То је град дијаманата, мамута и смрзнутих рибљих филета које мештани зову „строгањина“. Ако се бојите зиме, дођите овде преко лета! Град није ништа мање егзотичан, а додатни пртљаг топле одеће можете оставити код куће.
У главном граду највећег руског региона зграде због пермафроста стоје на балванима, а становници целе зиме због хладноће не гасе моторе аутомобила. Ово је Јакутск. Зими овде можете да осетите прави јакутски мраз, док лети можете уживати у лепоти јакутске природе.
Јакутск је један од најстаријих градова у Русији. Сматра се да је основан 1632. године, када је козачки одред на челу с Петром Бекетовом подигао Јакутску тврђаву на левој обали реке Лена. Међутим, неки историчари сматрају да се насеље овде појавило много раније.
Донедавно се до Јакутска могло стићи само авионом. Из Москве, Новосибирска и Санкт Петербурга током целе године постоје директни летови. Они су прилично практични (лет из Москве траје шест сати), али су, нажалост, прилично скупи. Од августа 2019. године постоји могућност да се у Јакутск стигне возом, али то путовање неће трајати шест сати, већ шест дана!
Стари град
Legion Media
Јакутск је компактан град и његов центар можете обићи за два или три сата. Главна улица, Проспект Лењина, повезује три трга: Дружбе, Лењина и Орџоникидзеа.
У близини Лењиновог трга налази се историјски и архитектонски комплекс Старог града, који садржи примерке дрвене архитектуре типичне за Јакутск 17-18 века. Упркос свом имену, све зграде у Старом граду су новоградње. Ако вас занимају историја града и етнографија, саветујемо вам да посетите Јакутски државни музеј историје и културе народа Севера који је име добио по Јемељану Јарославском и који се налази недалеко од Старог града.
У срцу Старог града налази се и тржни центар Кружало, у којем ћете пронаћи најбоље брендове јакутског накита који нуде широки избор украса од злата, сребра и дијаманата, наравно.
Ризница Републике Сахе (Јакутије)
На путу према Старом граду, у згради Комитета за племените метале и драго камење Републике Сахе, наћи ћете нешто што подсећа на Дијамантски фонд у Кремљу. То је Ризница Републике Сахе. Музеј поседује најбоље украсе јакутских драгуљара, као и грумене злата и дијаманте пронађене у Јакутији.
Царство пермафроста
Александар Рјумин/TASS
Други музеј који обавезно треба да посетите је Царство пермафроста, у којем зима влада целе године. Он се налази у старом рударском тунелу у подножју брда Чочур Муран, једног од највиших у околини Јакутска. Пре него што је постао музеј, тунел је служио као велико природно складиште за месо, рибу и другу храну.
Овде постоји чак и мали палеонтолошки музеј у којем можете видети најпознатије проналаске мамута, посебно главу јукагирског мамута, откривену у јакутском Уст Јанском рејону.
Етнографска имања
Валентина Атласова
Валериј Шарифулин/TASSНедалеко од Царства пермафроста налазе се два етнографска комплекса: Чочур Муран и имање Атласов. Оба имају ресторане у којима можете пробати јакутску кухињу.
Чочур Муран ће бити занимљив онима који воле лов, путовања и природу.
Ако вас занимају традиционални јакутски начин живота и обичаји - посетите имање Атласов.
Ленски стубови
Всеволод Пуља
У непрегледним пространствима Јакутије над бесконачном реком Леном издижу се Ленски стубови: величанствено чудо природе, стене од црвеног пешчара, местимично обрасле шумом, које се огледају на глаткој површини велике реке. Посетиоци се могу попети на неке литице са слојевима светлуцавог кварцита и уживати у погледу са најмлађег руског резервата природе на списку УНЕСКО-а.
Из Јакутска до Ленских стубова возе моторни чамци. Управо овај део пута туристи најчешће памте, јер су лепоте северних далекоисточних предела очаравајуће.
Већина ових стена није приступачна за посетиоце, али у резервату постоји неколико видиковаца на висини од око 100 метара, са којих свако може да ужива у посматрању околних предела и велике сибирске реке.
Ледник Булуус
Зар по великим врућинама многи не пожеле да се испруже по леду? У Јакутији постоји право место за то: ледник Булуус 100 километара од Јакутска, престонице републике.
Булуус у преводу са јакутског значи „ледник“. Ово је веома посебно место, јер ту се налази извор подземних вода на којем се формира слојевита ледена маса слатке воде. Булуус се зато не топи чак ни лети.
