"Чини се да смета што се у њима пева језиком српског народа и о његовој историји у потпуно савременом кључу, који смета само онима којима је циљ гушење српског идентитета и књижевног наслеђа."
Удружење књижевника Србије затражило је данас одговоре и одговорност оних који су, како наводе, Десанку Максимовић прогласили „нижеразредном” песникињом у српским школама.
Из УКС поручују да је збирка „Тражим помиловање” међу најбољим песничким књигама на српском језику, а теме су и модерне и универзалне, свевремене у актуелности и ванвремене у трајању.
Чини се, додају, да смета што се у њима пева језиком српског народа и о његовој историји у потпуно савременом кључу, који смета само онима којима је циљ гушење српског идентитета и књижевног наслеђа.
Траже помиловање за Десанку: Омиљена песникиња избачена из школског програмаhttps://t.co/xamTjNG9Hq
„Овај чин је и увреда за наше ученике и њихове професоре, али и саму Десанку, када се тврди да се 'ванвременост Десанке Максимовић не уклапа у поетичке оквире епохе, те да постоји бојазан да би и ученици погрешили у вредновању њене поезије, умањујући њен значај'. Који ауторитети су то утврдили и о којој епохи говоре? И зашто се сумња у стручност наших професора и наставника књижевности, као и ниво зрелости и свести наших младих”, питају из УКС, преноси Танјуг.
Даље се у писму наводи да Удружење књижевника Србије има обавезу да постави ова питања и захтеве, јер без његових чланова, преминулих и живих, незамисливо говорити о српској књижевности и њеном доприносу развоју просвете у Србији.
„Не само да не тражимо помиловање, већ одговор(ност) надлежних, будући да је ово незамислив чин рушења националног и историјског идентитета српског народа управо тамо где он треба да се обликује – у школама”, поручују из УКС.
Завод за унапређивање образовања и васпитања одлучио је да из трећег разреда средње школе искључи избор из поезије Десанке Максимовић, а из четвртог – чувену збирку велике песникиње „Тражим помиловање”.
Министар просвете је након тога рекао да та одлука није коначна, док је премијер Ана Брнабић поручила да се Десанка Максимовић никада неће бити избачена из образовног система Србије.
Четрнаести Међународни филмски и музички фестивал Кустендорф завршен је доделом награда најбољим филмовима такмичарског програма.
Чланови жирија Мики Манојловић, Аличе Рорвахер, Бруно Таријер и Мишел Аматје, одлучили...
Такмичарски програм другог фестивалског дана чинили су филмови: „Доме, слатки доме“, редитељке Агате Пушч из Пољске, „Велика достигнућа“, редитеља Николе Вучинића из Црне Горе, „Такнуто-макнуто“, Вере...
Четрнаести Међународни филмски и музички фестивал Кустендорф почео је вечерас на веб адреси kustendorf.online и трајаће до 25. јануара 2021. године.
Уз кратко подсећање на претходне фестивале,...
Четрнаести Међународни филмски и музички фестивал Кустендорф почиње данас и трајаће до 25. јануара 2021. године. Ове године, фестивал се одржава онлајн и може да се...
У свом дугом професионалном веку класик совјетске фотографије Всеволод Тарасевич сведочио је о свим аспектима совјетског живота, страхотама рата, радостима мирнодопског живота, новим занимањима, деци, великим...
Свако је детињство имао на свој начин: неко у биоскопима, неко у циркусу или забавним парковима, а неко је лети практично живео на оближњем језеру, имитирајући...
Иако је пандемија новог вируса корона прилично погодила руску филмску индустрију, она ипак није успела да је заустави. Наиме, у идућој години са великом пажњом и нестрпљењем ишчекује се неколико премијера које могу бити занимљиве публици како у земљи тако и у свету. Russia beyond је издвојила пет кључних наслова.
Међу масом надарене деце, понекад најбољи од најбољих засветле попут звезда. Они постају понос не само својих родитеља и наставника, већ и града, земље у којој су имали среће да су рођени. Фаина Савенкова је понос Луганска. Од једанаесте године писац ствара конкуренцију за давно већ доказане ауторе.