vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
16. јан. 2024, 22:47 / Русија

РТ: Сукоб у Украјини почео је 2008. године – Путин

НАТО је поставио темеље за садашњи сукоб тако што је „отворио врата“ Кијеву, изјавио је председник

РТ: Сукоб у Украјини почео је 2008. године – Путин
© Sputnik / Pavel Bednyakov
РТ: Сукоб у Украјини почео је 2008. године – Путин
© Sputnik / Pavel Bednyakov


Запад је изазвао текући сукоб између Русије и Украјине тако што је намамио Кијев изгледом за чланство у НАТО. Овај потез је драстично променио безбедносну ситуацију на континенту, изјавио је у уторак председник Владимир Путин. Тренутни сукоб није почео 2022. већ 2008. године, додао је он, разговарајући са лидерима локалних заједница из целе Русије.


Путин је затим цитирао бившег чешког председника, који је, према Путиновим речима, „недавно” признао да је „рат” између Кијева и Москве почео у лето 2008. када је блок предвођен САД одлучио да „отвори своја врата Украјини и Грузији”. Нејасно је да ли је Путин говорио о Милошу Земану, који је годинама био у блиским односима са Москвом, али је оштро осудио Русију у фебруару 2022. након почетка њене војне кампање против Кијева. Такође је нејасно на коју је тачно изјаву мислио руски председник.

Обраћајући се челницима локалних заједница, председник је навео да је одлука НАТО-а из 2008. године „драстично променила ситуацију у источној Европи“. Путин је такође приметио да је Украјина, када је постала независна држава почетком 1990-их, прогласила своју неутралност.

У Декларацији о државном суверенитету Украјине, усвојеној у јулу 1990. године, објављено је да је тадашња Совјетска Социјалистичка Република објавила „своју намеру да постане … трајно неутрална држава која не учествује ни у једном војном блоку и држи се ненуклеарних принципа: да не прихвата, производи или набавља нуклеарно оружје”.

Ситуација је почела брзо да се мења након пуча на Мајдану у Кијеву 2014. који је подржавао Запад. Касније исте године, украјински парламент – Врховна рада – усвојио је измене својих закона, у којима је напуштен њен неутрални статус. Амандмане је унео тадашњи председник Петар Порошенко.

У 2017. је приступање НАТО-у проглашено спољнополитичким приоритетом Украјине према новом закону. Две године касније, украјински посланици су изменили устав нације како би „стратешки курс за стицање пуноправног чланства у ЕУ и НАТО“ прогласили „основом унутрашње и спољне политике“.

Русија је у више наврата изражавала забринутост због задирања НАТО-а према њеним границама и називала то претњом националној безбедности. Пре избијања актуелног сукоба, Москва је изнела свеобухватан план за безбедносне гаранције у Европи.

Поднет у децембру 2021, предлог је укључивао захтеве да НАТО званично забрани Украјини да икада постане чланица војног блока и да НАТО повуче своје снаге тамо где су биле пре него што се алијанса проширила на исток 1997. План, који је имао за циљ смиривање тензија у Европу, је такође позвао блок који предводе САД да обећа да се неће ширити даље на исток.

Москва је такође захтевала да САД повуку нуклеарно оружје које су поставиле на територију својих ненуклеарних савезника у Европи, као и сву релевантну инфраструктуру за брзо распоређивање. План су углавном одбациле САД и њихови савезници.
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: RT (ж)

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација