Ракови у вину: о заборављеним рецептима козачке кухиње на Дону

Објављено: 14.09.2024.год.
Фото: yugsn.ru

Козачка кухиња је толико оригинална и укусна па је зато проучавају не само кулинари и нутриционисти, већ и професионални историчари и етнографи. Стручњаци праве разлику између свакодневне и свечане кухиње.


Свечана трпеза донских Козака разликовала се од свакодневне по великом броју јела и пића. Обиље козачких свечаних трпеза, које су називали црвеним вечерама, увек је импресионирало очевице, каже Ирина Романова, шеф центра Донске козачке гарде Донског државног техничког универзитета.

 
У XVII-XVIII веку, према народном веровању, новогодишње и масленичке трпезе треба буду посебно богате. И сиромашни и богати козаци постављају столове на исти начин као и за свадбе.

Ручак је обично започињао округлом питом са сецканим месом и препелицама. Затим се служило осам до десет хладних посластица: месне или рибље пихтије; «лизни» – кувани говеђи језици, пуњени желеом и зачињени киселим краставцима; свињетина, гушчетина, ћуретина (половина пресованог димљеног, сувог, сушеног у пећници или усољеног меса без костију – прим. уредника); делови дивље свиње. У стара времена хладна јела била су представљена као дивљи усољени лабудови или ждралови.
 


Козачке жене на сто су износе најмање десет топлих јела, укључујући супу од купуса, пилећу супу, јагњећу супу, боршч са свињетином, резанцима, три врсте долме - пуњено поврће у листовима лозе или купуса.

Стол је увек био украшен млечном кашом зачињеном неком врстом кајмака, како га на Горњем Дону  називају: «молошна». Процес припреме каше био је веома дуг. Куван је од проса, које је претходно неколико пута пажљиво пребрано и опрано. Просо се преливало млеком и ставиљао у рерну, где се крчкао неколико сати.
 
После топлих и хладних предјела служили су се печена гуска или ћуретина, пуњено прасе, цело јагње са белим луком, део дивље козе, јела од дивљачи - дропље, дивље патке, прутке и др. Увек је било разне туршије и млећног воћа и поврћа. На столу је увек било — киселих краставаца, парадајза, лубенице, киселог купуса, грожђе или трњика. 
 
На трпези је било и донске рибе и ракова. Од њих су спремали хладно киселе посластице и димљена предјела, супе и пржено месо.  
 
– У козачком селу Елизаветинскаја у XIX веку кували су се ракови за свечане прилике и празнике. 1,5 шоља свеже павлаке и пола чаше јаког црног вина се сипа у шерпу са водом, томе се додаје кашика путера, мало соли, кима и мирођија. Чим сос проври, додаје се 20-30 ракова, заклопи поклопцем и кува 30 минута, каже Ирина Романова.
 
Црвена риба у до револуционарној Русији сматрана је најбољом у козачкој обради. Донску масну јесетру, након што јој је смањен улов, мењала је звездаста јесетра и сушени одрезак који су увек добијали одличне критике. 
 
Занимљиво је да се данас црни кавијар у нашим крајевима сматра деликатесом, али буквално пре 50 година козаци су у изобиљу имали кавијар од јесетре, усољен у газе, качили су га на кућне таване, а када је био готов, кавијар су стављали у тегле и чували у подрумима.

Харинга на Дону се често димила. Тако добијени комади — шамајки, како су их називали козаци — били су веома ароматични и масни. Шаран се кувао тако укусно да се чак настало веровање: «ако неко од странаца поједе шаранску главу, заувек ће остати на Дону».


 
Позната је на Дону и рибља чорба (уха). У многим селима и салашима и даље се припрема на различите начине. Међутим, свако користи неколико врста рибе, лук, мирођије, со и зачине. Најукуснија рибља чорба је она кувана на отвореном пламену.
 
Глинени лонац за млеко зове се махотка. Свака домаћица имала је 15-20 оваквих посуда. Зашто толико? Па зато што глина упија мирисе. Ако је посуда коришћена за кување рибље чорбе, у њу нећете моћи да сипате јогурт. Лонци су се разликовали по величини, облику и боји. Светлије су за млеко, тамније су били за квас.
 