Лети на овом месту човек може да ужива у бајковитом пејзажу. Замислите само: +30°C (у Јакутији лето је обично топло, мада кратко), зелена трава, густа борова шума и бели ледник.
Када је време топло, горњи слојеви Булууса се топе и тада се по читавом леднику образују изувијани тунели.
Празник летњег сунца
Светлана Павлова/TASS
Најдужи летњи дани у Републици Саха (Јакутија) време су за прославу празника Исиах у долини Тујмада. Житељи овог краја Русије ове дане не само што посвећују слављењу Сунца кроз забаву, пиће, јахање, рвање и плес, већ је то такође прилика да се сретну са својим рођацима и пријатељима из различитих крајева региона.
Већина нас само једном (или двапут) годишње слави Нову годину, али народ из Јакутије поштује древну традицију у складу са којом обележава још један почетак године. Ова традиција води порекло од култа обожавања Сунца и божанства плодности.
Галина Мoлозевска, Russia beyond
Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу
Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.
2021-12-05 10:33:49
Нашавши се у Републици Туви на југу Сибира лако можете поверовати да сте у сваком погледу у некој другој земљи, а не у Русији. Све је другачије: религија, језик (руски је један од два званична језика), пејзаж и архитектура. Ево шта сам открио на мом путовању у овај регион.
2021-11-28 13:02:05
Древна земља Југра, у којој се налази град Ханти-Мансијск, чува трагове живота праисторијских људи и пећине изумрлих животиња. Али у новије време овде је пронађена нафта, па је престоница округа постала савремени развијени град који ипак брижно чува свој национални колорит.
2021-08-22 09:26:04
Крајем јула Србију су „окупирали“ географи из Русије. До средине августа учесници Седмог међународног еколошко-географског кампа Руског географског друштва изучаваће природна богатства братске земље, водити разговаре на теме екологије, природе, географије и посећивати места сећања заједничке историје, пише руски портал „Балканиста“.
2021-08-15 08:28:40
Својим очима можете видети вулкане Камчатке, или у ритуалу стећи статус поларног истраживача, посетити најудаљенију тачку Евроазије... Све то и још много тога можете доживети у невероватним крстарењима широм Русије.
2021-07-11 07:44:41
Русија има 67 поморских лука на 12 мора, од Црног и Балтичког мора до Тихог и...
2021-04-17 18:52:13
Становници Владивостока са поносом и оптимизмом зову свој град „руски Сан Франциско“
2021-03-21 08:31:40
У Москви је све нај-нај. Где год се окренете, окружују вас најскупљи хотели, најлуксузнији ресторани, најлепши храм, највећа тврђава, најпосећенији музеј, најзанимљивији парк и најатрактивнија продавница у Русији. Међу тим рекордерима је и Останкински телевизијски торањ који се градио од 1960. до 1967. године. Торањ је висок 540 метара и то је тренутно највиша грађевина не само у Русији, већ и у читавој Европи.
2021-03-14 08:06:49
Ова ружичаста, жута и бела језера изгледају надреално. Али нису их обојили људи.
2021-03-07 09:00:45
Будистички храмови, древна утврђења и град у коме се не продаје алкохол, све се то налази у Русији.
2021-02-06 09:06:48
Руско географско друштво расписало је фото конкурс под називом „Најлепша земља“. Oбјављујемо прве пристигле фотографије.
2021-01-23 07:57:15
У возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи...
2021-01-09 05:10:40
Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?
2021-01-01 07:20:16
Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.
2020-12-26 08:22:06
Пројекат је трајао преко 15 година и обухватио 72 региона прелепе руске земље.
2020-12-19 09:39:58
Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи...
2020-12-12 08:30:10
Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке...
2020-12-06 09:32:15
Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан...
2020-12-05 09:01:56
„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.
2020-11-28 07:47:34
Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.
2020-11-21 07:17:51
Фотографски пројекат „Русија: Лет кроз вековеˮ приказује најразличитије пределе Русије, открива аутентичност њених региона и завирује...
2020-11-14 09:10:00
Од бајковитог Бајкала за који зна цео свет до потпуно непознатих неприступачних места са пејзажима нестварне...
2020-10-31 07:42:15
Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише Russia beyond. Yuri Smityuk/TASS На северу острва...
2020-10-30 18:20:56
Ове шетње по центру Москве упознаће вас како са историјским наслеђем, тако и са савременим лицем...
2020-10-18 09:06:44