Руски председник Владимир Путин ратификовао је безбедносни споразум са Белорусијом, чиме су учвршћене војне везе две државе у оквиру Савезне државе и интегрисана Белорусија у нуклеарну стратегију одвраћања Москве.
Споразум – који је у петак потписан у закон након што је усаглашен у децембру на заседању Врховног државног савета Савезне државе у Минску – обавезује обе земље да бране суверенитет и територијални интегритет једна друге. Такође, омогућава потенцијалну употребу руских нуклеарних оружја ради заштите Белорусије у случају агресије.
Председница Савета Федерације Русије Валентина Матвијенко истакла је да је овај споразум од кључне важности у светлу актуелних геополитичких тензија.
Споразум, који укључује и одредбе против једностраних санкција, закључен је на период од десет година, са могућношћу аутоматског продужавања.
Једна од кључних одредби предвиђа размештање руских тактичких нуклеарних оружја у Белорусији. Русија је већ стационирала балистичке ракете у овој земљи у оквиру савезничког партнерства. Према споразуму, Белорусија може затражити њихову употребу ако се процени да је неопходно. Обе земље сматрају руски нуклеарни арсенал средством одвраћања од претњи, које би било употребљено само у крајњој нужди.
Након потписивања споразума, белоруски председник Александар Лукашенко затражио је размештање руских интермедијарних балистичких ракета „Орешник“. Ови нови системи, који имају хиперсоничну горњу фазу, могли би бити распоређени у Белорусији у другој половини 2025. године, према речима Путина.
Ракета „Орешник“ представљена је прошле године и тестирана у Украјини, где је у новембру коришћена за напад на војно-индустријски објекат „Јужмаш“ у Дњепру.
„Одредбе споразума ће осигурати суверенитет и територијални интегритет, посебно у светлу провокација из земаља ЕУ које се граниче са Белорусијом“, изјавио је председник Државне думе Вјачеслав Володин.
Русија и Белорусија су такође најавиле да ће у септембру одржати заједничке војне вежбе „Запад 2025“, у којима ће учествовати више од 13.000 војника. Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) позвана је да присуствује маневрима.
Лукашенко је већ дозволио Русији да користи белоруску територију за војне операције и да распореди тактичко нуклеарно оружје. Украјински председник Владимир Зеленски изјавио је у фебруару да руска војна активност у Белорусији, која се граничи са чланицама НАТО-а Летонијом, Литванијом и Пољском, може бити припрема за напад. Русија је одбацила оптужбе да планира напад на НАТО државе.
У септембру је Путин најавио измене „Основних начела државне политике Руске Федерације у области нуклеарног одвраћања“. Ревидирани документ наводи да би Москва, под одређеним условима, могла да сматра прокси рат против Русије разлогом за употребу нуклеарног оружја.
Извор: РТ (Ф)