МНЕПР је међународни програм осмишљен да омогући сарадњу и помоћ у области безбедности истрошеног нуклеарног горива и управљања радиоактивним отпадом.
Новопотписани указ такође одбацује протокол о тужбама, судским поступцима и изузећу од финансијске одговорности у оквиру споразума.
Споразум, првобитно потписан 2003. године између Русије и неколико чланица ОЕЦД-а, имао је за циљ да успостави дугорочну основу за мултилатералну сарадњу у решавању хитног проблема одлагања пензионисаних нуклеарних подморница и атомских бродова за одржавање на северозападу Русије, као и чишћење складишта истрошеног нуклеарног горива.
Споразум је укључивао Белгију, Велику Британију, Немачку, Данску, Холандију, Норвешку, САД, Финску, Француску, Шведску, Европску унију, као и Европску банку за обнову и развој (ЕБРД) и Европску заједницу за атомску енергију.
Међутим, сарадња у оквиру споразума је прекинута у периоду између 2015. и 2017. године, према наводима Министарства спољних послова Русије.
Прошлог месеца, у Државну думу је поднет предлог закона о повлачењу из споразума. Руски законодавци су навели да овај корак неће проузроковати „негативне социо-економске, финансијске и друге последице“.
Према споразуму МНЕПР, свака страна може да се повуче уз писмено обавештење најмање 90 дана пре истека рока, које се упућује једном од депозитара, односно министру спољних послова Русије и генералном секретару ОЕЦД-а (Организација за економску сарадњу и развој).
Председница Савета Федерације Валентина Матвијенко раније је наложила сенаторима да прегледају међународне споразуме Русије како би идентификовали оне који су застарели или неповољни.
Извор: РТ (Ф)
Вован и Лексус изиграли Кристијана Шмита: Жалио се на Додика, мислио да прича са Зеленским
Лукашенко: НАТО има лице звери, то сам видео у Београду 1999.
„Ћути мали“ – Маск одговорио пољском министру спољних послова
Без подршке САД, безбедност ЕУ би могла да се уруши – Политико
Маск и Рубио у жестокој расправи – Њујорк тајмс
Контранапад у Курској области: значајни успеси Оружаних снага Русије код Суџе и државне границе