Козаци су се против мамурлука и пробавних сметњи борили уз помоћ ферментисаног млечног напитка Ирјан, који се припремао од «искројеног» млека. Реч «кројач» заиста означава панталоне — мушки доњи веш. Кравље млеко су киселили тако што су га стављали у чисте ибељене платнене окачене кесе из којих се цедила сурутка и тако добијало кисело млеко. 
 
Мушке гаће и панталоне прављене су од исте тканине, због чега је ово млеко названо кројачко млеко или обрано млеко. 
 
Када се сва сурутка исцедила, кесе са млеком су се стављале у различите посуде – каце, тепсије, притискале крупним камењем да би се сва преостала течност оцедила и спуштале у конобе и подруме. Козакиње су стално прале пресе или камење, као и њихове да се не би стварала буђ.
 
Кад би млеко добило веома густу конзистенцију, без грудвица, у таквом стању могло се чувати током целе зиме. Иријан је био толико густ да је требало доста труда да би се кађиом извадио из мешине. 
 
Након великих гозби и празника Козаци би силазилу у халадне подруме, и неколико кашика таквог млека стављали у литарску шољу, разблаживали би га водом из бунара и тако добијено пиће веома је подсећало на кефир, само је било много ређе. Хладан, благо киселкаст, Иријан је одлично могао да окрепи и смањи симптома преједања. 
 
У селу Клетскаја у Волгоградској области, где је по Шолоховљевој повести «Они су се борили за отаџбину» сниман филм, и даље се чуају кулинарске традиције у локалном музеју. 


 
- Печемо каниши — козачку пицу. Хлеб преливамо јајетом и луком и потом печемо. Једе се са павлаком. До сада мештани села за све празнике припремају крушке са кајмаком“, каже организаторка излета Елена Бормотова. – Наравно, припремили смо квас и чорбу. Било је и кафе. Наравно, из увоза. Из Турске је допремљен у Ростов, одакле је већ био дистрибуиран по Дону. Али само богати људи могли су да купе жито. Али хоћу да се покажем пред комшијама. Када су пријатељи дошли код Козакиње, она је сипала пасуљ или неку врсту житарица у ручни млин и демонстративно их млела. Наводно тамо пије кафу - „можемо то приуштити!“

Иначе, козачке девојке од детињства уче кулинарске вештине. Девојке су чак имале и своје помоћнике - лутке које су биле у висини посуде од ливеног гвожђа. Играчка је служила да буде визуелни оријентир у мерењу количине потребних намирница. «До ногу сипај гриза, а воду до рамена». Пропорције су тачне - па јело може у пећ. 


 
Пељмени (равиолеи) које обожавају широм Русије у почетку нису спремали по селима. Зато су халушке (меке кнедилице). Оне само што саме нису ускакале у уста — то су само Запорожци умеју да кувају. Слане или са бибером, Доњани су сласно гутали. Најбоље је наравно почети са павлаком — каже Елена Бормотова.
 
 
Питам се какве су посластице имали донски козаци?
 
– Козачка кухиња била је веома разноврсна чак и префињена, посебно у равничарским селима и у богатијим породицама. Козаци су јели много меда – обичног пчелињег меда и меда са лубницом. Козаци су од Турака усвојили припрему ове последње посластице. Она се правила од лубеница, ређе од диња, а на југу - од грожђа. Нардек (мед са лубеницом) се припремао у јесен, када су лубенице биле зреле. Од зрелих, углавном ситних лубеница, кашикама су вађени унутрашљост коју су потом цедили кроз сито. Добијени сируп сипали су у посуду од ливеног гвожђа, ставља у пећ на отвореном и кували док се не добије сируп конзистенције сличне меду.
 
Козакиње су користиле мед као подлогу за припрему разних слатких пита и медењака. Чувени донски медењаци пекли су се на путеру од теста помешаног са медом или нардеком, премазани размућеним јајетом или посути шећером у праху и сувим грожђем.
 
Као посластица, на трпези су се служили разни колачи и медењаци. Познати донски медењаци пекли су се на уљу помешаног са медом или медом од лубенице, одозого су се мазали умуженим јајетом или посипавали млевеним шећером са сувим грожђем. 
 
