској области, где су се многи бавили кријумчарењем, крађом и пљачкањем. Од ране младости је волела лепе хаљине, али су је највише привлачили злато и брилијанти.

Са 15 година је отишла од куће. Удала се за трговца који ју је ускоро оставио због распусног понашања. Њен други муж је био Михаил Блувштејн, који је живео од варања на картама. Он је увео Соњу у свет лопова и варалица. Соња је ускоро постала искуснија од свога мужа и почела да ради сама.

Прочула се углавном по томе што је успешно избегавала казну за своја недела. Ако је било потребно могла је да очара сваког полицајца, иследника, затворског чувара или војника у конвоју, па чак и грофове, принчеве и генерале. Саблажњавајући мушкарца она је изгледала као да је искрено и страсно заљубљена у њега. Многи су ради ње стављали на коцку све што су имали и остајали су без породице, посла и комплетне имовине за само неколико часова проведених са њом.

Краљица лопова

 

Продавница обуће на тржници Хитровка у Москви. На овом месту су многи лопови долазили као на посао.

Соња је постала жива легенда у круговима руских лопова. Њена способност да умакне закону привлачила је многе ситне лопове којима је била част да раде заједно са „мамом“ или „краљицом“, како су је називали.

Неколико луксузно одевених младих људи улази у златару појединачно, тако да у једном тренутку има много клијената. Тада млада жена обучена као племкиња моли власника да јој покаже брилијанте. Пажљиво их проучава држећи их у рукама дугим лакираним ноктима. На крају купује јефтини брош и покушава да изађе, али власник примећује да неки брилијанти недостају и зове полицију. Полиција претреса све посетиоце, а ови реагују на то са великим презиром. Пандури ништа не пронађу, а власник добија шамарчину од угледне даме која затим одлази увређена, али са брилијантима испод дугих ноктију, или чак испод језика, где „племкињи“ нико не сме да завири. Исте вечери „купци драгуља“ пију најскупљи шампањац, а на гозби „председава“ Соња. Надимак „Златна рука“ је добила од својих обожавалаца из криминалних кругова због непревазиђене лоповске вештине.

Соња је у својој каријери опљачкала скоро све велике златаре у Русији. Али она је волела да живи на високој нози тако да је потрошила скоро сав новац, с тим што је успела да пошаље своје две ћерке у Француску на школовање. Ипак није желела да оне крену њеним стопама.

„Ево шта је од ње остало данас“

 

Гроб Софије Блувшејн на Вагањковском гробљу у Москви.

На Вагањковском гробљу у Москви налази се гроб са великим спомеником жени прекривен драперијом. Угравирано је презиме Блувштејн, а на споменику има доста других натписа. Лопови долазе на овај гроб да одају почаст Соњи и оставе јој своје жеље и поруке, а понекад цвеће или јефтин украс. У криминалним круговима ова легенда је жива и после 150 година. Али то није Соњин гроб.

Софија Блувштејн је умрла 1902. године на Сахалину и тамо је сахрањена. Иронијом судбине појавио се човек који је уништио Соњину каријеру. Она се заљубила у џепароша Кочубчика који је волео да се карта. Неколико пута је изгубио много новца на картама па је позајмио новац од Соње. Ускоро је почео и да живи на њен рачун, а она је све више ризиковала како би могла финансирати свог љубавника. Једном је ушла у кућу неког богаташа и питала послугу да ли је власник код куће, а када је слуга отишао да јави власнику она је дохватила све што је могла и побегла. То уопште није био онај познати Соњин стил. Штавише, током 1880-их појавила се и њена фотографија тако да су људи почели да је препознају и полиција јој је била на трагу.

Успела је да побегне из Смоленског затвора и из затвора на Руском далеком истоку. Негде око њене 40. године најзад је послата на острво Сахалин и бачена у окове.

Соња „Златна рука“ у оковима. 1888.

Фотографи су је сликали у оковима и затим су продавали копије слике путницима бродова који су ту пристајали, тако да је Соња остала чувена до својих последњих дана. „Они су ме мучили тим фотографијама“, рекла је. Године проведене у оковима су учиниле своје. „Покушала сам да бежим, али нисам више тако јака као што сам била“.

На крају живота је жалила због тога што су се ћерке одрекле мајке када су сазнале чиме се бавила.

Георгиј Манајев,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата

Пре 40 година, 26. септембра 1983, цела планета је била у његовим рукама, јер је он морао да донесе паклено тешку одлуку – почети нуклеарни рат или не

На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо
На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо

У свом недовршеном мандату, јер је био убијен покренуо је многе пројекте за побољшање живота у својој земљи.

2023-08-04 19:37:02

Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу
Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу

Хју Едвардс је оптужен да је платио тинејџеру за неприкладне слике

2023-07-13 11:40:40

Восток у дому најстаријег руског ветерана
Восток у дому најстаријег руског ветерана

Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе

2023-05-09 15:08:53

Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом
Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом

Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини

2023-04-23 02:23:53

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро
Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

2022-03-21 16:23:42

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?
„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?

Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.

2022-01-08 07:50:50

Како је прослављан Божић у царској Русији
Како је прослављан Божић у царској Русији

Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?

2022-01-07 07:02:35

Шта је то „пољубац Бајкала“?
Шта је то „пољубац Бајкала“?

Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.

2022-01-03 07:47:18

Необичне појаве на небу изнад Русије
Необичне појаве на небу изнад Русије

Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?

2022-01-02 10:58:01

Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?
Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?

Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?

2022-01-02 10:16:16

Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан
Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан

Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.

2021-12-28 12:05:05

Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?

Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!

2021-12-12 08:52:48

Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату
Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату

На совјетске крилате везисте на бојном пољу често су кидисали специјално обучени немачки јастребови и соколови.

2021-12-05 13:48:26

Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године
Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године

Једном, много пре завршетка рата, совјетске снаге нашле су се само неколико километара од фирера. Међутим, оне о томе нису имале појма.

2021-11-28 15:00:33

Колико етничких заједница живи у Русији?
Колико етничких заједница живи у Русији?

Највећа земља на свету веома је шаролика у етничком смислу. Чак ни грађани Русије не могу лако да одговоре на питање колико народа живи у њиховој земљи.

2021-11-21 07:01:39

РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету
РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету

Мало карипско острво Барбадос проширило је своje дипломатскo деловање на виртуелни свет, након што је потписало...

2021-11-16 06:53:25

Зашто су савременој Русији потребни козаци?
Зашто су савременој Русији потребни козаци?

Козаци су у Руској Империји били посебан друштвени сталеж. Одликовала их је храброст и бранили су границе Руске Империје. Ко су, међутим, данашњи козаци?

2021-11-06 09:07:18

Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а
Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а

Владимир Путин користи најсавременију председничку лимузину руске производње од 2018. године, а нови документарац РТ-а сада...

2021-11-05 14:00:19

Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?
Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?

Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?

2021-10-24 07:54:56

Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију
Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију

У Русији има четрдесетак затворених градова и отприлике 1,5 милиона становника који у њима живе далеко од очију јавности.

2021-10-10 13:23:09

Пет најзначајнијих руских владарки
Пет најзначајнијих руских владарки

Током два последња века земљом су владали искључиво мушкарци. Међутим, није одувек било тако. Русија памти...

2021-10-10 13:10:25

Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?
Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?

Где су нестале десетине хиљада белих емиграната у послератној Југославији?

2021-09-19 09:48:54

„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку
„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку

Ове крупне операције совјетских трупа фактички су биле пресудне у победи Антихитлеровске коалиције над Силама Осовине у Другом светском рату.

2021-09-19 09:29:31

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: