Србија и Русија су братске и пријатељске земље које увек помажу једна другој, изјавио је данас министар спољних послова Никола Селаковић и истакао да је сарадња са Русијом кључна за очување позиције наше земље у међународним организацијама и форумима у којима Приштина покушава да постане члан.
Селаковић је после састанка са замеником министра иностраних послова Русије Александром Гушком рекао да је данашња посета руског званичника потврда да су сусрети на високом нивоу оно што карактерише братске и пријатељске односе две земље
''Разговарали смо о сарадњи два министарства и даљем унапређењу сарадње на билатералном и мултилатералном нивоу и изразили наду да ћемо до краја године бити у прилици да угостимо председника Русије Владимира Путина, као и министра Лаврова'', рекао је Селаковић на заједничкој конференцији за медије са Грушком.
Шеф српске дипломатије је рекао да су разговарали и о преговорима Београда и Приштине у Бриселу и да је изразио захвалност министру Лаврову и његовом заменику Грушку на несебичној помоћи и подршци Русије очувању целовитости и територијалног интегритета и суверенитета Србије.
"Захвални смо и на подршци у свим међународним организацијама у којима се Приштиина труди да постане члан. Наша сарадања са Русијом је кључна за очување наше позиције у тим организацијама и форумима", навео је Селаковић.
На састанку је констатовано и стање у економској и трговинској размени која је, како каже, нижа у односу на прошлу годину, али да у појединим сегментима бележи тренд раста.
Селаковић је Грушку пренео захвалност на подршци током пандемије која је, како је истакао, крунисана 4. јуна када су на онлајн конференцији председници Вучић И Путин видео линком означили производњу вакцине Спутњик В у Торлаку.
Додао је да су на састанку сумирани резултати Селаковићеве посете Москви 15. и 16 априла и да је он још једном изразио захвалност министру спољних послова Русије Сергеју Лаврову на топлој добродошлици и конструктивним и пријатељским разговорима које су водили.
Грушко: Јачати политички дијалог и економску сарадњу
Русија и Србија желе да улажу у развој економске сарадње и да јачају политички дијалог о свим питањима регионалне сарадње, али и глобалним светским проблемима, поручио је заменик министра иностраних послова Русије и поновио став Русије да решавање питања Косова и Метохије треба да се тражи искључиво у оквиру Резолуције 1244 СБ УН.
''За тај став се залажемо и на међународним форумима и у контактима са представницима ЕУ полазећи од тога да је главни циљ успостављање мира и безбедности у региону и заштита интереса свих народа који живе у региону, а који не треба да буду стављени пред вештачки избор који ће стварати ноце поделе'', рекао је Грушко после састанка са министром спољних послова Србије Николом Селаковићем.
Грушко је рекао да ће савладавањем пандемије корона вируса бити више могућности за политички дијалог и наставак развоја економских и културних веза две земље.
''Данас смо имали веома садржајну размену мишљења о свим питањима значајним за развој наше сарадње. Надамо се да ће бити реализоване посете наших високих званичника, укључујући и посету председника Владимира Путина Србији, и да ће потврдити стратешки карактер наших односа'', рекао је Грушко.
Навео је да Русија дели опредељност српске стране за ''свестрани развој стратешког партнерства наших земаља'' и да цени принципијелни став Београда по питању војно-политичке неутралности, али јачања сарадње са ОДКБ и Евроазијском економском унијом.
Нагласио је да енергетика остаје кључна сфера у економској сарадњи две земље и додао да је планирано да се у септембру покрене термоелектрану и топлану ТЕ-ТО у панчеву, која је заједнички пројекат ''Гаспром енергохолдинга'' и ''Нафтна индустрија Србије''.
''Имамо добре перспективе за сарадњу у економији, такође, имамо плодну сарадњу у сфери саобраћаја и поносни смо на то што уз учешће Руских железница се реконструише деоница пруге Стара Пазова-Нови Сад на прузи Београд-Будимпешта која ће бити прва брза пруга у региону'', навео је Грушко.
Додао је да је разговарано и о научно-технолошкој сарадњи и да у тој области постоји низ пројеката који имају велики потенцијал.
''Значајан тренутак у нашој сарадњи био је почетак производње вакцине `Спутњик V` у Србији. Полазимо од тога да ће сарадња у тој области, као и војно-техничка сарадња имати добре перспективе'', оценио је руски званичник.
Иако није чланица велике економске породице која се назива БРИКС, Србија има своје представнике на скупу који је почео данас. Један од њих је и посланик Александар Павић који је за РТ Балкан говорио из Москве
Архијереји, свештенство и верни народ Украјинске Православне Цркве суочени су са отвореним прогоном, који над њима украјинске власти немилосрдно врше. Ово се наводи у писму Његове Светости Патријарха Српског Порфирија, упућеном као одговор на апел Његове Светости Патријарха Московског и све Русије Кирила, у којем се говори о вапијућим случајевима прогона православних јерараха, свештенства и лаика у Украјини, о забрани и блокирању интернет ресурса који извештавају о верској политици власти и о припремама за усвајање у другом читању предлога закона број 8371, чији је циљ забрана Украјинске православне цркве.
Патријарх српски Порфирије изразио је саучешће поводом терористичког напада у Москви и поручио да је Српска православна црква уједињена са руским народом у болу и молитви за пострадале
Владимир Путин је поново изабран за председника Русије, према званичним резултатима председничких избора у земљи, које је у понедељак објавила Централна изборна комисија (ЦИК).