Као десерт служиле су се и палачинке са павлаком или медом, кадаиф од теста са млечним производима, сузма (јело на бази кефира, млечни производ), а након тога свеже и сушено воће. Омиљена посластица козачке деце био је густи компот од вишњи, загасито роза боје, нарезан на комаде и посут шећером. 
 
Током божићних празника пило се вариво од трешања, крушака и јабука, заслађено медом или нардеком (медом од лубенице). Наравно, пили су и алкохолна пића. И дозволите ми да оповргнем један мит: Козаци никада нису пили чашицу вотке са сабље, то је измишљено да се привуку савремени туристи», тврди Ирина Романова.
 
Рецепт за кечигу у шампањцу

Ако желите да изненадите своје госте, можете да припремите за свечарски сто кечигу у шампањцу. На основу рецепта из XVIII потребно је: очистити око два килограма кечиге (3-4 фута, мера која се у Русији примењивала пре револуције), рибу исећи на комаде, опрати и уклонити вишак влаге салветом. Затим кечигу стављате у сребрни тигањ или какав већ имате, додате око 100 грама путера (четврт фута), соли и сок од пола лимуна, залијете са две чаше шампањца, прокувајте и одмах послужите.


Пише: Аркадиј Талисвејбер

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Култура

„Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“ – циклус приредби поводом Дана ослобођења Београда

Свечано отварање циклуса културно-образовних приредби „Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“, посвећене 80. годишњици ослобођења главног града Србије од нацистичке окупације, одржано је на Великој сцени Народног позоришта у Београду, где је одржана премијера документарног филма „И биће музика. Алексеј Бутаков” Јелене Зелинскаје и Дениса Чувајева. Филм је посвећен изузетном руском пијанисти, композитору из таласа беле емиграције, учеснику српског покрета отпора и затворенику нацистичког концентрационог логора.

Како су донски Козаци бирали своје атамане?
Како су донски Козаци бирали своје атамане?

Козаци су још у феудално време, много пре општеприхваћених „стубова демократије“ – Француске, Енглеске или САД – били пример праве демократије. На Дону је (руски - Войсковой круг*) Војни савет као највиши орган самоуправе одлучивао о свим важним стварима – избору козачког атамана, склапању споразума са московским царем и да ли ће бити рата, тј. да ли ће Козаци учествовати у ратним походима.

2024-10-06 17:31:50

Како Русија окупља омладину из држава чланица БРИКС?
Како Русија окупља омладину из држава чланица БРИКС?

На Тверском државном универзитету одржан је дискусиони панел Омладине БРИКС. На овој манифестацији учествовали су студенти и дипломци високих школа, али и позвани стручњаци из многих држава.

2024-10-03 19:05:34

У руском Храму Свете Тројице на Ташмајдану завршен фрескопис
У руском Храму Свете Тројице на Ташмајдану завршен фрескопис

Храм Свете Тројице Руске православне цркве у Београду подигнут је 1924. У години када обележава век...

2024-09-30 13:04:21

Порекло козачких насеља
Порекло козачких насеља

Током рата на Кавказу горштаци су говорили: «Тврђава је камен бачен у поље. Киша и ветар ће га однети. «Станица» је биље које ће дубоким корењем ући у земљу и ту остати». Градићи, салаши, станице, зимовишта (куће за зиму), јурте и тврђаве за Козаке и људе на Дону и Русији имају посебан смисао. Тајне првих насеља открива Борис Алмазов*, аутор књиге «Изградња козачких кућа».

2024-09-25 21:28:35

НИС за нове спортске успехе ученика у Новом Бечеју
НИС за нове спортске успехе ученика у Новом Бечеју

  Вишегодишње партнерство компаније НИС и општине Нови Бечеј настављено је новим  пројектом од значаја за локалну...

2024-09-22 16:04:10

РТ: Документарни филм Кустурице о злочинима Кијева против Православне цркве премијерно приказан
РТ: Документарни филм Кустурице о злочинима Кијева против Православне цркве премијерно приказан

Познати редитељ каже да његов нови филм има за циљ да „супротстави покушаје да се убије Бог“ у људима, како глобално тако и у Украјини

2024-09-22 00:28:19

Зашто на козачким свадбама вичу «Горко», ломе чаше и посуђе па деле «сабље»
Зашто на козачким свадбама вичу «Горко», ломе чаше и посуђе па деле «сабље»

Зашто Козаци обавезно на свадбама ломе посуђе? Како је настао обичај да се на свадбама младенцима виче Горко? Како треба да се понашате за свадбеним столом?

