Руска космичка агенција „Роскосмос“ склопила је уговор вредан 4,2 милијарде рубаља (око 47 милиона евра) за развој идејног пројекта свемирског нуклеарног тегљача „Нуклон“ за летове на Месец, Јупитер и Венеру, наводи се у документима објављеним на сајту јавних набавки.
Споразум између „Роскосмоса“ и конструкторског бироа из Санкт Петербурга „Арсенал“ склопљен је 10. децембра. Планирано је да се израда идејног пројекта за „свемирски комплекс са транспортно-енергетским модулом на бази нуклеарне електране“ заврши до јула 2024. године.
На изради елемената нуклеарног тегљача на бази транспортно-енергетског модула са мегаватном нуклеарном електраном ради се од 2010. године. На међународном авио-космичком салону МАКС-2019 први пут је приказана макета, а ове године и тродимензионална графика рада тегљача у свемиру.
Како је у јануару рекао заменик генералног директора „Роскосмоса“ Јуриј Урличич, планирано је да се свемирски нуклеарни тегљач лансира у орбиту 2030. године у циљу тестирања лета. Након тога је планирана серијска производња и комерцијална употреба.
Према речима директора Института за свемирска истраживања Руске академије наука Анатолија Петруковича, научници ће следеће године почети да разрађују конкретне опције за употребу нуклеарног тегљача. Један од могућих пројеката је узимање узорака земљишта са једног од Јупитерових сателита.
Раније је саопштено да амерички Конгрес планира да уведе санкције компанијама „Роскосмоса“ које раде са радиоактивним материјалима, укључујући и пројекат свемирског „нуклеарног тегљача“.
Извршни директор „Роскосмоса“ Александар Блошенко објавио је да ће космички нуклеарни тегљач „Нуклон“ моћи да лети са Венере до Јупитера у једној мисији, а већ прво лансирање сонде постаће пуноправна научна мисија.
Директор космичке агенције „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин током телефонског разговора са вршиоцем дужности администратора НАСА Стивеном Јурчиком позвао је америчку космичку администрацију на космодром Бајконур, наводи се...
Први руски радиолокациони сателит за посматрање Земље биће лансиран ове године, рекао је Дмитриј Рогозин, генерални директор "Роскосмоса" на састанку са председником Владимиром Путином.
Истовремено, шеф државне...
Теретни космички брод "Прогресс" МС-16 пристао је у ручном режиму на Међународну космичку станицу (МКС), испоручујући храну, резерве азота за надокнађивање цурења ваздуха у модулу "Звезда" и...
Ракета-носач „Сојуз 2“ са теретним бродом „Прогрес МС 16“ лансирана је са космодрома Бајконур. Космички брод на Међународну космичку станицу (МКС) носи залихе воде, хране и...
Русија развија космичку ракету за заштиту од космичких тела која падају на Земљу, а тестираће се 2028. године, известило је Истраживачко-производно предузеће "Енергомаш", које је део...
Државна корпорација „Роскосмос“ предложила је Институту за биомедицинске проблеме Руске академије наука и Савезној медицинској и биолошкој агенцији да пошаљу апарат са биљкама и животињама на...
Шеф руске космичке агенције Дмитриј Рогозин осудио је предлоге Вашингтона да Министарство одбране САД-а делује у космосу, називајући милитаризацију Месеца и лунарних истраживања „неприхватљивим“.
Његови коментари уследили...
Иранска војска је лансирала нову ракету, дизајнирану за ношење сателита у космос, која садржи оно што су званичници назвали „најснажнијим“ мотором у земљи на чврсто гориво.
Министарство...
Представници Русије су искључени из експертске групе за дискусију о изгледима за изградњу орбиталне станице "Гејтвеј", рекао је за РИА Новости извор у руској ракетно-космичкој индустрији.
Према...