2024-09-20 20:01:06

Ракови у вину: о заборављеним рецептима козачке кухиње на Дону
Ракови у вину: о заборављеним рецептима козачке кухиње на Дону

Козачка кухиња је толико оригинална и укусна па је зато проучавају не само кулинари и нутриционисти, већ и професионални историчари и етнографи. Стручњаци праве разлику између свакодневне и свечане кухиње.

2024-09-14 17:53:48

Нови кабинет у Филолошкој гимназији уз подршку НИС-а
Нови кабинет у Филолошкој гимназији уз подршку НИС-а

У Филолошкој гимназији у Београду свечано је отворен кабинет чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру програма „Енергија знања“.

2024-09-11 12:29:47

Бошко Козарски за портал РГО: Боље познајем свет, чвршће сам везан за Русију и имам много пријатеља
Бошко Козарски за портал РГО: Боље познајем свет, чвршће сам везан за Русију и имам много пријатеља

„Културиста у Русији”: како српски новинар открива нашу земљу гледаоцима на Балкану – Портал Руског географског друштва

2024-08-26 00:32:40

У Минску освећен камен темељац за храм Светог Саве
У Минску освећен камен темељац за храм Светог Саве

У Минску је 14. августа 2024. године, на дан Изношења Часнога живототворног Крста, празник Свемилостивог Спаса...

2024-08-16 16:45:59

Макушин: Приступање БРИКС-у омогућује њеним учесницима да развијају не само економске, већ и културне везе
Макушин: Приступање БРИКС-у омогућује њеним учесницима да развијају не само економске, већ и културне везе

У Уљановску на омладинском самиту БРИКС-а присуствују представници Бразила, Русије, Индије, Кине, Јужне Африке, Етиопије, Египта, Ирана, Саудијске Арабије и УАЕ – студенти, привредници и јавне личности.

2024-07-30 20:22:10

У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске
У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске

 У селу Сарајеву Ивановске области, десио се диван догађај. Иконе светих Николаја Српског (Велимировића) и Јустина...

2024-07-19 22:44:34

Почела осма сезона програма „NIS CALLING“
Почела осма сезона програма „NIS CALLING“

Више од 40 студента на пракси у НИС-у

2024-07-03 20:45:49

Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”
Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”

Серијалу „КУЛТУРИСТА У РУСИЈИ“ српског телевизијског водитеља Бошка Козарског додељена престижна руска награда „Кристални Компас“

2024-05-30 18:42:36

У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању
У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању

У Малију је званично почела међународна конференција „Руско-малијско образовање: улазница у будућност“. Ово је у среду, 29. маја, известио Ридус, који је медијски партнер форума.

2024-05-30 18:36:42

Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика
Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика

Такмичење окупило 110 ученика из Србије и региона

2024-05-26 14:02:51

Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство
Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство

Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Регионалном програму у Јарослављу...

2024-04-03 13:25:37

Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ
Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ

Временом је постало јасно да се Србија показала као “газда”, јер су први пружили отпор глобалистима, изјавио је српски редитељ

2024-03-22 14:48:04

Сећање на Лимонова – Братство
Сећање на Лимонова – Братство

Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

2024-03-18 16:11:51

Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство
Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.

2024-03-13 14:22:02

Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“
Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова

2024-02-27 23:14:26

Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство
Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство

На дан светог Стефана 9.1. у Дворцу Републике у Минску одржана је традиционална свечана божићна церемонија доделе награда «За духовни препород» и специјалних награда Председника Белорусије.

2024-01-10 08:52:26

«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја
«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја

Давне 1972. године 14 студенткиња славистике Филолошког факултета, а данас хор од 60 чланица и неколико...

2023-12-22 21:29:10

rt kultura2
baner rakija desno kultura
baner apartman desno / kultura
baner obzor desno - kultura

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: